Polscy i polonijni przedsiębiorcy spotkali się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Była to okazja do nawiązania znajomości, wymiany doświadczeń biznesowych oraz omówienia możliwości współpracy partnerskiej.
Spotkanie w manhattańskim pałacyku DeLamara, w którym mieści się siedziba polskiego konsulatu, odbyło się w piątek, 11 marca, i stanowiło zakończenie misji handlowej Amber Route, odbywającej się w Miami i Nowym Jorku. Dzięki temu jej uczestnicy mogli się poznać i nawiązać bezpośrednie kontakty z przedstawicielami Pulaski Association of Business and Professional Men, stowarzyszenia zrzeszającego polonijnych przedsiębiorców, oraz z osobami tworzącymi Polish American Chamber of Commerce North East, organizację koordynującą projekty biznesowe i pomagającą w rozwijaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu biznesmenów i profesjonalistów reprezentujących różne dziedziny.
Gości przywitał wicekonsul Stanisław Starnawski, pełniący rolę gospodarza, a organizatorzy misji Amber Route – Jacek Kopyra, prezes zarządu Klastra Przemysłowego Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Patrick Misiewicz, prezes Polrydian Group, oraz Piotr Wator, prezes Zarządu Izby Zaangażowanego Biznesu – opowiedzieli o jej celach.
Głos zabrały także ich partnerki biznesowe koordynujące nowojorskie spotkania: Honorata Pierwola, prezes Society of Polish American Travel Agents, i mec. Karolina Dehnhard, prezes Polish American Chamber of Commerce North East. Natomiast Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, opowiedział o działalności tej organizacji.
Spotkanie w konsulacie było także okazją do uhonorowania głównego pomysłodawcy misji handlowej Amber Route – Patricka Misiewicza – specjalnym dyplomem, który wręczył mu Jacek Kopyra.
Misja handlowa Amber Route do Miami i Nowego Jorku odbyła się po raz drugi i była zorganizowana w ramach Polish Floridian Business Group. Ideą tego projektu jest utworzenie korytarza ekonomicznego pomiędzy Polską a Florydą w celu połączenia potencjału biznesowego regionu Europy Centralnej oraz Ameryki Północnej, Południowej i Centralnej.
Korytarz ekonomiczny pod nazwą Amber Route zakłada utworzenie dwóch podmiotów firmy logistyczno-konsultingowej, obsługującej klientów i transport pomiędzy regionami oraz hubem biznesowym w Miami/Fort Lauderdale, którego zadaniem będzie pomoc polskim firmom w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Całość jest prowadzona w ramach konsorcjum Polish Floridian Business Group. Członkowie delegacji są częścią trzech izb handlowych: Klastra Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Izby Zaangażowanego Biznesu i Klastra Kluczowego Logistyczno-Transportowego Północ Południe.
Grupa biorąca udział w misji reprezentowała producentów mebli, materiałów budowlanych, firm logistycznych, wyposażenia magazynowego, startupów FinTech/Blockchain, producentów jachtów, urządzeń pneumatycznych i sprężarek powietrza. Do delegacji dołączył także polski fundusz inwestycyjny.
Firmy brały udział w konferencji AirCargo Americas and Supply Chain Americas zorganizowanej w dniach od 8 do 10 marca przez World Trade Center Miami. W jej trakcie uczestnicy mieli szansę poznać wiele firm pochodzących z obu Ameryk i zainteresowanych Europą Centralną.
„Jednym z najczęściej podejmowanych tematów podczas rozmów była Ukraina oraz to jak ludzie, firmy i organizacje amerykańskie mogłyby współpracować z członkami misji, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w Polsce. Podczas misji Klaster i Izba, prowadząc równolegle w Polsce swoją pomoc dla uchodźców, zakupiły i dostarczyły do Kijowa kilka ton mąki do wypieku chleba, oraz dwie karetki, które zostały przekazane na Ukrainę. Swój udział w tych zakupach ma także Polonia amerykańska, która zaczęła przesyłać pieniądze na konto Klastra COP. Za te fundusze Klaster COP zakupił i dostarczył na Ukrainę również m.in. produkty medyczne, 1500 świateł chemicznych oraz kilkaset zestawów pierwszej pomocy ” – opowiada Patrick Misiewicz, prezes Polrydian Group.
W Nowym Jorku parterem spotkań zorganizowanych w ramach misji handlowej Amber Route była Honorata Pierwola, prezes Society of Polish American Travel Agents, i mec. Karolina Dehnhard, prezes Polish American Chamber of Commerce North East. Mecenas zajmująca się prawem międzynarodowym, która koncentruje się na łączeniu firm polskich z amerykańskimi, zapraszała gości do współpracy, tłumacząc im, że wejście na rynek w USA zaczyna się od przedstawienia i zapoznania z odpowiednią osobą.
„Mamy wiele sprawdzonych firm i osób w różnych sektorach i na różnych rynkach w Stanach Zjednoczonych, a naszym celem jest nawiązanie znaczących kontaktów prowadzących do biznesu po obu stronach Atlantyku” – podkreśla mec. Karolina Dehnhard.
Spotkanie, które odbyło się w Konsulacie Generalnym RP, było bardzo dobrze odebrane przez uczestników reprezentujących zarówno polski, jak i polonijny biznes. Wszyscy chętnie ze sobą rozmawiali i wymieniali się kontaktami licząc na owocną współpracę w przyszłości. Pozytywne wrażenie odniósł również wicekonsul, który zauważył dobre relacje pomiędzy przedsiębiorcami. Porównał je nawet do stosunków polsko-amerykańskich, które obecnie są bardzo dobre.
„Oczywiście wszyscy chcemy, żeby były jeszcze lepsze i bliższe, żebyśmy byli ze sobą bardziej połączeni i nie da się ukryć, że każda transakcja biznesowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz każdy sojusz i nasza współpraca zbliżają nas do siebie” – stwierdził Stanisław Starnawski.
Wicekonsul dodał, że polski konsulat powinien być takim miejscem, w którym zarówno przedstawiciele Polonii, jak i Polacy oraz Amerykanie mogą się spotkać i znaleźć wspólny język oraz przestrzeń do współdziałania.
„Staramy się w ten sposób wdrażać w życie naszą politykę tzw. otwartych drzwi” – podkreślił kierownik Wydziału Polonii, Ekonomii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej w polskim konsulacie. Zapewnił również, że każdy, kto pojawi się z dobrym projektem lub przedsięwzięciem, które chce zrealizować, a które ma potencjał – tak jak to zorganizowane w ramach misji Amber Route – zawsze może liczyć na wsparcie konsulatu i jego reprezentantów.