New York
50°
Mist
7:02 am4:29 pm EST
10mph
87%
29.99
MonTueWed
54°F
46°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

Dzień Dziedzictwa Polskiego

29.10.2023

Elżbieta Popławska

Polonia w USA od 1981 roku celebruje Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Początkowo był nim sierpień, a od 1986 roku – październik, aby włączyć do obchodów uczniów szkół polonijnych. Generalnie uroczystości organizowane były w siedzibie prezydenta Brooklynu, ale tym razem ich przygotowania podjęło się Centrum Polsko-Słowiańskie na Greenpoincie, organizacja, która jest centrum polskiej społeczności.

Konsul Justyna Gollob-Park (pierwsza z prawej) z przedstawicielami CP-S (od prawej): Marianem Żakiem, Bożeną Konkiel, Agnieszką Granatowską, Aleksandrą Słabisz

Przybyłych gości powitały Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawcza CP-S – i Aleksandra Słabisz – dyrektor ds. rozwoju (w języku polskim i angielskim). Jak podkreśliły, „Centrum Polsko-Słowiańskie, największa polsko-amerykańska organizacja społeczno-kulturalna w Nowym Jorku, z dumą przewodniczy tegorocznej inicjatywie zorganizowania obchodów Dnia Dziedzictwa Polskiego w swojej siedzibie na Greenpoincie. To doroczne wydarzenie ma na celu podkreślenie wkładu imigrantów z Polski oraz Amerykanów polskiego pochodzenia w kulturowy, społeczny i gospodarczy rozwój Brooklynu, miasta Nowy Jork oraz nowojorskiego regionu. Tegoroczne obchody Dnia Dziedzictwa Polskiego mają szczególny charakter, zostały objęte honorowym patronatem przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku i konsula generalnego Adriana Kubickiego”. List od niego odczytała konsul Justyna Gollob-Park, w którym przedstawiciel polskich władz napisał m.in.: „Serdecznie gratuluję podjęcia inicjatywy, jaką jest organizacja Dnia Dziedzictwa Polskiego, który promuje polską kulturę oraz celebruje wkład całej polskiej społeczności w kulturalny, społeczny i ekonomiczny rozwój Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych. (…) Cieszę się, że po raz kolejny zorganizowane jest to szczególne wydarzenie, które jednoczy polską społeczność i wzmacnia wartości wspólnotowe”.

Tradycyjnie organizatorzy zapraszają kapłana, który wygłasza okazjonalną inwokację. Tego wieczoru Polonię powitał ks. Grzegorz Kuperski z Zielonej Góry, który w bardzo piękny i prosty sposób podkreślił polonijną więź z Polską mówiąc: „Matkę mamy tylko jedną”. Wraz z bożym błogosławieństwem przekazał życzenia Polakom w Ameryce – pomyślności w misji promocji Polski i polskich wartości kulturowych, w tym języka polskiego i dbałości o tożsamość Polaka.

Dowodem docenienia polskiej grupy etnicznej w USA była obecność niemal wszystkich wysokiej rangi urzędników lub ich przedstawicieli z Brooklynu i Nowego Jorku, od których polonijni liderzy otrzymali certyfikaty i wyróżnienia za wkład w amerykański rozwój społeczno-kulturalny. Tegoroczni wyróżnieni to: Paweł Pachacz – wiceprezes CP-S, Bożena Konkiel – członkini Rady Dyrektorów CP-S, Andrzej Buczek – dyrektor wykonawczy Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego, Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

Swoje uznanie wyróżnionym przekazali: prezydent Brooklynu Antonio Reynoso, kongresmanka Nydia Velazquez oraz Lincoln Restler – radny dystryktu 33. w Nowym Jorku. W imieniu prezydenta Brooklynu wyróżnienia wręczył prezes CP-S Marian Żak, a w imieniu kongresmanki Velazquez – Dan Wiley, dyrektor jej biura na północny Brooklyn i Queens.

Dan Wiley – dyrektor biura kongresmanki Nydii Velazquez – gratuluje wyróżnionym; od lewej: Paweł Pachacz, Bożena Konkiel, Andrzej Buczek, Dorota Andraka

„Wszyscy wiele zrobili dla rozwoju naszej dzielnicy i miasta. Jesteśmy wam za to ogromnie wdzięczni” – powiedział radny Restler. Podkreślił też rolę, jaką odgrywa na Brooklynie Centrum Polsko-Słowiańskie. “Od lat Centrum jest domem imigrantów z Polski, którzy przyjeżdżają do Nowego Jorku. Tu seniorzy mogą skorzystać z kluczowych usług, tutaj tętni życie kulturalne. Przez pokolenia Greenpoint jest epicentrum polskiej społeczności dzięki Centrum Polsko-Słowiańskiemu” – zaznaczył radny.

Marian Żak otrzymał gratulacje od Dana Wileya, który podziękował w imieniu kongresmanki Velazquez za wsparcie CP-S dla polonijnych rodzin i dzieci.

Maria Bielski z Zespołem Krakowianki i Górale

W uroczystości w CP-S wzięli również udział: posłanka dystryktu 50. Emily Gallagher, z nowojorskiego biura burmistrza Ericka Adamsa Hercules Reid oraz Shawna Morlock – przedstawicielka biura stanowej senator Kristen Gonzalez. “Senator Gonzalez często mówi, że Greenpoint jest jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic na Brooklynie dzięki polskim tradycjom oraz aktywności, która tutaj kwitnie” – powiedziała Morlock.

W imieniu wyróżnionych za uznanie i współpracę z Polonią podziękowała Dorota Andraka.

Na uroczystość tłumnie przybyli także mieszkańcy Greenpointu, przedstawiciele polonijnych organizacji, nauczyciele, artyści, młodzież szkolna z rodzicami.

Hercules Reid – z nowojorskiego biura burmistrza Ericka Adamsa – składa życzenia Polonii i wyróżnionym liderom
Na scenie chór Hejnał
Śpiewa chór Jutrzenka, przy fortepianie Nicholas Kaponyas

Program artystyczny uroczystości przywołał najpiękniejsze tradycje naszych ojców. W części artystycznej wystąpili: Zespół Krakowianki i Górale, którym od wielu lat kieruje Elżbieta Hetnar, artystyczne zajęcia prowadzą Maria Bielski, Halina Kalitka i Joanna Bis. Zespół, funkcjonujący przy kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, od 85 lat kształci młode pokolenia Polonii w tańcu ludowym i śpiewie; chór Klubu Seniora Krakus CP-S pod dyrekcją Katarzyny Drucker (sopranistki z Poznania) – bardzo prężnie działająca grupa artystów, będących członkami Klubu Seniora Krakus. Chór jest ozdobą wszystkich ważnych uroczystości w CP-S; chór Jutrzenka – działający pod kierownictwem Leokadii Juszczak oraz artystycznym kierownictwem utalentowanego pianisty Nicholasa Kaponyasa. Spotyka się w CP-S na cotygodniowych próbach. Jest członkiem Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce i często występuje na scenach nowojorskich; chór Hejnał, istniejący od 1988 r., obecnie pod kierownictwem Mirosława Kostro oraz dyrygenta i solisty operowego Dariusza Ocetka. Regularnie występuje na nowojorskich scenach, zwiększa swoje szeregi i współpracuje z muzykami chętnymi do realizowania nowych, twórczych projektów; Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny, który działa od 1938 r. przy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie pod wieloletnim kierownictwem Andrzeja Buczka, również tancerza zespołu. Z okazji 85-lecia działalności zespołu odbędzie się koncert jubileuszowy 19 listopada w LaGuardia Performing Arts Center w Long Island City.

Chór Klubu Seniora Krakus, dyrygentka Kasia Drucker, przy fortepianie Ola Watras

Ostatnim akordem uroczystości Dnia Dziedzictwa Polskiego była wspólna biesiada przy stole, na którym znalazły się przysmaki polskiej kuchni, przygotowane przez znakomite polskie kucharki z Klubu Seniora Krakus.

Polonia i lokalni mieszkańcy na uroczystości w CP-S

Sponsorami Dnia Dziedzictwa Polskiego były: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Kobo Music Studio, Instytut Piłsudskiego, M&A Projects Inc., Romuald Magda.

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00