Zełenski powiedział przywódcom G7, że chce zakończenia wojny przed zimą

116
epa10036742 A handout photo made available by the Ukrainian Presidential Press Service shows Ukrainian President Volodymyr Zelensky attending via video link a working session of G7 leaders meeting in Germany, in Kyiv (Kiev), Ukraine, 27 June 2022. According to the presidential office, Zelensky thanked the Group of Seven (G7) countries for the defense and financial support for Ukraine during Russia's invasion. Germany is hosting the G7 summit at Elmau Castle near Garmisch-Partenkirchen from 26 to 28 June 2022. EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT -- MANDATORY CREDIT: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek w przemówieniu do przywódców G7, że chce zakończenia wojny w swym kraju przed najbliższą zimą i zaapelował o systemy przeciwlotnicze dla Ukrainy oraz dalsze sankcje wobec Rosji – podała agencja Reutera.

Zełenski, który wypowiadał się przez łącze wideo, zwrócił się z prośbą o pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy i o pomoc w odbudowaniu kraju – powiedział cytowany przez agencję Reutera urzędnik UE, proszący o zachowanie anonimowości.

Prezydent Ukrainy apelował o systemy przeciwlotnicze, dalsze sankcje wobec Rosji i gwarancje bezpieczeństwa.

Również AFP relacjonuje, powołując się na źródła w G7, że Zełenski zaapelował o “maksymalne” działania w celu zakończenia wojny przed końcem roku i o “wzmocnienie sankcji” przeciwko Rosji.

Szczyt przywódców państw grupy G7 odbywa się w bawarskim zamku Elmau, na południu Niemiec; spotkanie potrwa do wtorku. (PAP)

kin/ ap/