New York
39°
Sunny
7:09 am4:30 pm EST
19mph
47%
30.13
FriSatSun
37°F
37°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Finał WOŚP na Long Island

05.02.2024
Tym razem Polonia of Long Island znacząco pobiła ubiegłoroczny własny rekord zebranych pieniędzy

Tu wszystko grało!

Elżbieta Popławska

32. Finał WOŚP w stanie Nowy Jork odbył się na Long Island w restauracji Carleton Hall w East Islip. Szefową sztabu została mianowana Urszula Brożek, prezes największej polonijnej, charytatywnej organizacji Polonia of Long Island, Inc.

Polonia of Long Island finały Orkiestry organizuje od 2014 roku. Pod jej przewodnictwem zbiórki zawsze wyróżniały się wysokością sum, a także wielką pozytywną, społeczną energią pomocy drugiemu człowiekowi.

Łańcuch serc, wykonany przez najmłodszych uczestników finału WOŚP, łączący dwa kontynenty. Flagi przygotowała Sara Bak, której mama Ula Brożek i pozostali członkowie rodziny pracowali dla Orkiestry

Tym razem Polonia of Long Island znacząco pobiła ubiegłoroczny własny rekord i zagrała na 47 900 dol. – w ubiegłym zebrano 26 tysięcy.

Rodzina państwa Szymczyków doskonale się bawiła i wspierała zakupami WOŚP, a dzieci wybierały sobie prezenciki i je licytowały

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat finałom WOŚP towarzyszą także aukcje internetowe i wydarzenia, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Tegorocze pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Justyna Ornowska (z prawej) – społecznica polonijna o wielkim sercu, członkini Polonii of LI – z mamą i najmłodszą córką Klarą z wylicytowanym misiem

W niedzielę, 28 stycznia, na 32. Finał WOŚP na Long Island zjechali się przedstawiciele większości polonijnych organizacji, polonijne rodziny, właściciele polonijnych biznesów z tej pięknej wyspy. Na sali tanecznej członkinie z zarządu Pof L.I., wspólnie z panią Moniką, najmilszą menadżerką restauracji, oraz z barmanem Wojtkiem i jego siostrą Julią, Miss Polonii Copiague 2023, gorąco wspierali WOŚP i uczestniczyli w programie. Sponsorzy zaopatrzyli organizatorów w pyszne wędliny, słodkości (pączki – znakomite!) pizzę, i dania na ciepło, kawę, herbatę i jedyne w swoim rodzaju drinki oraz oczywiście polskie piwo. Przygotowano znakomite fanty-upominki, sztabowcy z Long Island wykazali się niezwykłymi pomysłami na loterię fantową, jak np. szczeniak rasy golden retriever od Anety Kulikowskiej-Pawelczyk, której zależało, aby pies „poszedł w dobre ręce”. I tak się stało – zakupili go jej przyjaciele. Były także certyfikaty na degustacje win na 20 osób (900 dol.) czy wyjazd na narty do Włoch (1500 dol.) – ufundowany przez biuro z Polski Wygoda ski. Lokalny biznesmen przekazał certyfikat na budowę kominka – wylicytowała go na 6 tys. dol. Urszula Brożek. Były również: słuchawki Apple, komputer, różne urządzenia elektroniczne, certyfikaty dla pań na zabiegi kosmetyczne, certyfikat na czyszczenie zębów, certyfikat na oficjalne zarejestrowanie testamentu u adwokata. Polska Szkoła Dokształcająca im. Herberta przygotowała kilka zestawów gier naukowych dla najmłodszych. Polska Szkoła Dokształcająca im. Kolbego w Riverhead już od grudnia zbierała datki do skarbonek WOŚP wraz z dyr. Jagodą Dziadulą. Złote serduszko – jedno ze 100, które fundacja WOŚP przeznaczyła na nagrody dla najhojniejszych darczyńców – wylicytowała Marlena Borkowski, właścicielka Rarytas Deli, za 2500 dol.

Członkinie zarządu Polonii of LI – Gosia Pawełko (z lewej) i Elżbieta Jaworski – pomagały w sprzedaży jedzenia

Niedzielny program składał się z dwóch części dla najmłodszych (w godz. 1.00- 5.00 ppoł.), podczas których pod nadzorem doświadczonych sztabowych przedstawicielek – Marty Wesołowski, Uli Brożek, Justynki, Małgosi, Julii – wraz z nowo mianowanymi ochotniczkami tańczyły z dziećmi w rytm znanych melodii. Przygotowano dla maluchów gry i zabawy, w których mogły wykazać się sprawnościami i zdolnościami.

Malowanie twarzy to zawsze wielka frajda dla dzieci. Pani Karolina tworzyła prawdziwe małe dzieła sztuki

W programie artystycznym dla dzieci 10-letnia Julia Rudzki-Konopka nie tylko zaprezentowała niezapomniane utwory Presleya, ale zaśpiewała je z tą samą presleyowską energią, przekazując ją publiczności. Gry, zabawy i tańce przerywane były szybkimi licytacjami. Miło było słyszeć: 100 dol., 150… i za chwilę 500 – zapraszamy do kasy! Dzieci z Kids Academy wspólnie z Martą Wesołowski zaprosiły do wspólnej zabawy pt. „Witajcie w naszej Bajce”. Znakomity był występ Grupy Jogi.

Pomysłowe gry i zabawy dla najmłodszych, pozwalały wykazać się im sprawnościami i zdolnościami

Wszystkim spodobała się zabawa z pałeczkami do perkusji z Ulą Brożek (dyplomowaną fizykoterapeutką). Zapał do nauki zumby wzbudziła jej instruktorka Lena swym tanecznym występem. Z wielką radością dzieci z rodzicami stworzyły papierowy (bardzo długi) łańcuch przyjaźni, którym połączyły flagi polską i amerykańską. Jednym słowem dzieci wspaniale się bawiły! Tradycyjnie na zakończenie, jednocześnie wszystkie razem, wypuściły baloniki „Światełko do nieba od dzieci”. Na ten moment licytację zakończono na poziomie 17 600 dol.

W przerwach zabaw przeprowadzano licytacje

Program dla dorosłych był równie atrakcyjny. Zaczął się wspólną zumbą z Leną. Oprawę muzyczną przygotował i grał – od lat ten sam znakomity – DJ Danny. Gościnnie z zaprzyjaźnionego studia Karoliny Bilskiej wystąpili młodzi tancerze Chris i Gracie. Saksofonista Jakub Juszczyk – absolwent polskiej szkoły w Copiague – z wirtuozerią wykonał znane standardy muzyczne. Wiele emocji wywołał konkurs na „Najlepsze Ciacho w Mieście” („Pieczesz – to pochwal się”). Wyłoniona spośród uczestników zabawy komisja oceniła i przedstawiła publiczności najlepsze trzy ciasta. Były przepyszne i wyglądały wspaniale! Pomiędzy występami odbywały się oczywiście licytacje. Atrakcją okazała się piłka z podpisem najlepszego piłkarza Jagiellonii Białystok – Tomasza Frankowskiego. Mieczysław Skrzatek (były piłkarz) przywiózł piłkę dzień wcześniej z Polski wraz z wnuczką Milą Andrzejczyk.

Maciej Walczuk kupił piłkę z autografem piłkarza Tomasza Frankowskiego

Nad opłatami z licytacji czuwała Komisja Finansowa, w której skład weszli: dr Jolanta Sygnarowicz, Danuta Deja, Ryszard Deja i Zofia Chockuba.

Złote serduszko i koszulkę wylicytowała Marlena Borkowski, właścicielka Rarytas Deli

Na zakończenie finału odbyły się koncerty Voy Anuszkiewicza, Chrisa Milo i Weniu, którzy swoją muzyczną energią uprowadzili Polonię na tańce i hulanki…

Od lewej: Marta Wesołowski, Ula Brożek, Elżbieta Jaworski, Agnieszka Bykuć, Agnieszka Wesołowski. Wylicytowane przez Ulę Brożek największe serce zawiśnie w jej gabinecie Allied Physical Therapy

We wspólnej zabawie uczestniczyli także goście honorowi, wśród których były: wicekonsul Anna Wańczyk oraz dyrektorka Instytutu Polskiego w NYC Agata Lupomeska. Reporter TV Polonia Andrzej Cierkosz uwiecznił wszystko na taśmie filmowej.

Zapał i tempo działaniach WOŚP na Long Island zasługują na szczególne uznanie. Wyraziła je szefowa sztabu Urszula Brożek podkreślając, że zbiórka Orkiestry jest bliska jej sercu. „Jako pracownik służby medycznej byłam naocznym świadkiem, jak zakupiony przez WOŚP sprzęt ratował ludzi. A to chyba najważniejsze!”. Dziękując za pomoc w zorganizowaniu finału WOŚP stwierdziła, że „pomaganie jest dziecinnie łatwe, jeśli ma się obok grupę ludzi o wielkich sercach, a swą energią Polonia udowodniła, że ma i chce i potrafi pomagać”. „Dziękuję wszystkim zaangażowanym – bez was nie byłoby tego cudu” – podkreśliła pani Urszula i dodała, że dziękuje Izabelli Makarewicz „za wykonanie ogromu pracy administracyjnej przed finałem”.

Rodzina państwa Wesołowskich na finał WOŚP stawiła się w komplecie

Wspomniała także, iż w ostatnim tygodniu styczna odszedł na wieczny spoczynek ks. Piotr Rozek, wyjątkowy kapłan, przyjaciel Polonii. Zapaliła dla niego pożegnalną świeczkę i przypomniała działalność ks. Piotra dla dzieci i ich rodzin w Nowym Jorku.

32. Finał WOŚP na Long Island był niezwykle udanym przedsięwzięciem. Wzięło w nim udział wielu ludzi, którzy dołożyli swoje cegiełki na szczytny cel. Pokazuje to, że nawet jeśli nie stać nas, aby być sponsorem za tysiące dolarów, to wystarczy nasza obecność na takich polonijnych spotkaniach.

Sponsorzy: Browtopia Katarzyna Mikołajczyk, Norman Heller Prawnik, Gosia Zelkowski MZ Style Butique, Harbor Chiropractic & Physical Therapy, Max Transfer, The Fella Law Firm, Allied Physical Therapy, Kids Academy, 746East River LLC, JB Photo Booth, Amazing Concrete Fences & Mason, Dr. Justyna Balicka, DDS, Crumbs Polish Bakery, WD Electric, KOM Good Choice, Inc., Polonez – America LLC, EQA Service, Przysmak Deli, Bernard J. Zimnoch, Natalia M. Zimnoch, Express Travel, Wygoda Ski/Wygoda Active, Euro Deli Carleton Hall, dr Jolanta i Krzysztof Sygnarowiczowie, Rarytas Deli, MD Millwork The Retirement Center – Monika Zietek, Dompak, Anita Kuligowska-Pawelczyk, Monika Karwacka, DJ Danny, Polonia of Long Island Inc.

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner