New York
70°
Cloudy
6:53 am6:35 pm EDT
2mph
59%
30.1
FriSatSun
75°F
77°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Misja Amber Route w polskim konsulacie

29.03.2022

Polscy i polonijni przedsiębiorcy spotkali się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Była to okazja do nawiązania znajomości, wymiany doświadczeń biznesowych oraz omówienia możliwości współpracy partnerskiej.

Spotkanie w manhattańskim pałacyku DeLamara, w którym mieści się siedziba polskiego konsulatu, odbyło się w piątek, 11 marca, i stanowiło zakończenie misji handlowej Amber Route, odbywającej się w Miami i Nowym Jorku. Dzięki temu jej uczestnicy mogli się poznać i nawiązać bezpośrednie kontakty z przedstawicielami Pulaski Association of Business and Professional Men, stowarzyszenia zrzeszającego polonijnych przedsiębiorców, oraz z osobami tworzącymi Polish American Chamber of Commerce North East, organizację koordynującą projekty biznesowe i pomagającą w rozwijaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu biznesmenów i profesjonalistów reprezentujących różne dziedziny.

Gości przywitał wicekonsul Stanisław Starnawski, pełniący rolę gospodarza, a organizatorzy misji Amber Route – Jacek Kopyra, prezes zarządu Klastra Przemysłowego Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Patrick Misiewicz, prezes Polrydian Group, oraz Piotr Wator, prezes Zarządu Izby Zaangażowanego Biznesu – opowiedzieli o jej celach.

Głos zabrały także ich partnerki biznesowe koordynujące nowojorskie spotkania: Honorata Pierwola, prezes Society of Polish American Travel Agents, i mec. Karolina Dehnhard, prezes Polish American Chamber of Commerce North East. Natomiast Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, opowiedział o działalności tej organizacji.

Spotkanie w konsulacie było także okazją do uhonorowania głównego pomysłodawcy misji handlowej Amber Route – Patricka Misiewicza – specjalnym dyplomem, który wręczył mu Jacek Kopyra.

Prezes zarządu Klastra Przemysłowego COP Jacek Kopyra (z prawej) wręczył prezesowi Polrydian Group i zarazem pomysłodawcy misji handlowej Amber Route Patrickowi Misiewiczowi specjalny dyplom / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Misja handlowa Amber Route do Miami i Nowego Jorku odbyła się po raz drugi i była zorganizowana w ramach Polish Floridian Business Group. Ideą tego projektu jest utworzenie korytarza ekonomicznego pomiędzy Polską a Florydą w celu połączenia potencjału biznesowego regionu Europy Centralnej oraz Ameryki Północnej, Południowej i Centralnej.

Korytarz ekonomiczny pod nazwą Amber Route zakłada utworzenie dwóch podmiotów firmy logistyczno-konsultingowej, obsługującej klientów i transport pomiędzy regionami oraz hubem biznesowym w Miami/Fort Lauderdale, którego zadaniem będzie pomoc polskim firmom w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Całość jest prowadzona w ramach konsorcjum Polish Floridian Business Group. Członkowie delegacji są częścią trzech izb handlowych: Klastra Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Izby Zaangażowanego Biznesu i Klastra Kluczowego Logistyczno-Transportowego Północ Południe.

Grupa biorąca udział w misji reprezentowała producentów mebli, materiałów budowlanych, firm logistycznych, wyposażenia magazynowego, startupów FinTech/Blockchain, producentów jachtów, urządzeń pneumatycznych i sprężarek powietrza. Do delegacji dołączył także polski fundusz inwestycyjny.

Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, opowiedział o działalności tej organizacji / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Firmy brały udział w konferencji AirCargo Americas and Supply Chain Americas zorganizowanej w dniach od 8 do 10 marca przez World Trade Center Miami. W jej trakcie uczestnicy mieli szansę poznać wiele firm pochodzących z obu Ameryk i zainteresowanych Europą Centralną.

„Jednym z najczęściej podejmowanych tematów podczas rozmów była Ukraina oraz to jak ludzie, firmy i organizacje amerykańskie mogłyby współpracować z członkami misji, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w Polsce. Podczas misji Klaster i Izba, prowadząc równolegle w Polsce swoją pomoc dla uchodźców, zakupiły i dostarczyły do Kijowa kilka ton mąki do wypieku chleba, oraz dwie karetki, które zostały przekazane na Ukrainę. Swój udział w tych zakupach ma także Polonia amerykańska, która zaczęła przesyłać pieniądze na konto Klastra COP. Za te fundusze Klaster COP zakupił i dostarczył na Ukrainę również m.in. produkty medyczne, 1500 świateł chemicznych oraz kilkaset zestawów pierwszej pomocy ” – opowiada Patrick Misiewicz, prezes Polrydian Group.

W Nowym Jorku parterem spotkań zorganizowanych w ramach misji handlowej Amber Route była Honorata Pierwola, prezes Society of Polish American Travel Agents, i mec. Karolina Dehnhard, prezes Polish American Chamber of Commerce North East. Mecenas zajmująca się prawem międzynarodowym, która koncentruje się na łączeniu firm polskich z amerykańskimi, zapraszała gości do współpracy, tłumacząc im, że wejście na rynek w USA zaczyna się od przedstawienia i zapoznania z odpowiednią osobą.

Członkowie Polish American Chamber of Commerce North East wraz z wicekonsulem Stanisławem Starnawskim (pierwszy z lewej). Obok stoją (od lewej): prezes Polish American Chamber of Commerce North East mec. Karolina Dehnhard, skarbnik Polish American Chamber of Commerce North East Henry Rinder, sekretarz Polish American Chamber of Commerce North East Alexandra Kołodko, a także prezes Society of Polish American Travel Agents Honorata Pierwola (pierwsza z prawej) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Mamy wiele sprawdzonych firm i osób w różnych sektorach i na różnych rynkach w Stanach Zjednoczonych, a naszym celem jest nawiązanie znaczących kontaktów prowadzących do biznesu po obu stronach Atlantyku” – podkreśla mec. Karolina Dehnhard.

Spotkanie, które odbyło się w Konsulacie Generalnym RP, było bardzo dobrze odebrane przez uczestników reprezentujących zarówno polski, jak i polonijny biznes. Wszyscy chętnie ze sobą rozmawiali i wymieniali się kontaktami licząc na owocną współpracę w przyszłości. Pozytywne wrażenie odniósł również wicekonsul, który zauważył dobre relacje pomiędzy przedsiębiorcami. Porównał je nawet do stosunków polsko-amerykańskich, które obecnie są bardzo dobre.

„Oczywiście wszyscy chcemy, żeby były jeszcze lepsze i bliższe, żebyśmy byli ze sobą bardziej połączeni i nie da się ukryć, że każda transakcja biznesowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz każdy sojusz i nasza współpraca zbliżają nas do siebie” – stwierdził Stanisław Starnawski.

Wicekonsul dodał, że polski konsulat powinien być takim miejscem, w którym zarówno przedstawiciele Polonii, jak i Polacy oraz Amerykanie mogą się spotkać i znaleźć wspólny język oraz przestrzeń do współdziałania.

„Staramy się w ten sposób wdrażać w życie naszą politykę tzw. otwartych drzwi” – podkreślił kierownik Wydziału Polonii, Ekonomii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej w polskim konsulacie. Zapewnił również, że każdy, kto pojawi się z dobrym projektem lub przedsięwzięciem, które chce zrealizować, a które ma potencjał – tak jak to zorganizowane w ramach misji Amber Route – zawsze może liczyć na wsparcie konsulatu i jego reprezentantów.

Uczestników spotkania przywitał wicekonsul Stanisław Starnawski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner