New York
55°
Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
62%
29.83
SatSunMon
48°F
61°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Donald Tusk obiecuje uznanie języka śląskiego za język regionalny

19.03.2023

Dokończymy to, co Ślązacy rozpoczęli; język śląski będzie uznany za język regionalny – zadeklarował w niedzielę przewodniczący PO Donald Tusk. Jego zdaniem będzie to wyraz szacunku dla historii i kultury Śląska.

Szef Platformy Obywatelskiej jest w niedzielę z wizytą w Radzionkowie w woj. śląskim. Podczas wspólnej konferencji z burmistrzem tego miasta zadeklarował, że będzie prowadził działania w celu uznania języka śląskiego za język regionalny.

„+Deklaracja radzionkowska+ to moja deklaracja, że dokończymy to, co ludzie stąd zaczynali na razie bez powodzenia, czyli uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego” – zapowiedział Tusk. Zapewnił przy tym, że język śląski będzie językiem regionalnym na poziomie ustawowym.

Przewodniczący PO podkreślił, że język śląski stał się językiem literackim i są zasady pisowni tego języka. „Ale to co najważniejsze to, że Ślązacy tego chcą, są dumni ze swojej śląskiej gadki i mają do tego absolutne prawo. Skoro tylu ludzi się w to angażuje, skoro tylu ludzi kocha swój regionalny język śląski, to trzeba im to dać, bo to jest najoczywistszy wyraz szacunku dla całej historii i całej kultury” – mówił Tusk. (PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Krzysztof Konopka

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY