New York
61°
Showers in the Vicinity
6:51 am6:40 pm EDT
12mph
64%
30.14
SatSunMon
59°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Kultura

Zmarła Emilie Benes Brzeziński, żona Zbigniewa Brzezińskiego

22.07.2022

Zmarła Emilie Benes Brzezinski, wdowa po Zbigniewie Brzezińskim i matka obecnego ambasadora USA w Polsce – poinformowała w piątek jej córka, dziennikarka Mika Brzezinski.

“To jest trudne do napisania, a nawet zrozumienia. Razem z moimi braćmi, Ianem i Markiem, chcieliśmy podać informację o śmierci naszej pięknej matki Emilie Benes Brzezinski” – napisała prezenterka telewizji MSNBC na swoim koncie na Instagramie.

Benes Brzezinski była artystką i rzeźbiarką pochodzenia czeskiego i krewną przedwojennego premiera i prezydenta Czechosłowacji Edvarda Benesza, a urodziła się w Szwajcarii. Jak napisała jej córka, do USA przybyła podczas II wojny światowej, mimo że w statek, który ją przewiózł, trafiła niemiecka torpeda. Zbigniewa Brzezińskiego, późniejszego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera, poznała na studiach.

Mika podkreśliła, że była niezależną kobietą.

“Złamała protokół w Chinach, kiedy wstała by zaproponować toast podczas państwowej kolacji; pouczała Jana Pawła II na temat antykoncepcji i potrzeby kobiet w kapłaństwie podczas kolacji z nim; zawsze mówiła mojemu ojcu, że mógł swobodnie dążyć do pokoju na Bliskim Wschodzie tak długo, jak ona mogła swobodnie uprawiać swoją sztukę” – wspominała córka rzeźbiarki. (PAP)

osk/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY