Ponad 30 kontyngentów biorących udział w Paradzie Pułaskiego zaprezentowało swoich Marszałków i Miss Polonii na eleganckim balu w prestiżowym hotelu Marriott Marquis w samym sercu Manhattanu, na Times Square.
Aleksandra Słabisz
W 2020 r. z powodu pandemii ani Bal Marszałkowski, ani parada się nie odbyły. Rok temu, ze względu na panujące w mieście Nowy Jork restrykcje, Bal Marszałkowski miał miejsce w New Jersey. W tym roku powróciła wreszcie ta piękna tradycja efektownej prezentacji Marszałków i Miss Polonii na eleganckim, 85. balu w hotelu Marriott Marquis na Manhattanie.
Przedstawiciele Polonii z Nowego Jorku, New Jersey, a także Connecticut – w tym przedstawiciele ponad 30 kontyngentów, polonijnych organizacji, parafii oraz osoby prywatne – wypełnili salę, by na dwa tygodnie przed Paradą Pułaskiego postawić przysłowiową “kropkę nad i” w trwających cały rok przygotowaniach do wielkiego święta Polonii.
Nie zabrakło też gości honorowych. Swoją obecnością na balu zaszczycił Polonię Eric Adams, pierwszy od niepamiętnych czasów burmistrz Nowego Jorku, który pojawił się na Balu Marszałkowskim. “Nowy Jork jest Warszawą Ameryki. Jest stolicą polskiej społeczności” – powiedział Adams, przypominając, że jako policjant pracował na posterunku na Greenpoincie i dobrze wspomina pracę w polskiej dzielnicy. „Wierzycie w znaczenie małych biznesów. Wierzycie w znaczenie edukacji dzieci. Wierzycie w znaczenie bezpieczeństwa publicznego. Wierzycie w to, że trzeba zapewnić, aby nasze miasto było bezpieczne dla dzieci – mówił Adams i podkreślił wielki wkład Kazimierza Pułaskiego oraz imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych. – Łączenie przez mieszkańców Nowego Jorku wartości wyniesionych z ojczystych krajów z amerykańskimi czyni Stany Zjednoczone wspaniałym krajem. Nazywamy to ‘amerykańskim marzeniem’. (…) A wy jesteście w bardzo dużym stopniu częścią tego marzenia” – stwierdził burmistrz.
Pierwszy raz na Balu Parady Pułaskiego gościł również Marek Magierowski, obecny ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych. Podzielił się ze zgromadzonymi refleksją na temat pierwszych 10 miesięcy swojej kadencji, które poświęcił tłumaczeniu amerykańskiej opinii publicznej, jak ważne nie tylko dla Polski, ale też Europy i USA jest odparcie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dziękował Polonii za wsparcie. „Wierzę, że Polonia tu, w Nowym Jorku, w Chicago, w Detroit, w Pittsburghu, w Waszyngtonie doskonale rozumie, że jest to nasza wspólna walka ze wspólnym wrogiem. (…) Los chciał, że wygłaszam te uwagi 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Pozwólcie, że zakończę to wystąpienie tylko dwoma słowami: „Nigdy więcej” – powiedział ambasador.
„Bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami. Bądźcie dumni, że jesteście polskimi Amerykanami. Mam nadzieję z takim nastawieniem zobaczyć was wszystkich maszerujących 2 października na 5 Alei. Przyjdźcie 2 października na 5 Aleję, zaproście przyjaciół, niech będzie to największa parada” – zachęcał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki do udziału w Paradzie Pułaskiego. Zwrócił też uwagę na obecność na sali Heleny Knapczyk, weteranki, sybiraczki, działaczki polonijnej i naczelnej prezeski na USA i Kanadę Korpusu Pomocniczego Pań.
W balu wzięli też udział Curtis Sliwa, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2009 i były kandydat na burmistrza Nowego Jorku, oraz były senator stanowy z New Jersey Raymond J. “Ray” Leśniak, który na ręce przewodniczącego Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richarda Zawisnego przekazał list od gubernatora Phila Murphy’ego. “Nigdy nie byłem tak dumy z Polaków jak teraz. Otworzyliście swoje serca, domy, system edukacyjny oraz rynek pracy dla sąsiadów z Ukrainy. Żaden kraj nie zrobił tego, co Polacy” – podkreślił sen. Leśniak.
W programie balu – oprócz wystąpień honorowych gości, prezentacji członków Komitetu Głównego Parady Polskiego, którzy przez cały rok dokładają starań, aby zarówno bal, jak i Parada Pułaskiego odbyły się z wielkim rozmachem, prezentacji byłych Wielkich Marszałków, którzy nadal aktywni są w organizacji, prezentacji Marszałków i Miss Polonii, którzy prowadzić będą swoje kontyngenty po 5 Alei – nie zabrakło elementów artystycznych.
Z dużym aplauzem spotkał się występ Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego, który zatańczył krakowiaka, polkę oraz poprowadził gości w tradycyjnym polonezie. Godzinę koktajlową umilił recital Nicholasa Kaponyasa grającego na fortepianie oraz Zosi Łoś – na flecie. Na parkiecie natomiast popis tańca towarzyskiego zaprezentował TG Entertainment, a Masha Brodskaya dała dynamiczny koncert skrzypcowy.
Natomiast Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku każdemu uczestnikowi Balu Marszałkowskiego podarowało pamiątkowy medal wybity przez SWAP w 1929 r. z okazji 150. rocznicy śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego, który zginął walkach pod Savannah, GA, w 1779 r.
“Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby ten bankiet i ta parada mogły się odbyć” – powiedział Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc. Szczególne podziękowania złożył na ręce Jadwigi Heidi Kopali, swojej poprzedniczki, która insygnia Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego dzierżyła przez dwa lata i pomogła Komitetowi Głównemu Parady Puławskiego przetrwać trudny czas pandemii. „Parada Pułaskiego to wspaniała prezentacja naszej kultury i kraju, z którego pochodzimy – podkreślił Wielki Marszałek. – Już za dwa tygodnie Nowy Jork stanie się biało-czerwony, gdy wszyscy wyjdziemy na 5 Aleję i spotkamy się w sercu tego miasta. Ale w tym dniu nie tylko Nowy Jork będą zdobić biało-czerwone barwy. Na znak jedności z Polonią 2 października rozświetli się kilkanaście miast i obiektów na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Za dwa tygodnie świętujemy na 5 Alei. Wszystkich gorąco zapraszam na paradę!” – dodał.