Elżbieta Popławska
Organizowanie jasełek przez polonijne szkoły to nie tylko doskonały sposób na podtrzymywanie polskich tradycji i kultury, ale także jedna z najciekawszych metod nauki języka polskiego. Stosuje ją w swoim programie Polska Szkoła Dokształcająca im. Paderewskiego w Glen Head na Long Island.
Jasełkowa uroczystość w tej szkole ma zawsze wyjątkowy charakter. Od prawie 5 lat dyrektorką placówki Agata Strzelichowski – znakomita pedagog i doskonała organizatorka szkolnej społeczności w tym rejonie. Szkoła cieszy się wielkim uznaniem w lokalnym środowisku, a najlepszym tego przykładem są uczniowie-obcokrajowcy (dzieci i rodzice), chętni, aby nauczyć się języka polskiego.
Tegoroczne jasełka okrzyknięte zostały „bajkowymi”, gdyż uczestniczyły w nich bajkowe postacie, a wśród nich: Dziewczynka z Zapałkami, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Calineczka i Pszczółka Maja. Tych bajkowych gości zaprezentowali uczniowie z kl. 1, a uczniowie z najmłodszych grup (przedszkole i zerówka) grali siebie i byli bardzo uroczy. Uczniowie z kl. 3 i 5 grali główne role: Maryję, Józefa, Pastuszków, Trzech Króli i Aniołków. Uczniowie kl. 3 i 7 również zagrali narratorów i gospodarza. W roli narratorów wystąpili: Emma Banafsheha, Penelope Brzeziński, Hanna Johnson, Nikodem Kamiński, Adam Panek, Karolina Pogorzelska. Aniołków zagrały: Julia Janeczko, Nicole Orłowski, Karolina Strzelichowski. W rolę Maryi wcieliła się Bianka LiBuono, a w rolę Józefa – Adam Banafsheha. Pasterzami byli: Noah Kamiński, Emilian Wojton, Julian Wojton, zaś Gospodarzem – Krzysio Pogorzelski. Jako Trzej Królowie wystąpili Jeremy Bak, Oliwer Korytowski i Eric Rajkowski. Uczniowie z najmłodszej grupy grały postacie dzieci, a wśród nich byli: Sophie Abela, Alexis Baczewski, Yusuf Khan, Krystian Melion, Emma Młynarski, William Mroczka, Kai Trojnar, Franciszek Wasilewski, Kristian Wrotniak, Timothy Wrotniak. Jako Bajkowe Postacie wystąpili: Alma Korytowski, Shiloh LiBuono, Hanna Mecinski, Elżbieta Mierzejewski, Suzanna Mroczka, Hannah Orłowski, Victoria Rajkowski.
Szkoła współpracuje z Polskim Domem Narodowym w Glen Cove (najstarszym na Long Island), przy którym działa zespół muzyczno-wokalny Nos Te Domine pod dyrekcją znakomitego muzyka i polonijnego społecznika Bogdana Czerwonki. W skład zespołu, który zapewnił wspaniały podkład muzyczny uroczystości, wchodzą: Bogdan Czerwonka – długoletni przyjaciel szkoły, Janusz Grabarz – wieloinstrumentalny muzyk (oraz były dyrektor szkoły) oraz Robert Wirkowski – pasjonat muzyki gitarowej, który co roku wspiera przedstawienia i uroczystości szkolne. W programie muzycznym świątecznej uroczystości były najpopularniejsze kolędy, a także okazjonalne piosenki: „Była noc”, „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mędrcy świata”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Choinka piękna jak las”, „Jest taki dzień”, „Dziś w stajence”.
Od zawsze jasełka w tej szkole cieszą się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród Polonii, jak i lokalnej społeczności. Przybyło wielu przyjaciół polskiej szkoły. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki przesłał życzenia i słowa uznania za podtrzymywanie kultury i języka polskiego. Swoją obecnością zaszczycili: ks. Albert Mączka z Kielc, a obecnie w parafii w Austrii, mgr Ewa Załusińska – prezes terenowa na region Long Island z Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Bożena Kuźma – wiceprezes Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, byli uczniowie i przedstawiciele kadry pedagogicznej, a wśród nich mgr Daria Mularczuk, która otrzymała specjalne gratulacje od dyrektor szkoły, gdyż kilka dni temu otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej (nominacja od szkoły) w Konsulacie RP w Nowym Jorku. W tak podniosłej i świątecznej atmosferze goście, uczniowie i kadra pedagogiczna – utrwalając tradycję –zasiedli do wspólnego posiłku po uroczystości, a dzieci otrzymały prezenty od Mikołaja.
ZDJĘCIA: ARCH. SZKOŁY