Historia życia i pontyfikatu polskiego Ojca Świętego przedstawiona w formie muzycznego spektaklu została entuzjastycznie przyjęta przez polonijną publiczność zgromadzoną w konkatedrze św. Józefa na Brooklynie. Koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” był pięknym dodatkiem do odprawionej tam w niedzielę, 15 października, Mszy Dziedzictwa Polskiego i jednocześnie wstępem do duchowego przeżywania 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Wojtek Maślanka
„To widowisko muzyczne wyniosło nas na wyjątkowy poziom, z którym styka się nasza myśl i spotyka się nasze serce. To zetknięcie myśli i spotkanie serca łączy most, jakim jest dla naszego narodu, kultury i społeczności św. Jan Paweł II” – stwierdził po obejrzeniu spektaklu bp Witold Mroziewski. Dodał też, że każdy most łączy i daje nam poczucie bezpiecznego przejścia na jego drugą stronę. W ten sposób nawiązał do jednego z zaprezentowanych podczas koncertu utworów, którego refren brzmiał:
Święty, takie to proste,
będziesz do nieba mostem,
przejdę kiedyś po tobie,
zresztą, ja już to robię.
Oczywiście miał również na myśli postawę i naukę, jaką przekazywał nam podczas swojej papieskiej posługi Jan Paweł II.
„Takim był nasz Ojciec Święty, który uczył, wzywał, przypominał, za którego przyczyną działy się – jak widzieliśmy i słyszeliśmy – nawrócenia, i dokonywały się cudowne uzdrowienia. To zostało przedstawione tego wieczoru w sposób wyjątkowy i przepiękny” – stwierdził bp Witold Mroziewski dodając, że na pewno wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym widowisku, zapamiętają go na długo.
Ten słowno-muzyczny spektakl, mimo że opowiadał o życiu, kapłaństwie i pontyfikacie polskiego papieża, to także zawierał wiele wskazówek dotyczących postaw, którymi powinniśmy się kierować w życiu. Przypominał też o najważniejszych wartościach, o rodzinie, miłosierdziu, dostrzeganiu biednych i potrzebujących, a także o kontakcie z innymi ludźmi zarówno młodymi, dojrzałymi, będącymi w kwiecie wieku jak również ze starcami.
To wszystko dzięki pięknym tekstom śpiewanych przez solistów piosenek, jak i opowieściom recytowanym pomiędzy nimi, traktującym o postawie życiowej i działalności najpierw Karola Wojtyły, a później Ojca Świętego Jana Pawła II. Piękne wnętrze i niesamowita atmosfera panująca w brooklińskiej konkatedrze św. Józefa, wypełnionej przez publiczność, pozwalała jeszcze lepiej i dobitniej przeżywać emocje związane z prezentowanymi treściami i historiami. Czuło się klimat spotkań z polskim papieżem podczas jego licznych pielgrzymek do kraju. Dlatego niejednokrotnie na twarzach publiczności można było zauważyć wzruszenie, a nawet spływające po policzkach łzy.
„Jestem pod wielkim wrażeniem – powiedział „Nowemu Dziennikowi” po spektaklu bp Józef Dąbrowski z diecezji Charlottetown w Kanadzie, który wcześniej celebrował Mszę Dziedzictwa Polskiego, również dedykowaną Ojcu Świętemu.
„Nie było to tylko odtworzenie programu od strony artystycznej, muzycznej i aktorskiej, ale przede wszystkim przekazanie bardzo głębokiej treści życia Jana Pawła II. Rozglądałem się wokół siebie i widziałem osoby, które były bardzo wzruszone, co świadczy o tym, że na pewno głęboko to dotarło nie tylko do mnie, ale również do wszystkich, którzy obejrzeli ten koncert” – stwierdził polsko-kanadyjski biskup.
I faktycznie wiele osób po zakończeniu widowiska muzycznego dziękowało i gratulowało artystom wyrażając swój podziw zarówno jeśli chodzi o perfekcyjne wykonanie programu, jak również jego treści. Byli też – podobnie jak bp Józef Dąbrowski – pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli i usłyszeli. Dowodem na to były gromkie brawa, jakimi publiczność nagrodziła wykonawców, a także opinie, jakie można było usłyszeć.
„Wzruszyłam się parę razy, zwłaszcza słuchając fragmentów świadectw związanych z uzdrowieniami fizycznymi dotyczącymi zdrowia, jak również uzdrowieniami duchowymi” – powiedziała pani Maria z Brooklynu. „Już dawno nie widziałem tak pięknego koncertu, w dodatku świetnie wykonanego i dopracowanego” – stwierdził z kolei pan Edward, także z Brooklynu.
Również artyści i osoby odpowiedzialne za realizację spektaklu byli bardzo zadowoleni z przebiegu i odbioru tego widowiska.
„Widząc entuzjastyczny odbiór uważam, że warto było tu przyjechać i przedstawić ten program. Cieszymy się, że tak licznie nasi rodacy zebrali się w tej przepięknej konkatedrze św. Józefa i wysłuchali naszego koncertu” – stwierdził Paweł Mierniczak, prezes Fundacji Pełni Kultury, która wraz z Narodowym Centrum Kultury jest producentem tego projektu. Wyjaśnił też, że jego główną ideą było przypominanie o dziele, nauce i mądrościach, które w różnej formie przekazywał nam Ojciec Święty.
„To jest nasz hołd dla życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II” – dodał nasz rozmówca.
W tym słowno-muzycznym widowisku udział wzięło ponad 20 znakomitych artystów z Polski, wśród których byli aktorzy, soliści i kilkunastu muzyków tworzących orkiestrę pod dyrekcją Krzysztofa Odrobiny. Przewodnikiem w drodze do świętości Jana Pawła II był Patryk Szwichtenberg wcielający się w rolę „adwokata diabła” z procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.
Z kolei Urszula Grabowska przedstawiła świadectwa jego świętości, które momentami wyciskały łzy z oczu widzów. Pięknym śpiewem całość spektaklu uzupełniali soliści: Mariola Siepak, Weronika Skalska, Natalia Szczypuła, Piotr Szewczyk, Hanka Wójciak i Rafał Żur.
Artyści wykonali 13 utworów, do których słowa napisał znany krakowski poeta Michał Zabłocki, a muzykę skomponowali wybitni polscy kompozytorzy, jak: Andrzej Zieliński ze Skaldów, Marcin Nierubiec, Adam Niedzielin, Mateusz Nagórski, Czesław Mozil, Andrzeja Bonarek i Krzysztof Odrobina, pełniący również funkcję dyrektora artystycznego całego przedsięwzięcia.
„Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, jak twierdzą jego twórcy, to pierwsze w polskiej historii widowisko muzyczne o jednym z najważniejszych i najbardziej zasłużonych Polaków, którego mądrość, odwaga i ogromna siła zmieniały bieg historii. W dodatku w bardzo trudnym okresie XX i XXI wieku, kiedy to świat stanął w obliczu wojen, kryzysów, ataków na wolność i godność człowieka.
Polski papież doskonale to wiedział, czuł i potrafił znaleźć antidotum na wiele problemów, konfliktów i trudnych życiowych sytuacji. To również można było odnaleźć w przekazie zawartym w tym muzycznym spektaklu.
„Pomysłodawcą całego widowiska jest Krzysztof Odrobina, który prócz tego, że jest moim przyjacielem, to podobnie jak ja urodził się w Wadowicach – wyjaśnił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Paweł Mierniczak. – Tak więc jesteśmy krajanami św. Jana Pawła II. Wzrastaliśmy, kiedy kardynał Karol Wojtyła został papieżem, a potem przyjeżdżał do Polski jako Ojciec Święty. Później przeżywaliśmy jego odejście i uroczystości związane z beatyfikacją i kanonizacją. A gdy po jego śmierci ogłoszono Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – które zainicjował Jan Paweł II – to Krzysztof wpadł na pomysł, żeby muzycznie opracować jego drogę do świętości i przedstawić to w taki sposób, w jaki jeszcze nikt ani w Polsce, ani na świecie tego jeszcze nie zrobił – wspominał prezes Fundacji Pełni Kultury. – Mam nadzieję, że nam się to udało” – dodał retorycznie. Oczywiście odpowiedzią może być reakcja publiczności po zakończonym występie w konkatedrze św. Józefa na Brooklynie.
Widowisko „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” swoją premierę miało podczas wspomnianych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Drugi raz zostało zaprezentowane w Wadowicach przed rodzinnym domem Jana Pawła II, natomiast do tej pory spektakl ten został zaprezentowany już 17 razy, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
„Naszym marzeniem było jednak dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. To nam się udało już w ubiegłym roku, gdy zagraliśmy w Chicago i jego okolicach, Jednak takim osiągnięciem szczytów artystycznych dla całej grupy był Nowy Jork, i dzisiaj również nam się to udało zrealizować, z czego jesteśmy bardzo dumni” – podkreślił Paweł Mierniczak.
Było to możliwe dzięki parafii Matki Bożej Pocieszenia z Williamsburga, Duszpasterstwu Polskich Imigrantów Diecezji Brooklyn oraz Fundacji Pełni Kultury, będących wspólnie organizatorami tego koncertu, a także wsparciu: Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Miasta Wadowice, Margaret’s Catering, Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku oraz Ingressusa. Cały projekt sfinansowany został ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Departamentu ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
Warto również podkreślić, że spektakl „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” nie był jedynym koncertem, który w niedzielny wieczór wzruszył publiczność zgromadzoną w konkatedrze św. Józefa na Brooklynie. Poprzedził go występ chóru prowadzonego Dominika Grzyba w Polskiej Szkole Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoince. Dzieci zaśpiewały kilka piosenek związanych ze św. Janem Pawłem II, co stanowiło świetny wstęp do późniejszego widowiska słowno-muzycznego. Ich występ również został bardzo ciepło przyjęty przez widownię i nagrodzony gromkimi brawami.
Zobacz galerię zdjęć z koncertu „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” (Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK)