Edward Dobosiewicz, Janusz Gilewicz, Oskar Kowalski, Andrzej Krakowski, Daniel Kurzyna, Brian Rusk, Janusz Skowron, Bartek Szymański i Grzegorz Wiśniewski zostali laureatami podwójnej edycji konkursu Wybitny Polak w USA. Specjalne wyróżnienie „In Memoriam” otrzymał zmarły w listopadzie ub.r. Janusz Sporek.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią znów został przeprowadzony konkurs Wybitny Polak w USA. Głosowanie – podobnie jak w 2020 roku – zostało przeprowadzone drogą internetową.
W tym roku wśród laureatów pojawiło się się ponad dwa razy więcej osób, bowiem przeprowadzona została podwójna edycja tego plebiscytu. Było to spowodowane pandemią, która całkowicie zablokowała ubiegłoroczny konkurs, a także możliwość wręczenia przyznanych nagród za rok 2020.
Poza tym przyznano specjalne, pośmiertne wyróżnienie bardzo znanej i poważanej osobie, jaką był polonijny artysta muzyk, pedagog i działacz Janusz Sporek. Uhonorowanie go nie było przypadkowe, bowiem w 2020 roku znalazł się on w gronie kandydatów do tego zaszczytnego tytułu w kategorii osobowość i pozostał wśród kandydatów praktycznie do tegorocznej edycji konkursu. Niestety, zanim została ona przeprowadzona, znany działacz i artysta zmarł, więc – zgodnie z regulaminem – jego kandydatura nie mogła być brana pod uwagę podczas głosowania.
Natomiast na wniosek jednego z członków Kapituły nagrody Wybitny Polak w USA zostało przeprowadzone głosowanie o przyznanie mu wyróżnienia „In Memoriam”, podczas którego za tą formą uhonorowana zasług i działalności śp. Janusza Sporka opowiedziała się wymagana większość komisji. Wyróżnienie to trafi do rodziny Janusza Sporka mieszkającej w Nowym Jorku.
Tegoroczna edycja konkursu Wybitny Polak w USA była również nietypowa z tego powodu, że prawie w każdej kategorii zostały przyznane po dwie nagrody – jedna za obecny, a druga za ubiegły rok. Trwająca w 2021 roku pandemia skuteczne zablokowała wszelkie gale i spotkania, więc przyznawanie kolejnych wyróżnień, których laureaci nie mogliby się spotkać z Kapitułą oraz organizatorami i odebrać specjalnych statuetek, wydawało się niezbyt konieczne, tym bardziej że te nie zostały jeszcze wręczone osobom nagrodzonym w 2020 roku.
Tak więc tegoroczna gala będzie wyjątkowa, ponieważ pojawią się na niej laureaci z trzech edycji konkursu Wybitny Polak w USA.
W tym roku jego laureatami zostali:
• w kategorii osobowość – artysta plastyk i polonijny działacz Janusz Skowron oraz dziennikarz radiowy i działacz polonijny z Buffalo, NY, Brian Rusk;
• w kategorii nauka – polsko-amerykański producent filmowy, scenarzysta i reżyser Andrzej Krakowski;
• w kategorii kultura – polsko-amerykański dziennikarz i dokumentalista oraz działacz z Buffalo, NY, Edward Dobosiewicz oraz mieszkający w Nowym Jorku artysta malarz Janusz Gilewicz;
• w kategorii biznes – polonijny przedsiębiorca, innowator i inwestor Oskar Kowalski oraz Grzegorz Wiśniewski, założyciel działającej w New Jersey firmy Integrate Comfort Systems;
• w kategorii młody Polak – zaangażowany w amerykańską politykę i działalność społeczną oraz pełniący funkcję szefa gabinetu radnego Roberta Holdena Daniel Kurzyna, a także polsko-amerykański aktor i działacz polonijny Bartek Szymański;
Podczas tegorocznej gali statuetki Wybitnego Polaka w USA odbiorą także laureaci tej nagrody z 2020 roku. Są to:
• w kategorii osobowość – trener sportowy Janusz Młynek;
• w kategorii nauka – dr hab. Danuta Piątkowska;
• w kategorii kultura – pisarka dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm;
• w kategorii biznes – Krzysztof Galik;
• w kategorii młody Polak – mecenas Paweł Wierzbicki
Nagrody wszystkim wyróżnionym osobom zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w piątek, 13 maja, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Będzie to główna część uroczystości organizowanej w ramach Polish Heritage Days. Wśród uczestników imprezy będzie wielu dostojnych gości. Swoją obecność potwierdził także Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, która ze stowarzyszeniem Pangea Network USA jest organizatorem amerykańskiej edycji konkursu Wybitny Polak w USA.