New York
55°
Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
62%
29.83
SatSunMon
48°F
61°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Drugie życie zużytych przedmiotów

19.02.2023
Uczniowie z rodzicami na tle swoich prac w Skulski Gallery w Fundacji Kulturalnej w Clark ZDJĘCIA: JOANNA MACIOSZEK/ARCHIWUM PFK

Nauka języka polskiego w sobotniej szkole to nie tylko standardowa realizacja programu nauczania. Polska Szkoła Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, zaproponowała uczniom udział w projekcie Eco Art, który ma na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na problemy związanie z ochroną środowiska.

Joanna Macioszek

Pomysłodawczynią projektu Eco Art jest Magdalena Bryś, od lat związana ze szkołą polonijną w Clark. Miłośniczka przyrody i trendów ekologicznych, zainspirowała się tematem dzięki zainteresowaniom swojego dziecka, absolwenta szkoły polonijnej PFC w Clark, który od wielu lat kolekcjonuje materiały recyklingowe, łączy je z elementami natury i kreuje nowe oryginalne przedmioty.

Pani Magda postanowiła podzielić się z uczniami sobotniej szkoły swoją wiedzą oraz talentem. Wspólnie z nauczycielami już po raz trzeci realizuje projekt popularyzujący ochronę środowiska poprzez sztukę proekologiczną.

Uczniowie chętnie spędzają czas w „Bajkowym Pokoju”

Warsztaty Eco Art odbywają się w specjalnie przygotowanym do tego celu „Pokoju Bajkowym”. Sala lekcyjna udekorowana w sposób nietuzinkowy przenosi uczniów w świat magii, w którym elementy przyrody, takie jak kompozycje z zasuszonych kwiatów, ziół i liści, ornamenty wykonane z drewna czy biżuteria z zasklepionej żywicy inspirują uczniów do tworzenia coraz to nowych prac. Projekty wykonywane są z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak opakowania po sokach, plastikowe butelki, metalowe puszki czy też papierowe talerze. Ogromną popularnością cieszyły się ostatnio anioły świąteczne wykonane ze starych broszur oraz obrazy zwierząt z suszonych liści.

Warsztaty Eco Art prowadziła Magdalena Bryś

Nadawanie przedmiotom drugiego życia ma na celu ukształtowanie w młodym pokoleniu nawyków proekologicznych, rozbudzenie wyobraźni, a także przekazanie wiedzy na temat skutków zanieczyszczenia środowiska naturalnego i ich wpływu na nasze zdrowie.

Poprzez kreatywne tworzenie nowych przedmiotów z odpadów i śmieci uczniowie uczą się ekoodpowiedzialności, jednocześnie zamieniając je w wyjątkowe i oryginalne kreacje.

Ochronę środowiska można realizować tylko w społeczeństwie ekologicznie wyedukowanym – podkreślają nauczyciele polskiej szkoły w Clark, dlatego Projekt Eco Art ma na celu nie tylko wizualne i estetyczne odbieranie piękna.

Kreatywna praca uczniów podczas warsztatów ekologicznych

W ramach pomysłu nauczyciele w poszczególnych klasach prowadzą z uczniami kreatywne panele dyskusyjne na tematy związane z ochroną środowiska. Uczniowie uświadamiani są od najmłodszych lat, dlaczego należy gasić światło, zakręcać wodę podczas mycia zębów czy też jak segregować śmieci. Zapytani podczas jednej z lekcji ekologii, co zmieniliby na świecie, gdyby posiadali magiczną moc, uczniowie bardzo twórczo odpowiadali: „Żeby nie było śmieci na ulicach”, „żebym nigdy więcej nie skaleczył się w nogę na plaży”, „żeby w wodach oceanicznych nie było tak dużo plastiku”.

Uczniowie prezentują anioły wykonane m.in. ze zużytych broszur

Ekologiczne projekty uczniów eksponowane są Skulski Gallery, mieszczącej się w budynku Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. Rodzice bardzo chętnie oglądają prace swoich pociech, a także uczestniczą we wspólnych warsztatach.

Polska szkoła sobotnia w Clark działa w ramach Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, która obchodzi w tym roku 50-lecie swojej działalności.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY