New York
45°
Cloudy
6:49 am7:14 pm EDT
6mph
97%
29.73
MonTueWed
54°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Gubernator Hochul zwyciężyła w prawyborach. Zmierzy się z Lee Zeldinem

29.06.2022

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul z łatwością pokonała swoich rywali w prawyborach. Tym samym reprezentować ona będzie partię demokratyczną podczas listopadowego wyścigu o stanowisko gubernatora, a tym samym o swoją reelekcję.

Z ramienia Republikanów wystartuje natomias Lee Zeldin, konserwatywny kongresman, który w przeszłości ściśle współpracował z byłym prezydentem Donaldem J. Trumpem. W wyścigu o nominację pokonał trzech innych kandydatów.

Hochul przystępuje do wyborów jednak z dużą przewagą. Wsparcie biura gubernatora, większe fundusze na kampanię oraz świadomość, że republikanie nie wygrali w Nowym Jorku od 2002 r., kiedy to George E. Pataki zapewnił sobie trzecią kadencję.

Obie partie na pewno będą chciał rozwiązać problemy, z którymi zmagają się nowojorczycy. Chodzi przede wszystkim o rosnącą przestępczość, a także wyższe ceny mieszkań, benzyny, czy zakupów spożywczych.

Ogromną rolę w wyborach mogą także odegrać kwestie aborcji oraz regulacje dotyczące broni palnej. Stan do tej pory sprzyja kobietom i ich prawu do usuwania ciąży oraz posiada jedne z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących posiadania broni. Aspektom tym mocno sprzeciwia się Zeldin i w przypadku jego zwycięstwa, sytuacja ta mogła by znacząco ulec zmianie.

Hochul natomiast wspierać będze liberalne wartości stanowe i postara się utrzymać dotychcasowe przepisy w jak największej mocy. Jak jasno podkreślała, nie możemy pozwolić, by ekstremiści negatywnie wpływali na rozwój stanu.

W prawyborach Demokratycznych, Hochul zdobyła 67% głosów. Lee Zeldin wśród republikanów uzyskał 44% poparcia.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY