New York
63°
Partly Cloudy
6:49 am6:43 pm EDT
6mph
61%
30.23
ThuFriSat
68°F
66°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, miał 91 lat 

30.08.2022

W wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala.

“Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i przewlekłej chorobie” – cytuje Reuters opublikowane przez agencję Interfax oświadczenie Centralnego Szpitala Klinicznego Rosji w Moskwie.

Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

Na początku lipca br. media rosyjskie i sieci społecznościowe podały, że Gorbaczow trafił do szpitala. Według tych doniesień cierpiał na cukrzycę i miał problemy z nerkami.

Gorbaczow w 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako “pieriestrojka” – przebudowa.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

“Godny zaufania przywódca, który utorował drogę do wolnej Europy” – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin “wyraża głębokie współczucie” najbliższym Gorbaczowa. “Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa” – dodał Pieskow. (PAP)

zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY