New York
63°
Clear
6:59 am6:27 pm EDT
6mph
43%
29.91
WedThuFri
68°F
63°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI ZA NASZĄ MŁODZIEŻ!

22.05.2023
Na zdjęciu od lewej: Bernadette O'Keefe, Helen Leśnik-Mistak, Barbara Konopka, Kamila Karpowicz, Eva Konopka, Laura Lewko, John Gorczyński, Leon Fuchs, Maria Bielska Zdjęcia: Elżbieta Popławska

Marie Skłodowska – Curie Professional Women’s Association, Inc. to jedna z tych charytatywnych polonijnych organizacji, która od 20 lat przyznaje finansowe nagrody i stypendia dla młodzieży. Robi to w znakomity sposób, promując najlepszych uczniów, wyrażając uznanie dla rodziców i nauczycieli.

Elżbieta Popławska

W ciągu dwóch ostatnich dekad organizuje doroczny, wiosenny konkurs esejowy dla młodzieży. Jest to wieczorek literacko-muzyczny – bez muzyki tanecznej, a w drugiej połowie roku, stowarzyszenie zaprasza na jesienny bankiet stypendialny.

Od początku swego działania spotkania literackie i bale odbywają się w gościnnych progach Princess Manor – w polsko-amerykańskiej restauracji na Greenpoincie. Pani Barbara Konopka, właścicielka lokalu jest wiceprezesem stowarzyszenia. W tym roku konkursowym zadaniem był esej o Marii Konopnickiej, jej literackich osiągnięciach i działalności politycznej w obronie wolności Polski w czasie zaborów. Język polski był dla naszej poetki priorytetem w tej walce.

Warto tutaj wspomnieć, że w dniu 23 maja 2022 roku przypadała 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię „Roty” doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną i ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.  Jury esejowego konkursu w składzie: Bernadette O’Keefe, Helen Leśnik- Mistak, Barbara Konopka, Ewa Korzeb, Karen Timko, Maria Bielska wyróżnił zwycięzców w tegorocznej edycji. Nagrody otrzymali: 1 nagrodę – Kamila Karpowicz, 2 nagrodę Eva Konopka, dwie 3 nagrody: Laura Lewko i John Gorczyński. Zwycięzcy zasługują na wielkie brawa. Już w tak młodym wieku mogli pochwalić się dużymi sukcesami, z dumą również wspominali o polskich korzeniach.

Na zdjęciu od lewej: Danuta Bronchard, Barbara Kulpa, Halina Kalitka, Mieczysław Gubernat, Tamara Gubernat, Tomasz Gubernat

A kim są nasi zwycięzcy? Oto jak sami siebie przedstawili:                                                                       

Kamila Karpowicz – mam 15 lat i w tym roku zajęłam I miejsce w konkursie na napisanie eseju „Maria Konopnicka – with the focus on her role in preserving the polish language during the time of partitions”. Jestem uczennicą 1 klasy Liceum Polskiej Szkoły w Derby w CT i jednocześnie chodzę do 10 klasy Fiorello LaGuardia High School of Music&Arts and Performing Arts na Manhattanie w Nowym Jorku. Uwielbiam śpiewać, szczególnie pieśni operowe i w chórze, dlatego wybrałam kierunek wokalny. Piszę także wiersze i interesuję się filmem. Fascynuje mnie historia i geografia. Gdy dowiedziałam się o konkursie organizowanym przez MSCWPA na temat Konopnickiej, to wiedziałam, że muszę wziąć w nim udział, gdyż chciałam bardziej poznać życie i twórczość tej niezwykłej pisarki. Zaimponowała mi swoją odwagą i niezależnością, wrażliwością na krzywdę innych ludzi, szczególnie tych najmłodszych, a nade wszystko wielkim patriotyzmem i umiłowaniem swojej Ojczyzny.                                                                                                               

Patrycja Posłuszna

Nazywam się Eva Konopka. Mam 15 lat i jestem uczennicą 10 klasy w Stuyvesant High School na Manhattanie. W amerykańskiej szkole biorę udział w różnych klubach, np. lacrosse, technicznej obsługi sceny podczas przedstawienia w szkole, siłowni. Najbardziej lubię klub języka łacińskiego, jestem tam wiceprezydentem i biorę udział w konkursach (np: National Classical Etymology Exam, Medusa Mythology Exam, National Latin Exam), często wygrywam. Jednocześnie uczęszczam do 11 klasy w Polskiej Szkole Sobotniej przy Parafii Św Cyryla i Metodego. Uczę się nie tylko języka polskiego, ale też polskiej historii, kultury i geografii. Zainteresowałam się konkursem o Marii Konopnickiej, widziałam szansę pogłębienia wiedzy. Bardzo mi zaimponowała jej poezja. Prostym językiem potrafiła przekazać problemy o różnej tematyce. Pani Maria Konopnicka walczyła na rzecz zmarginalizowanych grup społecznych, np. kobiet i biednych rolników. Polska była pod zaborami, ale ona nigdy nie przestała marzyć o wolności. Im więcej się o niej uczyłam, tym bardziej mi się podobał ten temat. Potraktowałam ten esej jako sposób na zbliżenie się do swojej kultury i zrozumienie sił, które ją ukształtowały.                                                         

Od prawej: Emilka Idec i Hania Idec

Laura Lewko – mam 16 lat i jestem uczennicą 10 klasy w PSD im. Henryka Sienkiewicza, Brooklyn, NY. Jestem harcerką drużyny Trzy Korony. Uczęszczam do Beacon High School. Wzięłam udział w konkursie dedykowanym Marii Konopnickiej i roli jej twórczości w podtrzymywaniu języka polskiego w okresie rozbiorów. Wiele uczyliśmy się na ten temat, szczególnie wówczas, kiedy Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 roku. Zawsze interesowała mnie rola kobiet w znaczących wydarzeniach, czy to politycznych, czy też wojennych.                                                                                 

John Slawek Gorczynski – mam 16 lat, zająłem 3 miejsce w konkursie. Urodziłem się w West Islip na Long Island. W dniu 30 kwietnia 2023 roku skończyłem III klasę liceum w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Z. Herberta w Copiaque, NY. Chodzę do 11 klasy liceum w West Babylon. 2022/2023 rok szkolny był dla mnie rokiem wyjątkowym. W Polskiej Szkole zdałem egzamin maturalny z najwyższą oceną – 6. Otrzymałem świadectwo z ocenami celującymi, Dyplom Dyrektora Szkoły oraz Dyplom Polonia of Long Island, Inc. Jak co roku brałem udział w kilku konkursach. W 2022/23 uczestniczyłem w konkursie o Marii Skłodowska Curie zorganizowanym przez Professional Women’s Association, a także w konkursie „Być Polakiem”, „Niedźwiedź Wojtek” – żołnierz generała Andersa oraz w „VIII Światowym Konkursie Historycznym Patria Nostra”. Aktualnie zaczynam myśleć o college… Dostaję dużo listów z różnych uczelni, ale największym wyróżnieniem były już dwa listy z West Point Military Academy. Jest mi to miejsce bliskie, gdyż nasz generał Kościuszko pomógł zbudować ten fort w tak strategicznym miejscu. Jestem dumny, że mój pradziadek był oficerem w Armii Krajowej i otrzymał order Polonia Restituta.

Podczas tegorocznego wieczoru literacko – poetyckiego odbył się również koncert harfistki pani Sylvii Kowalczuk, która pokazała piękno muzyki, jakie można zaprezentować grając na harfie. W tak wyjątkowej atmosferze ze wzruszeniem wspominano panią dr Jolantę Kulpę, która w maju 2023 roku odeszła na wieczny spoczynek. Pani Jolanta całe swoje zawodowe życie pracowała z ciężko chorymi dziećmi, miała serce otwarte na pomoc innym ludziom. Pomimo poświęcenia w pracy zawodowej nie zapomniała o pracy społecznej. Była wyjątkowym przykładem aktywnie działającej i pracującejPolki w amerykańsko-polskim środowisku. Na życzenie rodziny „pogrzeb odbył się bez kwiatów,” w zamian ogłoszono zbiórkę na oddzielny fundusz stypendialny im. dr Jolanty Kulpa dla przyszłych studentów medycyny. Na dorocznym, jesiennym bankiecie, podczas którego rozdawane będą stypendia dla młodych Polek od MSCPWA, zostanie ufundowane oddzielne stypendium dla studentki medycyny. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia pani Danuta Bronchard w imieniu Polish National Alliance of Brooklyn (PNA) wraz z Haliną Kalitką przekazały $1,000 na fundusz stypendialny im. dr Jolanty Kulpy. W organizacji PNA dr Jolanta Kulpa przepracowała społecznie kilka dekad. W sumie zebrano już ponad $4,000 na stypendium im. dr Jolanty Kulpy. Były to wzruszające chwile, które zapewne przejdą do polonijnej historii.

Harfistka Sylvia Kowalczuk

W programie artystycznym oprócz znakomitej harfistki wystąpiła także bohaterka eseju – Maria Konopnicka, w którą wcieliła się Mia Bayas. Mia zaśpiewała „Rotę”, pokazując przy tym swój ogromny wokalny talent. Mia Bayas jest w 5. klasie gifted & talented program w szkole P.S.132. Pochodzi z rodziny dwujęzycznej, tata pochodzi z Ekwadoru, a mama z Polski. Uwielbia czytać książki, należy do grupy „Krakowianki i Górale”, śpiewa w dziecięcym chórze pod nazwą „Chór Polonia”, gra na pianinie i gitarze. W soboty uczęszcza do Polskiej Szkoły przy parafii Cyryla i Metodego. Mia jest także ministrantką w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie służy do mszy i śpiewa psalmy.

Podczas spotkania jeden z utworów Marii Konopnickiej zaprezentowała także utalentowana Emilia Idec. Emilka deklamowała i ilustrowała wiersz Marii Konopnickiej „Na Obczyźnie”, a wystąpiła ze swoją 5-letnią siostrą Hanią, która urokliwie prezentowała się w krakowskim stroju. Emilka jest uczennicą Polskiej Szkoły przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, dwukrotną finalistką Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego „Słowem – Polska”- konkursu organizowanego pod patronatem Pierwszej Damy RP. Od 10 lat występuje w zespole wokalno-tanecznym „Krakowianki i Górale”. Bardzo lubi grać na skrzypcach. W tym roku Emilia została przyjęta do prestiżowego gimnazjum na Manhattanie, pragnie nadal rozwijać swój talent aktorski i wokalny. Jest również harcerką.

Od lewej: Mia Bayas (Konopnicka) z mamą i Emilia Idec z mamą

Prawdziwą jednak gwiazdą wieczoru była znakomita, polonijna sopranistka Patrycja Posłuszny, która nie tylko odśpiewała państwowe hymny, ale zaprezentowała się w mini recitalu operowym. Patrycja ma 23 lata, urodziła się w Nowym Jorku, w rodzinie, w której rodzice zadbali o przekazanie tradycji i kultury polskiej. Jest absolwentką Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza. Od wielu lat jest związana ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Posiada tytuł Instruktora I stopnia. Należy do zespołu tanecznego „Polish American Folk Dance Company”, z którym często występuje dla Polonii. Jako mała dziewczynka zaczęła śpiewać w scholii parafialnej co, jak twierdzi zapoczątkowało jej pasję do śpiewania. Tą pasję rozwinęła w liceum o profilu muzycznym. Jako jedna z nielicznych została zakwalifikowana do udziału w Master w Carnegie Hall z Martina Arroyo. W tym roku ukończy Brooklyn College, Conservatory of Music. Dopiero od trzech lat zaczęła intensywnie kształcić się w muzyce operowej i jak się pochwaliła – robi duże postępy. W 2022 roku wzięła udział w 6-tygodniowym intensywnym kursie operowym MOSF, który odbywał się na Sycylii we Włoszech. W tym roku też wyjeżdża do Włoch na dalsze kształcenie głosu. Zapewniła, iż zawsze pozostanie związana z polonijnym środowiskiem, z którego się wywodzi i w przyszłości będzie się starała promować i wspierać polską młodzież.

Cała uroczystość miała wyjątkową oprawę, o którą zadbała niezastąpiona w działaniu pedagogiczno-wychowawczym i promocji polonijnej młodzieży prezes MSCPWA pani Maria Bielski. Inwokację wygłosił duchowy opiekun organizacji, wielce zasłużony polonijny społecznik ks. Józef Szpilski.

Prezes podziękowała wszystkim sponsorom, a szczególnie Polish Slavic Federal Credit Union.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner