W październiku 2022 roku szkoły publiczne w Linden, NJ, po raz pierwszy obchodziły Miesiąc Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Month). W Szkole Nr 6, której dyrektorem jest William Mastriano, powstał tzw. Polish Heritage Month Committee, czyli zespół pracowników, którzy podjęli się organizacji wydarzeń związanych ze świętowaniem Miesiąca Dziedzictwa Polskiego.
Anna Pelesz
W skład tego zespołu weszły: Anna Pelesz (przewodnicząca komitetu, nauczycielka języka angielskiego – ESL), Ludmiła Perz-Winters (nauczycielka w programie dwujęzycznym/ESL), Emilia Denert (asystentka w programie dwujęzycznym/ESL), Dorota Pintado (asystentka w programie dwujęzycznym/ESL). Polskojęzyczni uczniowie stanowią około 15 procent całej społeczności szkolnej. Oznacza to, że na 340 uczniów około 50 z nich ma polskie korzenie.
Obie nauczycielki, Ludmiła Perz-Winters oraz Anna Pelesz, przeprowadziły interaktywne zajęcia z dwujęzycznymi uczniami. Nie obyło się bez czytania polsko-angielskiej literatury oraz grania w gry zamieszczone na portalu polishbilingualday.com.
Większość z tych uczniów nie należy już do programu dwujęzycznego/ESL, ale ich znajomość języków, zarówno polskiego jak i angielskiego, jest często imponująca. Po osiągnięciu piątego poziomu znajomości języka angielskiego uczniowie opuszczają program ESL. Należy podkreślić, że opanowanie języka angielskiego w stopniu zaawansowanym nie wyklucza dobrej znajomości języka polskiego, co często obserwujemy u naszych uczniów.
Panie Emilia Denert i Dorota Pintado zaprojektowały oraz wykonały gazetkę szkolną, która zawiera podstawowe informacje na temat Polski, symbole narodowe, polsko-amerykańskich bohaterów i sławne osoby oraz najczęściej używane zwroty w języku polskim. Polskojęzyczni studenci mieli możliwość uczenia swoich angielskojęzycznych rówieśników podstawowych zwrotów w języku polskim, takich jak „dzień dobry?”, „co słychać?” i „do widzenia!”.
Komitet Miesiąca Polskiego Dziedzictwa, wraz z dyrektorem szkoły, zachęcił całą społeczność szkolną, aby ubrać się w kolory biały i czerwony. W dniu, kiedy wiele osób pozytywnie odpowiedziało na to zaproszenie, zrobiono wspólne zdjęcie, do którego pozowało blisko 70 osób.
Miesiąc Polskiego Dziedzictwa oraz Polonijny Dzień Dwujęzyczności zostały wpisane do szkolnego kalendarza i mamy nadzieję, że rozpoczęta w tym roku tradycja będzie kontynuowana w przyszłości.
Dziękuję za publikację!