New York
43°
Light Rain
6:39 am5:39 pm EST
5mph
89%
29.57
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

Australian Open – Zieliński: dziękuję Su-Wei za pomoc w przełamaniu „polskiej klątwy”

26.01.2024

Jan Zieliński, który w parze z tenisistką z Tajwanu Su-Wei Hsieh triumfował w grze mieszanej wielkoszlemowego Australian Open w Melbourne, po meczu wyróżnił swoją turniejową partnertkę. „Dziękuję jej za przełamanie +polskiej klątwy+ w finale miksta” – powiedział.

W finale Polak i Tajwanka pokonali Brytyjczyka Neala Skupskiego i Amerykankę Desirae Krawczyk 6:7 (5-7), 6:4, 11-9.

To pierwsze w historii polskie zwycięstwo w mikście. Poprzednie pięć finałów wielkoszlemowych w tej tenisowej konkurencji (trzy w Paryżu i dwa w Nowym Jorku) biało-czerwoni przegrali. Kolejno: Jadwiga Jędrzejowska, Klaudia Jans-Ignacik, dwukrotnie Marcin Matkowski i jako ostatnia Alicja Rosolska.

„Ten sukces wiele znaczy. Od wczoraj dostawałem mnóstwo wiadomości, wiele statystyk, że czworo polskich zawodników przegrało już wcześniej w finale (miksta – PAP), czasami mając nawet piłki meczowe” – przyznał 27-letni Zieliński, cytowany na stronie turnieju.

O wyniki piątkowego finału w Melbourne zadecydował tzw. super tie-break.

Decydującą rozgrywkę Zieliński i Hsieh zaczęli lepiej, odskoczyli na 4-0, później prowadzili 6-2, 7-4. Wtedy jednak przytrafiło im się kilka błędów i rywale mieli nawet meczbola (9-8). Ostatnie słowo należało jednak do Tajwanki i Polaka.

„Zaczęło mi się kręcić dzisiaj w głowie, kiedy w super tie-breaku prowadziliśmy wysoko, a potem wszystko zaczęło wymykać się spod kontroli. W pewnym momencie broniliśmy meczbola. Pomyślałem sobie, że nie chcę być kolejnym graczem, o którym ludzie znów będą mówić, że miał wielką szansę” – wspomniał Zieliński.

„Ale Su-Wei powiedziała przed meczem, kiedy szliśmy na rozgrzewkę, że ona jest +łamaczką klątw+, więc dziękuję jej za przełamanie polskiej klątwy w finale gry mieszanej” – dodał.

Jak przyznał, utworzył parę w mikście z tą zawodniczką tuż przed turniejem.

„Do ostatniej chwili nie wiedziałem, z kim będę grał. Przyjeżdżałem do Melbourne tak naprawdę nie mając na celu gry mieszanej. W ubiegłym roku przegrałem cztery razy w pierwszej rundzie, więc przystąpiłem do rywalizacji (w tej konkurencji – PAP), żeby się dobrze bawić i zobaczyć, jak to wszystko pójdzie” – powiedział Zieliński.

„Kiedy zobaczyłam nazwisko Su-Wei na liście (dostępnych – PAP) tenisistek, pomyślałem: +Właściwie to może być najlepsza partnerka, jaką kiedykolwiek miałem+. Spróbujmy, skontaktujmy się, zobaczymy, czy będzie chciała zagrać. Wiedziałem już wcześniej, że Su-Wei jest bardzo doświadczoną zawodniczką w grze podwójnej i dzięki takiemu doświadczeniu może nas zaprowadzić daleko” – dodał.

„Powiedziałbym, że skończyło się na przyzwoitym występie” – podsumował żartobliwie Polak.

To jego pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Przed rokiem tenisista z Warszawy w parze z Monakijczykiem Hugo Nysem przegrał w Melbourne decydujący pojedynek w deblu (tym razem odpadli w ćwierćfinale).

Natomiast 38-letnia Hsieh ma szansę zdobyć jeszcze jeden tytuł w Australian Open. Wystąpi w finale debla, gdzie jej partnerką jest Belgijka Elise Mertens. (PAP)

bia/ cegl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY