Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

„Ustedes” – nowy projekt Krzysztofa Wodiczko

03.10.2020 @ 17:00

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku prezentuje najnowszy projekt i performance autorstwa uznanego artysty Krzysztofa Wodiczko we współpracy z More Art oraz założycielką i dyrektorką organizacji, Micaela Martegani. Uroczyste otwarcie odbędzie się w przestrzeni publicznej parku miejskiego na Governors Island w Nowym Jorku, w sobotę 3 października 2020 roku o godzinie 5 ppoł.

Po inauguracji projektu uruchomiona będzie miesięczna digitalowa kampania medialna na stronach społecznościowych More Art, Instytutu Kultury Polskiej oraz przez partnerujące media, która dalej pogłębi skupienie na tematyce imigracji poprzez program rozmów z uczestnikami, oraz ekspertami z różnych dziedzin naukowo-badawczych zajmujących się tymi zagadnieniami oraz sprwaą uchodźców i globalizacji. Celem kampanii będzie krytyczna refleksja nad zależnościami politycznymi, społecznymi, ekonomicznymi, i kulturowymi, które ukształtowały złożoność życia przedstawicieli zmarginalizowanych grup społecznych w dzisiejszej zglobalizowanej cywilizacji.

Spektakl będzie połączony z serią krótkich filmów, rozmów i debat z ekspertami i znawcami dotyczącymi problemów związanych z imigracją i globalizacją na kanałach mediów społecznościowych, które zostaną rozpowszechnione w internecie w ramach w/w kampanii cyfrowej.
Technologia dronów (przenośne urządzenia komunikacyjne), często stosowana przez strażników granic państwa, jest tutaj zastosowana jako medium przekazujące głosy i perspektywy imigrantów oraz uchodźców. W nowojorską iterację projektu artysta angażuje jednostki najbardziej dotknięte zakazami, separacjami i policją, z naciskiem na wyzysk siły roboczej. Krzysztof Wodiczko porusza bardzo trudny temat dotyczący spornych w dyskursie społecznym i politycznym USA kwestii imigracyjnych, tuż przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Artysta współpracuje z nieudokumentowanymi i udokumentowanymi imigrantami z Ameryki Południowej i Środkowej, oraz z wieloma przedstawicielami starszych pokoleń imigrantów, którzy spędzili dziesiątki lat ciężkiej pracy w tym kraju w trudnych i niepewnych sytuacjach, bez poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, i socjalnego wsparcia. Imigranci często podejmują się dłuższych wymiarów godzin pracy za znacznie mniejsze wynagrodzenie, nie mają ubezpieczenia ani emerytury i mogą być narażeni na różnego rodzaju dyskryminacje, ksenofobiczne ataki, rasistowskie zachowania czy komentarze, a nawet wykorzystywani seksualne, bez możliwości odwołania się czy ochrony własnych praw. Nadszedł czas, aby oddać głos przedstawicielom tej najbardziej wrażliwej warstwy społecznej.

Krzysztof Wodiczko – urodzony w Warszawie artysta-projektant, teoretyk społeczny, autor instalacji artystycznych, projekcji, filmów wideo oraz tekstów na temat sztuki w przestrzeni publicznej. Profesor warszawskiej ASP i Harvard University.

 

Organizatorzy

Instytut Kultury Polskiej
More Art

Miejsce

Governors Island, New York