New York
25°
Sunny
7:02 am5:17 pm EST
7mph
32%
30.51
SunMonTue
50°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia
Kultura

Czwarta edycja Konkursu Szopek Krakowskich

11.12.2022
Wspólne zdjęcie uczestników konkursu i jurorów FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

W niedzielne popołudnie, 4 grudnia 2022 roku, w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku (najpiękniejszej rezydencji na Manhattanie w dzielnicy Murray Hill, wybudowanej w stylu Beaux-Arts), odbyła się po raz czwarty wystawa szopek krakowskich.

Elżbieta Popławska

Przez kilka godzin, w otoczeniu bardzo interesujących i pięknie zdobionych szopek o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, wszyscy obecni mieli możliwość odbycia magicznej podróży do Królewskiego Miasta, jakim przed wiekami był Kraków. Konsul generalny RP Adrian Kubicki objął honorowym patronatem czwartą edycję krajowego Konkursu Szopek Krakowskich 2022 roku.

Piękne szopki wzbudzały zachwyt także u dzieci FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

„Z wielką chęcią po raz kolejny wesprę inicjatywę skutecznie, podtrzymując na terenie Stanów Zjednoczonych przepiekną polską tradycję uznaną przez UNESCO za Dziedzictwo Światowej Kultury. Jestem pełen wielkiego  szacunku dla Fundacji Nowodworski za chęć podtrzymywania i kultywowania budowy szopek bożonarodzeniowych, które są ważnym  symbolem i cennym elementem polskiej kultury. Państwa inicjatywa pozwala na integrację środowiska polonijnego, zaś w szczególności dzieci i młodzieży, jako że rozwija ich kreatywność, pasje i zdolności artystyczne” – podkreślił konsul Adrian Kubicki.

Pierwszą nagrodę w kategorii szopki w wykonaniu grupowym otrzymała rodzina Dworakowskich. Na zdjęciu w pierwszym rzędzie Elżbieta i Jarosław Dworakowscy oraz ich syn Adam. W drugim rzędzie od lewej jurorzy konkursu: Daniel Andrejczuk, Jerzy Leśniak, Janusz Skowron, Marian Żak i Grzegorz Worwa FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Przybyło wielu zainteresowanych. Najliczniejszą grupę stanowili najmłodsi twórcy szopek z rodzicami, ale też nauczyciele i dyrektorzy polonijnych szkół. W głównej sali konsulatu rozświetlona choinka nadawała blasku wyróżnionym rysunkom i misternie wykonanym szopkom.

Za tę szopkę Alicja Czajkowski otrzymała drugą nagrodę
 FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu Szopek Krakowskich jest Jerzy Leśniak – architekt, dyrektor wykonawczy Nowodworski Fundation. Nic, absolutnie nic, nie dzieje się bez przyczyny. O idei zorganizowania konkursu opowiedział sam pomysłodawca. Z dużym sentymentem przywołał wspomnienia jednych z pierwszych w swoim życiu Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to pod choinkę od swojego ojca, górala z Sidziny pod Babią Górą, otrzymałwłasnoręcznie wykonaną szopkę. Była ona wykonana z drewna i sklejek. Przetrwała do dzisiaj. Motywy wzornicze tej szopki wywodziły się z góralszczyzny. Dwie wieże były wycinane we wzory parzenic (po góralsku – cyfr ) i rozet, a sama stajenka wykonana była z małych drewienek na wzór „płazów”, z których budowało się chaty góralskie.

Wystawa pięknych szopek w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

W roku 2019 pan Jerzy Leśniak pełnił  funkcję prezesa Fundacji Nowodworskiego i pod jej patronatem udało się zorganizować pierwszy Konkurs Szkopek Krakowskich. Kinga Leśniak, dyrektor artystyczny fundacji, przeprowadziła ekspresowe warszaty szopkarskie dla całej Polskiej Szkoły w Yonkers. Podczas dwóch sesji dzieci wykonały pierwsze, dość proste, ale urokliwe szopki. I tak to się zaczęło. W  kolejnych latach rozszerzył się zasięg uczestników i konkurencji przybyło.

W 2020 roku, na wniosek pani Haliny Sibik z Polskiej Szkoły w Garfield, NJ regulamin Konkursu Szopek Krakowskich poszerzono o nową kategorię 2D, czyli dwuwymiarową w technice rysunku, malarstwa, pasteli i technik mieszanych.

W tym roku w Konkursie Szopek Krakowskich wzięło udział ponad 110 uczestników i wpłynęło 47 prac. Komisja Sędziowska zakończyła ocenę konkursowych prac 28 listopada.

Szopki Krakowskie edycja 2022 – wyniki

Komisja Sędziowska, która oceniała szopki, pracowała w składzie: Janusz Skowron – przewodniczący, artysta malarz, Zosia Żeleska-Bobrowski – fotografik, Marian Żak – przewodniczący Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego i NYDAI, Daniel Andrejczuk – prezes Nowodworski Foundation, Grzegorz Worwa – dziennikarz, kurator konkursu.

Szopka rodziny Dworakowskich, która została oceniona najlepiej i otrzymała pierwszą nagrodę
 FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Gości powitał Jerzy Leśniak  i Adrian Kubicki – konsul generalny RP, który na tę uroczystość przybył ze swoją starszą córką Laurą. Konsul, witając gości, powrócił do historii. Wspomniał m.in. św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku zorganizował pierwszą na świecie żywą szopkę. Potem przewodniczący Komisji Sędziowskiej ogłosił wyniki konkursu.

W kategorii szopki w wykonaniu pojedynczego autora/autorki nagrody otrzymali:

• pierwszą nagrodę – Jolanta Kret z Garfield, NJ 

• drugą nagrodę – Alicja Czajkowski, absolwentka Polskiej Szkoły M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na  Brooklynie, NY

• trzecia nagrodę – Amelia Góra z Brooklynu.

Amelia Góra z Brooklynu otrzymała za swoją szopkę trzecią nagrodę w kategorii szopki w wykonaniu
pojedynczego autora/autorki FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W kategorii szopki w wykonaniu grupowym, w tym rodzinne i grupy klasowe, nagrody otrzymali:

• pierwszą nagrodę – rodzina Dworakowskich (Jarosław, Elżbieta i Adam z Yonkers /Bronx)

• drugą nagrodę otrzymała Dominika Zaborowska; praca oryginalnie została  wykonana w 1991 roku. Odnowiona i zmodyfikowana została w 2022 roku przez Karolinę i Ewę Pazdrak z New Britain, CT.

trzecia nagroda trafiła do grupy klasowej w składzie:  Liliana Sus oraz Oliver i Jakub Regent z Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka, Providence, RI.

Trzecią nagrodę – w kategorii szopki w wykonaniu grupowym – otrzymali uczniowie z Polskiej Szkoły
im. Janusza Korczaka w Providence, RI FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W kategorii 2D rysunek, malarstwo, collage dwie pierwsze nagrody równorzędne przyznano:

 • Helence Grinienko ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ 

Kaji Szpenelewskiej z Polskiej Szkoły św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, NY.

• drugą  nagrodę otrzymała Martina Wraga ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ 

• Trzecią nagrodę przyznano Marii Osenkowskiej ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ.

Specjalna Nagroda została ufundowana przez Jerzego Leśniaka, organizatora konkursu, za ciekawą kolorystykę i innowacyjne lalki. Nagrodę otrzymali Julia Dołęgiewicz wraz z Natalią, Martą i Łukaszem z Polskiej Szkoły Dokształcającej św. Faustyny w Ozon Park, NY.

W kategorii 2D równoległą pierwszą nagrodę jury przyznało Kaji Szpenelewskiej z Polskiej Szkoły św. Cyryla i Metodego na Brooklynie. Obok laureatki stoi konsul Adrian Kubicki FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody, a także broszurę o historii szopek krakowskich i konkursie w Stanach Zjednoczonych, którą opracowała Kinga Leśniak. Zdjęcia zamieszczone w tej broszurze są autorstwa Zosi Żeleskiej-Bobrowski oraz Kingi i Jerzego Leśniaków.

Konkursowe spotkanie uświetnił występ Małgorzaty Kellis –polsko-amerykańskiej sopranistki o międzynarodowej sławie, a akompaniował jej na fortepianie znany polonijny pianista Nicholas Kaponyas. Pani Małgorzata z wyjątkowo ciekawą  interpretacją zaśpiewała dla dzieci m.in. „O Panu Tralalińskim”  – tekst Juliana Tuwima do muzyki Witolda Lutosławskiego. Po wspaniałym występie artystów, pani Małgorzata poprowadziła wspólne śpiewanie kolęd. Każdy uczestnik koncertu otrzymał wydrukowane kolędy i mógł je  śpiewać wraz z artystką.

Niespodziewanym zakończeniem części artystycznej była operowa prezentacja przez Małgorzatę Kellis kolędy „Gdy śliczna Panna”, ale przy… akompaniamencie na fortepianie  konsula generalnego Adriana Kubickiego.

Małgorzaty Kellis porwała wszystkich swoim śpiewem. Na fortepianie grał znany pianista Nicholas Kaponyas
 FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Po występie w sali jadalnej podano ciepły posiłek, owoce, słodkości i trunki. Było radośnie, świąteczny nastrój udzielił się najmłodszym i najstraszym uczestnikom spotkania. Wszyscy wszystkim składali życzenia i fotografowali się z  najpięknieszymi krakowskimi szopkami.

Przedstawiciele Nowodworski Foundation podziękowali sponsorom i współpracownikom za donacje i wspieranie polskich tradycji. Sponsorami wydarzenia byli: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz osoby prywatne.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY