Elżbieta Popławska
Polonia w USA od 1981 roku celebruje Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Początkowo był nim sierpień, a od 1986 roku – październik, aby włączyć do obchodów uczniów szkół polonijnych. Generalnie uroczystości organizowane były w siedzibie prezydenta Brooklynu, ale tym razem ich przygotowania podjęło się Centrum Polsko-Słowiańskie na Greenpoincie, organizacja, która jest centrum polskiej społeczności.
Przybyłych gości powitały Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawcza CP-S – i Aleksandra Słabisz – dyrektor ds. rozwoju (w języku polskim i angielskim). Jak podkreśliły, „Centrum Polsko-Słowiańskie, największa polsko-amerykańska organizacja społeczno-kulturalna w Nowym Jorku, z dumą przewodniczy tegorocznej inicjatywie zorganizowania obchodów Dnia Dziedzictwa Polskiego w swojej siedzibie na Greenpoincie. To doroczne wydarzenie ma na celu podkreślenie wkładu imigrantów z Polski oraz Amerykanów polskiego pochodzenia w kulturowy, społeczny i gospodarczy rozwój Brooklynu, miasta Nowy Jork oraz nowojorskiego regionu. Tegoroczne obchody Dnia Dziedzictwa Polskiego mają szczególny charakter, zostały objęte honorowym patronatem przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku i konsula generalnego Adriana Kubickiego”. List od niego odczytała konsul Justyna Gollob-Park, w którym przedstawiciel polskich władz napisał m.in.: „Serdecznie gratuluję podjęcia inicjatywy, jaką jest organizacja Dnia Dziedzictwa Polskiego, który promuje polską kulturę oraz celebruje wkład całej polskiej społeczności w kulturalny, społeczny i ekonomiczny rozwój Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych. (…) Cieszę się, że po raz kolejny zorganizowane jest to szczególne wydarzenie, które jednoczy polską społeczność i wzmacnia wartości wspólnotowe”.
Tradycyjnie organizatorzy zapraszają kapłana, który wygłasza okazjonalną inwokację. Tego wieczoru Polonię powitał ks. Grzegorz Kuperski z Zielonej Góry, który w bardzo piękny i prosty sposób podkreślił polonijną więź z Polską mówiąc: „Matkę mamy tylko jedną”. Wraz z bożym błogosławieństwem przekazał życzenia Polakom w Ameryce – pomyślności w misji promocji Polski i polskich wartości kulturowych, w tym języka polskiego i dbałości o tożsamość Polaka.
Dowodem docenienia polskiej grupy etnicznej w USA była obecność niemal wszystkich wysokiej rangi urzędników lub ich przedstawicieli z Brooklynu i Nowego Jorku, od których polonijni liderzy otrzymali certyfikaty i wyróżnienia za wkład w amerykański rozwój społeczno-kulturalny. Tegoroczni wyróżnieni to: Paweł Pachacz – wiceprezes CP-S, Bożena Konkiel – członkini Rady Dyrektorów CP-S, Andrzej Buczek – dyrektor wykonawczy Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego, Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.
Swoje uznanie wyróżnionym przekazali: prezydent Brooklynu Antonio Reynoso, kongresmanka Nydia Velazquez oraz Lincoln Restler – radny dystryktu 33. w Nowym Jorku. W imieniu prezydenta Brooklynu wyróżnienia wręczył prezes CP-S Marian Żak, a w imieniu kongresmanki Velazquez – Dan Wiley, dyrektor jej biura na północny Brooklyn i Queens.
„Wszyscy wiele zrobili dla rozwoju naszej dzielnicy i miasta. Jesteśmy wam za to ogromnie wdzięczni” – powiedział radny Restler. Podkreślił też rolę, jaką odgrywa na Brooklynie Centrum Polsko-Słowiańskie. “Od lat Centrum jest domem imigrantów z Polski, którzy przyjeżdżają do Nowego Jorku. Tu seniorzy mogą skorzystać z kluczowych usług, tutaj tętni życie kulturalne. Przez pokolenia Greenpoint jest epicentrum polskiej społeczności dzięki Centrum Polsko-Słowiańskiemu” – zaznaczył radny.
Marian Żak otrzymał gratulacje od Dana Wileya, który podziękował w imieniu kongresmanki Velazquez za wsparcie CP-S dla polonijnych rodzin i dzieci.
W uroczystości w CP-S wzięli również udział: posłanka dystryktu 50. Emily Gallagher, z nowojorskiego biura burmistrza Ericka Adamsa Hercules Reid oraz Shawna Morlock – przedstawicielka biura stanowej senator Kristen Gonzalez. “Senator Gonzalez często mówi, że Greenpoint jest jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic na Brooklynie dzięki polskim tradycjom oraz aktywności, która tutaj kwitnie” – powiedziała Morlock.
W imieniu wyróżnionych za uznanie i współpracę z Polonią podziękowała Dorota Andraka.
Na uroczystość tłumnie przybyli także mieszkańcy Greenpointu, przedstawiciele polonijnych organizacji, nauczyciele, artyści, młodzież szkolna z rodzicami.
Program artystyczny uroczystości przywołał najpiękniejsze tradycje naszych ojców. W części artystycznej wystąpili: Zespół Krakowianki i Górale, którym od wielu lat kieruje Elżbieta Hetnar, artystyczne zajęcia prowadzą Maria Bielski, Halina Kalitka i Joanna Bis. Zespół, funkcjonujący przy kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, od 85 lat kształci młode pokolenia Polonii w tańcu ludowym i śpiewie; chór Klubu Seniora Krakus CP-S pod dyrekcją Katarzyny Drucker (sopranistki z Poznania) – bardzo prężnie działająca grupa artystów, będących członkami Klubu Seniora Krakus. Chór jest ozdobą wszystkich ważnych uroczystości w CP-S; chór Jutrzenka – działający pod kierownictwem Leokadii Juszczak oraz artystycznym kierownictwem utalentowanego pianisty Nicholasa Kaponyasa. Spotyka się w CP-S na cotygodniowych próbach. Jest członkiem Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce i często występuje na scenach nowojorskich; chór Hejnał, istniejący od 1988 r., obecnie pod kierownictwem Mirosława Kostro oraz dyrygenta i solisty operowego Dariusza Ocetka. Regularnie występuje na nowojorskich scenach, zwiększa swoje szeregi i współpracuje z muzykami chętnymi do realizowania nowych, twórczych projektów; Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny, który działa od 1938 r. przy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie pod wieloletnim kierownictwem Andrzeja Buczka, również tancerza zespołu. Z okazji 85-lecia działalności zespołu odbędzie się koncert jubileuszowy 19 listopada w LaGuardia Performing Arts Center w Long Island City.
Ostatnim akordem uroczystości Dnia Dziedzictwa Polskiego była wspólna biesiada przy stole, na którym znalazły się przysmaki polskiej kuchni, przygotowane przez znakomite polskie kucharki z Klubu Seniora Krakus.
Sponsorami Dnia Dziedzictwa Polskiego były: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Kobo Music Studio, Instytut Piłsudskiego, M&A Projects Inc., Romuald Magda.
ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA