New York
63°
Cloudy
6:53 am6:35 pm EDT
1mph
74%
30.09
FriSatSun
75°F
75°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

25. Jubileuszowy Bal Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association

05.01.2024

Stypendialne nagrody dla polskich studentek

Elżbieta Popławska

Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association to jedna z polonijnych charytatywnych organizacji, która od 25 lat przyznaje stypendia polskim studentkom. Promując tym najlepsze uczennice i wyrażając uznanie dla rodziców i nauczycieli. W piątek, 17 listopada odbył się Jubileuszowy Bal tegoż Stowarzyszenia.

Od początku działalności Stowarzyszenia bale odbywają się w gościnnych salach Princess Manor – polsko-amerykańskiej restauracji na Greenpoincie, której właścicielką jest Polka Barbara Konopka. Lokal na polonijne spotkania jest zawsze elegancko przygotowany, a tegoroczna dekoracja zasługuje na szczególne uznanie, podobnie jak pyszna kolacja z przystawkami.

Charytatywna organizacja, która przez 25 lat wytrwała w działaniu i nie zmieniła programowych celów, zasługuje na specjalne wyróżnienie. Nic nie dzieje się za sprawą czarodziejskiej różdżki, stoi za tym Maria Bielska – jedna z najbardziej rozpoznawalnych liderek, z twórczą pasją i charyzmą, współzałożycielka Stowarzyszenia, harcerka, pisarka, korespondentka medialna, prezeska Stowarzyszenia Profesjonalnych Pań im. Marii Skłodowskiej-Curie. Maria Bielska to aktywistka w polsko-amerykańskim środowisku, a także wyjątkowa modystka, prezentująca się znakomicie w 200 swoich supereleganckich i wymyślnych kapeluszach.

GŁOS PREZESKI

Marię Bielską już po raz trzeci wybrano na prezeskę Stowarzyszenia Profesjonalnych Kobiet im. Marii Skłodowskiej-Curie. „Byłam jedną z oryginalnych założycielek Stowarzyszenia, które zainicjowała Irene Krulewski – mówi. – Nasze Stowarzyszenie popiera kulturalny, społeczny i ekonomiczny rozwój swych członkiń, umacnia patriotyzm i podtrzymuje wysokie wzorce prawości i honoru. Bierze czynny udział w życiu naszego społeczeństwa przez inicjowanie kształcących i dobroczynnych imprez wśród Polonii. Jesteśmy szczególnie dumne z dorocznych stypendiów im. Antoniego i Józefiny Chmurów, których celem jest finansowe poparcie tylko kobiet polskiego pochodzenia na wyższych studiach. Chcemy promować kobiety – zaznacza Maria Bielsak – aby wzorem Marii Skłodowskiej kształciły się i pięły w górę w swoich indywidualnych karierach. Co roku zachęcam harcerki z Hufca Podhale do składania podań o stypendia i jestem bardzo zadowolona, że rok w rok, od 25 lat przynajmniej jedna z nich otrzymuje stypendium. W tym roku są dwie: Victoria Kępka i Natalia Śmiarowski. Wiele z nich nadal działa w Hufcu oraz w Chorągwi Harcerek. Organizujemy także, od 20 lat, doroczny konkurs wypracowań dla studentów/ dziewcząt i chłopców/ gimnazjum. Organizowanie takich imprez, jak bankiet czy literacki wieczorek, rozdania nagród za eseje, to wielki wysiłek, do którego przykłada się cała Rada Dyrektorek Stowarzyszenia. Zachęcam kobiety profesjonalistki do współpracy w Stowarzyszeniu Profesjonalnych Kobiet im. Marii Skłodowskiej-Curie”.

W tym roku Komitet Stypendialny – w składzie: przewodnicząca Bernadette O’Keefe, Barbara Kulpa, Helen Lesnik, Barbara Konopka, Eva Korzeb, Karen Timko – przyznał czterem studentkom polskiego pochodzenia stypendialne nagrody Stowarzyszenia. Otrzymały je: Natalia Śmiarowski, Juliet Koszelak, Veronika Rita Wyparło, Victoria Kępka.

PREZENTACJA NAGRODZONYCH

Natalia Śmiarowski jest studentką drugiego roku studiów licencjackich na Uniwersytecie Amherst w Massachusetts, na kierunku architektura oraz technologia budownictwa. Po ich ukończeniu zamierza kontynuować studia magisterskie, aby zostać licencjonowanym architektem, skupiającym się na zrównoważonym projektowaniu budynków mieszkalnych i konstrukcjach o wysokiej wydajności energetycznej. Natalie, która uzyskała doskonałe oceny ze wszystkich swoich kursów, jest także członkinią klubu piłkarskiego Rugby w Amherst – udało jej się dotrzymać kroku akademickim wymaganiom i uprawiać sport. Jej ostatni projekt z Pracowni Projektowania Architektonicznego na drugim roku został wybrany do pokazu prac studenckich ze względu na wysoką jakość. Dorastając, zawsze była związana ze społecznością polską. Natalia jest instruktorką ZHP, pełniła funkcję drużynowej Drużyny Harcerek „Latająca Brać” w Szczepie „Giewont” Hufca Harcerek Podhale, oddziału organizacji skautingu polskiego w New Britain, CT. W 2019 roku ukończyła 10-letnią naukę w Szkole Języka Polskiego w New Britian.

Juliet Koszelak jest studentką pierwszego roku uniwersytetu w Albany, SUNY. Jest w trakcie studiów magisterskich z poradnictwa zdrowia psychicznego. Będąc studentką studiów licencjackich, miała podwójny kierunek. Koordynatorka ds. obsługi studentów napisała, że „zapisanie się na podwójną specjalizację z zakresu sądownictwa karnego i psychologii to wyzwanie dla studenta”. Juliet zawsze interesowała się zdrowiem psychicznym, ze względu na zapotrzebowanie na terapeutów i doradców w dzisiejszym świecie. Uważa się za osobę potrafiącą nawiązać kontakt z innymi. Na pierwszym i ostatnim roku studiów była częścią studenckiej organizacji „Śródziemie”, która zapewniała wsparcie i wskazówki uczniom, którzy zwracali się o pomoc. Juliet była asystentką nauczyciela w polskiej szkole im. Zbigniewa Herberta w Copiague. Jest rozpoznawalna jako świetna studentka, która poszukuje ambitnych i innowacyjnych zajęć i zawsze udaje jej się odnieść sukces.

Veronika Rita Wyparło jest studentką drugiego roku komunikacji i mediów, ze specjalizacją w mediach cyfrowych, na Rutgers State University w New Jersey. Będąc w szkole średniej aktywnie uczestniczyła w zajęciach związanych z mediami. W olimpiadzie zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski dotarła do finału. Jej zainteresowanie komunikacją jest naturalnym rezultatem studiowania języków obcych. Poza angielskim i polskim odnosiła sukcesy w szkole średniej w wielu zawodach w języku niemieckim. Studiowała też na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie specjalizowała się w filologii szwedzkiej. Była zaangażowana w projekt Transparent Language i pomagała w tworzeniu programu, mającego na celu nauczanie polskiego jako języka obcego. Jest aktywna w grupie Sokoły, polsko-amerykańskiej organizacji młodych ludzi. Stworzyła wysokiej jakości treści cyfrowe dla organizacji i serię postów na temat wybitnych polskich kobiet, w tym Mari Skłodowskiej-Curie. Jej krótkoterminowym celem jest zabezpieczenie pozycji podstawowej w branży mediów cyfrowych. Jej długoterminowym celem jest praca dla organizacji non-profit jako koordynatorki mediów cyfrowych. Chce wykorzystać swoje umiejętności, aby podnieść świadomość na temat krytycznych problemów społecznych. Jej celem jest uczynienie świata lepszym miejscem dla wszystkich.

Victoria Kępka jest studentką trzeciego roku studiów licencjackich na Uniwersytecie Pace ze specjalizacją w reklamie i zintegrowanej komunikacji marketingowej oraz administracji biznesowej. Planuje ubiegać się o przyjęcie na pięcioletnie studia magisterskie z marketingu. Jej celem jest pomaganie i doradzanie klientom w zakresie marketingu i sprzedaży produktów. W Pace była częścią zespołu tanecznego, bo taniec zawsze był ważną częścią jej życia. Była asystentką nauczyciela tańca w lokalnym studiu tańca. Jest aktywną członkinią krajowego stowarzyszenia na terenie kampusu, które wspiera wiele różnych organizacji. Jej stanowiska kierownicze w stowarzyszeniu to koordynatorka zbiórek funduszy i przewodnicząca ds. mukowiscydozy. Od dziecka należy do ZHP, zdobyła pierwszy stopień instruktorki prowadząc Gromadę Zuchową „Słoneczniki” w szczepie „Pieniny” Hufca Harcerek Podhale. Victoria była doskonałą studentką w ramach programu Honors Program. Jest dumna ze swojej polskiej kultury i pomaga innym w uczeniu się i doświadczaniu jej różnorodności.

BANKIET

Gości przybyłych na bankiet powitała Maria Bielski, prezeska Stowarzyszenia Profesjonalnych Kobiet im. Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie ks. Józef Szpilski – zasłużony polonijny działacz – przypomniał rolę i działalność Stowarzyszenia, a przede wszystkim społeczną postawę jej prezeski. „Pani Maria od wielu dekad, działając w polonijnych organizacjach, systematycznie zaszczyca swoją obecnością niemal wszystkie polonijne uroczystości, współpracując z organizatorami albo sama będąc współorganizatorką. Inspiracja i pozytywna energia pani prezes jest dla wszystkich przykładem i motywacją w społecznym działaniu” – skonkludował ks. Szpilski. Tradycyjnie hymny odśpiewała Patrycja Posłuszny, utalentowana sopranistka. Patrycja jest absolwentką Polskiej Szkoły Dokształcającej im. H. Sienkiewicza, od wielu lat działa w Związku Harcerstwa Polskiego. Pasję do śpiewania rozwinęła w liceum o profilu muzycznym. Aktualnie w bardzo szybkim tempie zdobywa muzyczną sławę.

W bankiecie wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich polonijnych organizacji, nauczyciele i dyrektorzy szkół polonijnych, a także lokalni mieszkańcy. W programie artystycznym z krótkim recitalem wystąpił chór żeński Jutrzenka pod batutą znakomitego młodego, polskiego pianisty Nichalasa Kaponyasa. Chórzystki utworami: „Kraj rodzinny”, „Dwa serduszka” i na bis „Czerwone jabłuszko” wzmocniły polonijnego ducha uroczystości i zachwyciły występem.

Muzyczną oprawę wieczoru znakomicie przygotował, DJ Stefan Bielski i Przyjaciele. Na parkiecie najbardziej niezawodnym tancerzem okazał się Richard Zawisny – prezes Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, doskonale dotrzymał tanecznego kroku krakowiankom. Przez cały wieczór utrzymywała się rodzinna atmosfera i wszyscy doskonale się bawili. Zabawa przy losowaniu i odbieraniu nagród była ostatnim akordem wieczoru.

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner