New York
64°
Rain Shower
5:35 am8:09 pm EDT
7mph
72%
29.96
SunMonTue
70°F
72°F
81°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Agnieszka Holland laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2024 za osiągnięcia życia

29.02.2024

Agnieszka Holland została laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2024 za osiągnięcia życia. Reżyserka odbierze statuetkę podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek 4 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nazwisko laureatki Orła za osiągnięcia życia ogłoszono podczas czwartkowego spotkania z nominowanymi do nagród, zorganizowanego w warszawskim studiu Canal+. W tym roku nagroda trafi do Agnieszki Holland.

Reżyserka ukończyła studia filmowe w 1971 r. w znanej szkole FAMU w Pradze. Po powrocie do Polski, w 1972 r. współpracowała z Krzysztofem Zanussim przy jego filmie „Iluminacja”. W latach 1972-1981 należała do Zespołu Realizatorów Filmowych „X”, kierowanego przez Andrzeja Wajdę. W 1978 r. premierę miał obraz Wajdy „Bez znieczulenia”, do którego scenariusz – wspólnie z reżyserem – napisała Holland. Film uhonorowano Nagrodą Jury Ekumenicznego w Cannes.

W 1978 r. Holland wyreżyserowała – wyróżniony w Cannes nagrodą krytyków FIPRESCI – film „Aktorzy prowincjonalni”. Kolejnym ważnym tytułem w jej dorobku jest zrealizowana w 1980 r. „Gorączka”, nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie nominowano ją do Złotego Niedźwiedzia. Scenariusz „Gorączki” napisał Krzysztof Teodor Toeplitz, na podstawie powieści Andrzeja Struga „Dzieje jednego pocisku”.

W 1981 r. Holland zrealizowała „Kobietę samotną”, wyróżnioną na festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury. W kolejnych latach tworzyła w Niemczech, Francji i USA. W 1986 r. nominację do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny przyznano za wyreżyserowane przez nią „Gorzkie żniwa”, filmową produkcję RFN. W 1992 r. otrzymała nominację do Oscara za adaptowany scenariusz filmu „Europa, Europa” (koprodukcja francusko-niemiecko-polska) we własnej reżyserii.

Inne jej obrazy to m.in. „Zabić księdza” z Christopherem Lambertem i Edem Harrisem w obsadzie (1988), „Tajemniczy ogród” z Kate Maberly i Maggie Smith (1993), „Całkowite zaćmienie” – opowieść o relacji dwóch znanych poetów, Paula Verlaine’a i Arthura Rimbauda, w których wcielili się David Thewlis i Leonardo DiCaprio (1995), kostiumowy „Plac Waszyngtona” z Jennifer Jason Leigh, zrealizowany na podstawie powieści Henry’ego Jamesa (1997) oraz „Kopia mistrza” z Edem Harrisem w roli Ludwiga van Beethovena i Diane Kruger w roli asystentki kompozytora (2005).

Holland wyreżyserowała też m.in. film „W ciemności” (2011), za który otrzymała nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, doceniony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie „Pokot” (2017) oraz „Obywatela Jonesa” (2019), który przyniósł jej trzecie Złote Lwy dla najlepszego filmu. W 2020 r. w sekcji specjalnej Berlinale odbyła się światowa premiera filmu „Szarlatan”, inspirowanego biografią czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska.

Natomiast we wrześniu ub.r. reżyserka odebrała Nagrodę Specjalną Jury festiwalu w Wenecji za swój najnowszy film „Zielona granica”. To obraz nawiązujący do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w którym „przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych”. „+Zielona granica+ jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi. Jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei” – czytamy w opisie dystrybutora filmu Kino Świat.

Holland zadedykowała tę statuetkę aktywistom, członkom lokalnej społeczeności, którzy pomagają, Grupie Granica, Podlaskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Humanitarnemu oraz wszystkim innym aktywistom i ich pomocnikom. „Od 2014 r., kiedy rozpoczął się kryzys uchodźczy, blisko 60 tys. osób zginęło, próbując przedostać się do Europy. Teraz, kiedy siedzimy w tej sali, sytuacja przedstawiona w naszym filmie wciąż trwa. Ludzie ukrywają się w lesie, pozbawieni godności, praw człowieka, bezpieczeństwa. Niektórzy z nich stracą życie w Europie. Nie dlatego, że nie mamy środków, aby im pomóc, ale dlatego, że nie chcemy tego zrobić. Ale także tutaj, w Europie i w Polsce są ludzie, którzy pomagają i wierzą, że ich najważniejszym obowiązkiem jest troska o człowieczeństwo” – powiedziała w Wenecji. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ wj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner