New York
43°
Rain
6:22 am5:52 pm EDT
11mph
92%
30.23
WedThuFri
52°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

30 lat Polonijnych Pieszych Wycieczek z „Nowym Dziennikiem”

30.11.2023
Polonijni piechurzy na pamiątkowym zdjęciu; w pierwszym rzędzie po prawej Ed Bochnak, po lewej Jurek Patrosz

Zosia Żeleska-Bobrowski

W słynnej Chacie Inki na Glendale na Queensie, założonej przez znanego podróżnika Eda Bochnaka, będącej muzeum jego wypraw, odbyło się w sobotę, 28 października, spotkanie rocznicowe „Polonijnych pieszych wycieczek z Nowym Dziennikiem”, prowadzonych przez Halinę Niedzielską, a opisywanych potem w tejże gazecie.

Ed Bochnak, który uczestniczył w tych wycieczkach od samego początku, pokazał na spotkaniu film, który opracował, będący wspomnieniem minionych pieszych wypraw. Wśród licznie zgromadzonej widowni wiele osób się rozpoznało, a kilka, które odeszły, uczczono chwilą ciszy.

Pierwsza piesza wycieczka pod medialnym patronatem „Nowego Dziennika” odbyła się 23 października 1993 roku na Breakneck Ridge, uczestniczyło w niej 35 osób. W następnych latach wycieczki odbywały się też wspólnie z New York Hiking Club, Urban Trail Conference i Outdoors Club.

W ciągu trzech dekad liczba pieszych wycieczek, miejskich spacerów i pikników to prawie 600 spotkań, w których udział wzięło ponad 5000 amatorów wypoczynku na łonie natury.

Następnie przewodnik Jurek Patrosz wyświetlił reportaż TVP Polonia o „Włóczykijach”, grupie będącej kontynuacją „Wycieczek z Nowym Dziennikiem”, w której Halina Niedzielska została wyróżniona medalem Senatu RP „Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem” za wieloletnią polonijną działalność turystyczną.

Luiza Niespor czyta swoje wiersze

Po projekcjach jedna z uczestniczek wycieczek, Luiza Niespor, przeczytała wzruszające, napisane przez siebie wiersze, nawiązujące do wycieczek oraz wspominające dawną przewodniczkę Halinę Niedzielską.

ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY