New York
82°
Sunny
5:30 am8:14 pm EDT
5mph
28%
29.83
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Filipiny: Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Nalgae

30.10.2022

Liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Nalgae, która nawiedziła Filipiny w ostatnich dniach, wzrosła do 98 – podała w poniedziałek krajowa agencja zarządzania kryzysowego. Za zaginione uznano 63 osoby.

Ponad 900 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy.

Większość ofiar zginęła w piątek na Mindanao, południowej wyspie archipelagu, w wyniku osunięć ziemi i powodzi, po ulewnych deszczach.

Burza uderzyła w Luzon, największą wyspę Filipin, w nocy z soboty na niedzielę, niszcząc niemal wszystko na swojej drodze i powodując przerwy w dostawie prądu. Manila i pobliskie miasta ucierpiały w wyniku powodzi.

W niedzielę po południu czasu miejscowego burza przesunęła się nad Morze Południowochińskie.

Każdego roku Filipiny nawiedza średnio 20 tajfunów i burz, pustosząc farmy i niszcząc domy, drogi i mosty. Pod koniec września tajfun Noru zabił na Filipinach co najmniej 10 osób, w tym pięciu ratowników. Burza tropikalna Megi, która nawiedziła ten kraj w kwietniu, zabiła co najmniej 148 osób i spowodowała osunięcia ziemi na wielką skalę.

W 2013 roku tajfun Haiyan, najpotężniejszy, jaki kiedykolwiek dotarł do Filipin, spowodował śmierć lub zaginięcie ponad 7300 osób. (PAP)

sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner