New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Koncert kolęd chórów polonijnych

04.02.2023
Chór mieszany Hejnał z Brooklynu, NY, z dyrygentką Sabiną Niemtusiak FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce to polonijna organizacja ogromnie zasłużona w utrzymaniu polskiej tożsamości i rozpowszechnianiu naszej kultury i tradycji. Polonijni chórzyści nie zapominają o języku polskim i jego znaczeniu w prezentacji śpiewaczej narodowej kultury.

Elżbieta Popławska

Chóry to nasze polskie korzenie, bez których nie przetrwamy jako nacja. Pochłoną nas halloweeny, wiedźminy, a do stołu zaprosimy spidermanów. Dlatego tak ważna jest działalność chórów, które pieśnią przypominają o naszej historii i polskości.

Pierwszy popandemiczny występ chórów Okręgu VII – zorganizowany przez Zarząd Okręgu VII – odbył się w niedzielę, 29 stycznia, w malowniczej parafii Matki Bożej Różańcowej i Diecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Passaic, NJ. Przed koncertem odprawiona została msza św., w której chórzyści też wzięli udział.

Chór mieszany Aria z Wallington, NJ, z dyrygentką Barbarą Miluk-Kolasą  ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA/NOWY DZIENNIK

Koncert kolęd i spotkanie z chórzystami poprowadził Zdzisław (Jeff) Pogorzelski (honorowy wiceprezes Hejnału), znany wieloletni chórzysta (któremu choroba przerwała karierę chórzysty i solisty), przedstawił też chóry, dyrygentów i program. Każdy chór wykonał po trzy utwory. Gościnnie wystąpili znani polonijni artyści: Dorota Huculak i Dariusz Ocetek.

W wykonaniu pani Doroty usłyszeliśmy: „Całą noc padał śnieg”, XVI-wieczną kolędę „Czem, czem” i „Anielski chór”. Artystka przez wiele lat występowała w chórze Jutrzenka i chętnie wspiera ZŚPA. Śpiewa solowo z akompaniamentem gitary. W repertuarze ma szanty, poezję śpiewaną, piosenki popularne, ludowe i biesiadne i wszystko to, co łączy z Polską, co rozwesela i wzrusza. Od wielu lat bierze czynny udział w życiu Polonii popularyzując kulturę śpiewania. Brała udział w festiwalach szantowych, była członkiem polonijnego kabaretu „I po krzyku”, prowadziła warsztaty sing-along z seniorami w North Side Senior Center na Williamsburgu. Ostatnio rozpoczęła współpracę z polską szkołą w Wallington, NJ, pomagając rozwijać miłość do polskiej muzyki wśród dzieci.

Chór żeński im. Marcelli Kochańskiej-Sembrich z Filadelfii, PA, z dyrygentem Davidem Zagórskim

Dariusz Ocetek, bas operowy, wykonał: „Kiedy pierwsza gwiazda błyśnie”, „Jezus malusieńki”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Jego piękny głos Polonia zna już od dawna, bo w USA występuje od roku 1993. Współpracuje z ZŚPA oraz z innymi instytucjami krzewiącymi polską kulturę. Jak podkreślił w rozmowie, „śpiewając dla Amerykanów zawsze włączam do repertuaru utwory polskie, zapoznając środowisko amerykańskie z twórczością polskich kompozytorów”. Występował również we Włoszech, w Niemczech i oczywiście w Polsce. Śpiewał w Carnegie Hall, Kennedy Center, Liederkranz Opera. Współpracował przy produkcjach operowych ze wspaniałymi muzykami, jak Simeone Tartaglione, Brian Ganz, Lucy Arner, Stanford Olsen, Stalla Zambalis czy Dean Peterson.  Obecnie pracuje w produkcji seriali telewizyjnych i reklam dla dwóch prestiżowych kanałów telewizyjnych w USA oraz jako prywatny instruktor śpiewu.

Chór żeński Jutrzenka z Brooklynu, NY, z dyrygentem Markiem Filatovem

Tego wieczoru gwiazdami były przede wszystkim chóry, które przedstawiamy w kolejności występowania.

Chór żeński Jutrzenka (ZŚPA nr 226) – dyrygent Mark Filatov, dyrygentka honorowa Izabella Kobus -Salkin, prezeska Leokadia Juszczak – zaprezentował pieśni: „W dzień Bożego Narodzenia”, „Zaśnij Dziecino”, „Kołysanka Jezusowa”; akompaniował mu Nicholas Kaponyas.

Chór mieszany Aria (ZŚPA nr 303) – dyrygentka Barbara Miluk-Kolasa, prezes Bogdan Modrzyński – wykonał: „Jezusa narodzonego”, „Wśród nocnej ciszy” i „Gwiazdkę”.

Chór żeński im. Marcelli Kochańskiej-Sembrich (ZŚPA nr 321) – dyrygent David Zagórski, prezeska Deborah Majka – zaśpiewał utwory: „Gloria”, „Noc cicha w śnie”, „Gore gwiazda”.

Chór mieszany Hejnał (ZŚPA nr 323) – dyrygentka Sabina Nemtusiak, prezes Mirosław Kostro – zaprezentował: „W cichą świętą noc, „A cóż z tą Dzieciną”, „Dzisiaj w Betlejem”.

Dorota Huculak śpiewa i akompaniuje sobie na gitarze

Gromkie, długotrwałe brawa były podziękowaniem za ten wyjątkowy, bardzo profesjonalny koncert kolęd. Pięknie wizualnie prezentujący się chórzyści pokazali wspaniałe przygotowanie, wielką pracę i swoje talenty. Gratulacje należą się im oraz dyrygentom.

Prezeska chóru im. Marcelli Kochańskiej-Sembrich Deborah Majka wyraziła wielką radość ze wspólnego – po długiej przerwie – spotkania chórzystów. Podziękowała dyrygentom za ich pracę, szczególnie Dawidowi Zagórskiemu – utalentowanemu muzykowi i nauczycielowi, który obecnie pełni funkcję generalnego dyrygenta ZŚPA.

Dariusz Ocetek od wielu lat współpracuje ze Związkiem Śpiewaków Polskich w Ameryce

Andrzej Kolczyński, członek zarządu chóru Hejnał, podziękował całej śpiewaczej rodzinie – artystom i dyrygentom – oraz księdzu Stefanowi Lasowi za gościnność parafii Matki Bożej Różańcowej w Passaic.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner