New York
61°
Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
13mph
87%
29.52
SunMonTue
52°F
59°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać
Prawo i Finanse
Polonia

Nowojorska wystawa poświęcona Giełdzie Papierów Wartościowych

07.03.2022

Do połowy marca można oglądać ekspozycję związaną z historią warszawskiej giełdy. Dwujęzyczna wystawa została zainstalowana na Manhattanie przy budynku Konsulatu Generalnego RP, dzięki czemu dociera do wielu Amerykanów spacerujących w okolicy pałacu DeLamara.

W poniedziałek, 14 lutego, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP odbyło się spotkanie z dr. Markiem Dietlem, prezesem i dyrektorem wykonawczym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, która w roku ubiegłym obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: konsul generalny Adrian Kubicki oraz wicekonsulowie – Stanisław Starnawski i Mateusz Gmura, a także ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz przedstawiciele KGH i reprezentanci wielu polonijnych organizacji i instytucji, m.in.: prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak, czy prezes Pulaski Association of Business and Professional Men Grzegorz Fryc.

Przed rozpoczęciem spotkania dr Marek Dietl wraz z konsulem generalnym Adrianem Kubickim dokonali otwarcia jubileuszowej wystawy Giełdy Papierów Wartościowych, która została zainstalowana na ogrodzeniu budynku Konsulatu.

Konsul Generalny Adrian Kubicki (z prawej) i dr Marek Dietl, prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych, dokonali otwarcia wystawy poświęconej historii warszawskiego parkietu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ekspozycja ukazuje historię warszawskiej giełdy, w tym m.in. historyczne siedziby Giełdy Papierów Wartościowych, początki funkcjonowania rynku kapitałowego w powojennej Polsce,a  także wyjaśnia znaczenie symboli giełdowych. Na ekspozycję składa się kilkanaście plansz w języku polskim i angielskim. Dodatkowo część z nich związana jest z jubileuszem 30-lecia funkcjonowania Biura Maklerskiego Pekao S.A., które jest partnerem wystawy.

„Cieszy nas niezmiernie fakt, że konsulat może promować działania Giełdy Papierów Wartościowych wśród Polonii i Amerykanów w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy dumni z tempa w jakim warszawska giełda się rozwija i wyrasta na lidera rynku kapitałowego naszej części Europy” – powiedział Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku.

Dr Marek Dietl (z lewej), prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych, opowiada konsulowi generalnemu Adrianowi Kubickiemu o historii warszawskiej giełdy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK Z kolei dr Marek Dietl zwrócił uwagę na pewne elementy łączące giełdy – warszawską i nowojorską.

„Giełda Papierów Wartościowych obchodzi właśnie 30-lecie nieprzerwanej działalności, ale historycznie rzecz ujmując jest niemal rówieśniczką New York Stock Exchange. Łączy nas także stabilny wzrost, inwestycje w nowoczesne technologie czy zaufanie inwestorów. Dzisiaj chcemy dalej rozwijać współpracę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz promować polski rynek kapitałowy wśród Amerykanów” – stwierdził prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych.

Podczas spotkania, które miało miejsce wewnątrz pałacu DeLamara, w którym mieści się siedziba Konsulatu Generalnego, dr Marek Dietl przybliżył zebranym historię działalności warszawskiej giełdy oraz wyjaśnił dlaczego można mówić, że jest ona rówieśniczką New York Stock Exchange.

W spotkaniu z prezesem i dyrektorem wykonawczym Giełdy Papierów Wartościowych dr. Markiem Dietlem uczestniczyli przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i instytucji / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Pierwszy zalążek naszej giełdy datuje się na 1757 rok, kiedy kupcy warszawscy ustalili, że będą się regularnie spotykać dwa razy w tygodniu w Urzędzie Miejskim po to żeby w sposób zorganizowany załatwiać sprawy bankowe i handlowe. Przypominało to trochę to, co było w Nowym Jorku w 1792 roku, czyli tzw. Buttonwood Agreement polegający na spotkaniach w parku osób trudniących się handlem – wyjaśniał prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych. – Natomiast w 1817 roku w obu miastach, w Warszawie i Nowym Jorku powstały już zorganizowane giełdy, tak więc giełda warszawska jest tak samo stara jak giełda nowojorska” – podkreślił dr Marek Dietl.

W dalszej części swojego przemówienia przybliżył poszczególne etapy rozwoju warszawskiego parkietu a zwłaszcza reaktywowanej 12 kwietna 1991 roku Giełdy Papierów Wartościowych, będącej symbolem przełomowych zmian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego w wolnej Polce, który obecnie może poszczycić się bardzo dużą dynamiką.

„W ciągu ostatnich 20 lat, od 2002 do 2021 roku, obroty na naszej giełdzie wzrosły o osiem razy. W tym czasie obroty na giełdach takich jak: węgierska, niemiecka, czy też grecka albo były płaskie, albo spadały – mówił z dumą dr Marek Dietl. – Na początku XXI wieku giełda grecka była cztery razy większa niż polska, a dzisiaj giełda polska jest cztery razy większa niż grecka” – dodał prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych. Zaznaczył jednocześnie, że giełda warszawska odgrywa bardzo dużą rolę nie tylko w rejonie tzw. Trójmorza, ale również należy do czołówki europejskiej.

Konsul generalny Adrian Kubicki (z lewej) i dr Marek Dietl opowiadają o wystawie oraz o historii warszawskiej giełdy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Szybki rozwój Giełdy Papierów Wartościowych potwierdził w 2018 roku awans do grona 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków. Obecnie na warszawskim parkiecie funkcjonuje ponad 800 różnej wielkości przedsiębiorstw, działających w wielu branżach, także w strategicznych gałęziach gospodarki krajowej i zagranicznej.

„Jedna trzecia naszych przychodów pochodzi z rynku towarowego, jedna trzecia z handlu akcjami i innymi instrumentami finansowymi, i jedna trzecia z rynków pochodnych, ze sprzedaży danych i technologii. Natomiast nasza przyszłość jest mocno związana z częścią technologiczną” – podkreślił prezes  Giełdy Papierów Wartościowych. W tym kontekście wymienił m.in. spółki związane z produkcją gier wideo, w czym jesteśmy światowym liderem.

Jubileuszową wystawę poświęconą historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych można oglądać do połowy marca.

Wystawa poświęcona historii warszawskiej giełdy będzie wyeksponowana przy Konsulacie Generlanym RP w Nowym Jorku do połowy marca / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne