New York
66°
Partly Cloudy
6:56 am6:32 pm EDT
9mph
74%
30.16
SunMonTue
72°F
73°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Nowy Jork
Polonia

Bądźmy dumni ze św. Jana Pawła II

12.05.2022

Ósma rocznica kanonizacji Jana Pawła II została uczczona uroczystą mszą św. odprawioną w katedrze św. Patryka na Manhattanie. Jej celebransem był kardynał Timothy Dolan, a koncelebransem m.in. bp Witold Mroziewski. W dorocznym nabożeństwie udział wzięli, prócz Polonii, przedstawiciele korpusów dyplomatycznych Polski oraz wielu innych krajów, a także bardzo dużo Amerykanów.

To była wyjątkowa uroczystość poświęcona polskiemu papieżowi, mimo że odprawiana jest w katedrze św. Patryka cyklicznie od wielu lat. Od roku ubiegłego upamiętnienie rocznicy kanonizacji, a wcześniej śmierci Jana Pawła II, połączone jest z tzw. sumą, czyli najważniejszą mszą św. odprawianą w niedziele i święta. O ile rok temu w manhattańskiej świątyni było dużo wolnego miejsca, co spowodowane było ówczesnymi ograniczeniami pandemicznymi, to w niedzielę, 24 kwietnia, świątynia ta pękała w szwach. Dzięki temu przekaz związany z przesłaniem i dziedzictwem św. Jana Pawła II trafił nie tylko do Polaków, ale przede wszystkim do Amerykanów i przedstawicieli innych nacji obecnych na uroczystym nabożeństwie.

Wyjątkowego charakteru mszy św. dodawała obecność przedstawicieli wielu polonijnych organizacji, weteranów, pocztów sztandarowych oraz dyplomatów.

W uroczystej mszy św. udział wzięło wielu dyplomatów oraz przedstawicieli różnych organizacji. W pierwszym rzędzie (od lewej) m.in.: sybiraczka Helena Knapczyk, konsul generalny Adrian Kubicki z małżonką, ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz ambasador RP z Waszyngtonu Marek Magierowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród nich byli obecni: ambasador RP z Waszyngtonu Marek Magierowski, ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz konsul generalny Adrian Kubicki z wicekonsulami – Stanisławem Starnawskim i Mateuszem Gmurą. Wzięły w niej również udział korpusy dyplomatyczne innych państw, m.in. konsul generalna Portugalii Luisa Pais Lowe, konsul generalna Peru Marita Landaveri, konsul generalna Estonii Kairi Künka oraz konsul generalny Włoch Cesare Bieller i konsul generalny Rumunii Calin-Radu Ancuta. Uroczyste nabożeństwo pięknym śpiewem, w tym polskimi pieśniami, okrasiła sopranistka Małgorzata Kellis, a grą na organach – Eugeniusz Wawrzyniak.

Mszę św. w hołdzie św. Janowi Pawłowi II zorganizował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, katedrą św. Patryka oraz organizacją Young Adults, działającą przy archidiecezji nowojorskiej

Głównym celebransem mszy odprawionej w ósmą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II był kardynał Timothy Dolan / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

DUMA Z POLSKOŚCI
„Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy narodem, który wydał światu św. Jana Pawła II” – tymi słowami konsul generalny Adrian Kubicki zakończył swoje przemówienie wygłoszone podczas mszy św. dedykowanej polskiemu Ojcu Świętemu. Mówił w nim m.in. o dziedzictwie, jakie po sobie pozostawił urodzony w Wadowicach papież. Przedstawiciel polskiej dyplomacji wspomniał także o innych świętych wywodzących się znad Wisły i mających wpływ nie tylko na współczesnych Polaków, ale także na postawę Karola Wojtyły. Przypomniał poświęcenie św. Maksymiliana Marii Kolbego, który oddał swoje życie za ocalenie współwięźnia w KL Auschwitz, o zamordowanym bł. ks. Jerzym Popiełuszce i bł. kard. Stefanie Wyszyńskim.

„Ich wszystkich łączy charakterystyczne dla polskich świętych pragnienie wolności i walka o nią” – podkreślał przedstawiciel polskich władz. Przywołał także postać św. Faustyny Kowalskiej, dzięki której w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Miłosierdzia Bożego, która również była celebrowana 24 kwietnia.

Konsul generalny Adrian Kubicki wygłosił bardzo ciekawe przemówienie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przemówienie Adriana Kubickiego zwieńczone zostało brawami wiernych w katedrze.

„Słowa konsula generalnego inspirują mnie każdego roku” – podkreślił kardynał Timothy Dolan, który był głównym celebransem niedzielnej uroczystości, a także w swoim kazaniu nawiązał do dziedzictwa św. Jana Pawła II. Arcybiskup nowojorski podziękował wszystkim dyplomatom obecnym na uroczystej mszy św. oraz licznie przybyłej Polonii za postawę, którą nasi rodacy zadziwiają cały świat. Zwrócił uwagę na obecną sytuację w naszym kraju, w którym schronienie znalazło wielu Ukraińców. Wyraził także wdzięczność i uznanie dla Polaków za pomoc okazywaną osobom uciekającym przed wojennymi okrucieństwami.

„Przyjęliście wielu ukraińskich uchodźców, daliście im schronienie i zaopiekowaliście się milionami takich osób. My o tym wiemy i jesteśmy za to wdzięczni i pełni uznania” – podkreślił kardynał Timothy Dolan.

Wśród koncelebransów uroczystego nabożeństwa papieskiego był bp Witold Mroziewski (pierwszy z lewej) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

OWOCNA UROCZYSTOŚĆ
Zarówno wierni, jak i dyplomaci oraz przedstawiciele duchowieństwa byli bardzo zadowoleni z mszy św. odprawionej w ósmą rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II. Na szczególną wymowę niedzielnego nabożeństwa zwrócił uwagę kardynał Timothy Dolan.

„Wdzięczność św. Janowi Pawłowi okazujemy nie tylko tutaj, ale także w kościołach w Afryce, Włoszech czy Polsce i na całym świecie – zaznaczył arcybiskup Nowego Jorku, w krótkiej rozmowie z „Nowym Dziennikiem”. – Jednak dzisiaj robimy to w sposób szczególny, przy okazji rocznicy jego kanonizacji oraz w dniu Miłosierdzia Bożego”.

Z kolei konsul generalny Adrian Kubicki podkreślił, że niedzielna uroczystość – prócz oddania czci polskiemu Ojcu Świętemu – była świetną okazją do pokazania i promocji jego postawy oraz spuścizny, którą po sobie pozostawił.

Polskiego charakteru mszy św. dodały poczty sztandarowe z polskich szkół dokształcających / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„My celebrujemy dzisiaj świętość Jana Pawła II i jego rolę dla Kościoła katolickiego, która oczywiście jest nie do przecenienia, ale równie istotne jest przypomnienie, jaką rolę polski papież spełnił w sferze polityczno-dyplomatycznej. Był to jeden z najbardziej społecznie zorientowanych papieży w historii Watykanu. Był osobą, która zajmowała się wielkimi, globalnymi sprawami i przemianami, ale zawsze z perspektywy życia i jakości życia pojedynczej osoby. I ludzie to czuli. Jego zorientowanie na to, w jakich warunkach żyją społeczności państw, które odwiedzał, powodowały zmiany polityczne, i to nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Tak więc jego rola dla pokoju oraz budowania wolnego i demokratycznego świata jest nie do przecenienia i warto o niej przypominać” – stwierdził przedstawiciel polskich władz.

Konsul generalny, jako główny organizator tej uroczystej mszy św., był bardzo zadowolony z jej sukcesu nie tylko liczebnego, ale przede wszystkim duchowego.

Harcerki z Hufca Podhale zawsze licznie uczestniczą w mszy papieskiej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Myślę, że nasze dzisiejsze spotkanie na dorocznej mszy św. celebrującej rocznicę kanonizacji Jana Pawła II było dużym sukcesem co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, piękne jest widzieć polską społeczność i tylu przedstawicieli różnych organizacji polonijnych w jednym miejscu, a także wspominających wielkiego bohatera polskiego narodu. Po drugie, bardzo duże znaczenie ma także fakt, że ta uroczystość odbywała się w czasie sumy, czyli najważniejszej mszy, którą prócz uczestników obecnych w świątyni oglądają i śledzą przez internet tysiące osób. To powoduje, że mogliśmy przypomnieć postać Jana Pawła II amerykańskiej społeczności, która o nim albo nie pamięta, albo zapomniała wiele szczegółów z jego życiorysu lub rozumie jego postawę w sposób nie do końca prawdziwy” – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” konsul Kubicki.

Również dla ambasadora RP przy ONZ Krzysztof Szczerskiego niedzielna uroczystość była wyjątkowym wydarzeniem, i to nie tylko ze względu na fakt, że po raz pierwszy uczestniczył w dorocznej mszy papieskiej w katedrze św. Patryka.

Na uroczystej mszy św. dedykowanej św. Janowi Pawłowi obecni byli również polscy weterani / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„To była bardzo szczególna msza św. w dodatku w szczególnym czasie, dlatego że dla nas, katolików, to jest Niedziela Miłosierdzia Bożego, dla Kościołów wschodnich jest to niedziela wielkanocna. W dodatku jak dołączy się do tego postać św. Jana Pawła II, który w pewien sposób spaja te tradycje, oraz tematykę związaną z sytuacją w Ukrainie, to jeszcze bardziej wymowne jest przesłanie życia i pokoju, mające również związek ze świętem miłosierdzia” – powiedział ambasador Szczerski. Zwrócił także uwagę na postrzeganie Polaków przez inne narodowości.

„Dzięki takim uroczystościom możemy jako społeczność polska odczuwać na arenie międzynarodowej dumę z przesłania, jakie niósł Jan Paweł II, bowiem nie tylko jest ono cały czas aktualne, ale nawet jest coraz bardziej aktualne” – podkreślił ambasador. Dodał, że pomoc okazywana przez naszych rodaków Ukraińcom jest bardzo wymowna.

„To pokazuje światu, że poprzez niezwykłą solidarność w sytuacji kryzysu uchodźczego realizujemy przesłanie, które światu niósł Jan Paweł II” – stwierdził Krzysztof Szczerski.

W uroczystości papieskiej uczestniczył m.in. Stan Borys (drugi z lewej) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W podobnym tonie wypowiadał się bp Witold Mroziewski.

„Św. Jan Paweł II oraz św. Faustyna Kowalska i wspomniani przez konsula generalnego błogosławieni – ks. Jerzy Popiełuszko i kard. Stefan Wyszyński – preferowali i podtrzymywali walkę o pokój, o jedność i miłość oraz o przebaczenie. To są osoby, na których w ostatnich dziesięcioleciach budowany był Kościół polskiej współczesności. Dzisiaj, gdy rozważamy słowa: pokój, miłosierdzie i jedność, to wszystko pasuje do aktualnej sytuacji i ta msza w nowojorskiej katedrze dzisiaj to pokazała – zaznaczył nasz rozmówca. – Przeżycie modlitewne przy oprawie muzycznej i całej liturgii oraz podkreśleniu znaczenia bożego miłosierdzia w świecie współczesnym miało wymiar zarówno czasowy, jak i ponadczasowy” – stwierdził polski biskup dodając, że podobnie jak wiele innych osób był pod wielkim wrażeniem wspólnej modlitwy w katedrze św. Patryka.

„Zaskakujący był przede wszystkim obraz katedry, w której wśród wszystkich grup etnicznych wyraźnie zaznaczyła się grupa polska i polonijna” – podkreślił bp Mroziewski. Zwrócił uwagę na obecność wielu dyplomatów oraz liczne delegacje polonijnych organizacji, poczty sztandarowe, uczniów polskich szkół dokształcających oraz harcerzy i harcerki.

Katedra św. Patryka była wypełniona do ostatniego miejsca / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Widziałem przedstawicieli wszystkich organizacji i dyplomacji. To wszystko stworzyło wspaniały obraz jedności przy obecności konsulów z innych państw, m.in. z Włoch, Kolumbii, Peru. Były również reprezentacje, które wspierają Polskę i Polaków w tym, co dzisiaj nasz kraj robi w związku z wojną w Ukrainie” – stwierdził koncelebrans niedzielnej mszy św. Podkreślił, że z rozmów, jakie przeprowadził w niektórymi osobami, wynika, że wszyscy to zauważają i są pełni podziwu dla postawy naszych rodaków. Biskup wyraził także wdzięczność organizatorom tego dorocznego ważnego wydarzenia. Słowa podziękowania skierował do Konsulatu Generalnego RP oraz katedry św. Patryka.

„Otwartość kardynała Dolana, i to nie tylko w słowach, ale również w gestach, była dzisiaj pokazana w sposób bardzo wyraźny” – dodał na zakończenie bp Witold Mroziewski.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników niedzielnej mszy św. poświęconej polskiemu papieżowi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner