New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.97
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Naukowcy zbadali, jakie obrazy zapadają częściej w pamięć

23.04.2024

Obrazy zapadające w pamięć to takie, na których nie ma chaosu. Ludzie, którzy je oglądają odnoszą też wrażenie, że poświęcili im więcej czasu – wynika z badania opublikowanego w Nature Human Behaviour.

Postrzeganie czasu jest cechą charakterystyczną ludzkiej świadomości, ale zdolność mózgu do śledzenia czasu i nadawania mu sensu jest nadal słabo poznana.

Naukowcy z George Mason University (USA) przeprowadzili serię eksperymentów na 170 osobach, podczas których uczestnicy obserwowali różne obrazy. Następnie zostali oni poproszeni o ocenę, ile czasu – ich zdaniem – poświęcili na oglądanie konkretnych obrazów. Naukowcy połączyli te wyniki z modelem sieci neuronowej i odkryli, że konstrukcja obrazu i to, co przedstawia – wpływa na subiektywne odczucie czasu osoby oglądającej.

Im przedstawiona na obrazie scena jest większa i bardziej przejrzysta, tym bardziej zapada w pamięć. Ludzie mają też wrażenie oglądając takie obrazy, że poświęcili im więcej czasu, niż to miało miejsce w rzeczywistości. Dokładnie odwrotnie jest natomiast w przypadku „zagraconych scen”, które dają oglądającemu poczucie chaosu.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań mogą dostarczyć nowych argumentów w dyskusji o powiązaniach między ludzkim wzrokiem, pamięcią i postrzeganiem czasu. Mogą też – zdaniem badaczy – podważyć ideę „wewnętrznego zegara biologicznego”, rozumianego jako indywidualny mechanizm doświadczania czasu.

Więcej informacji w materiale źródłowym: https://www.nature.com/articles/s41562-024-01863-2 (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner