Do połowy marca można oglądać ekspozycję związaną z historią warszawskiej giełdy. Dwujęzyczna wystawa została zainstalowana na Manhattanie przy budynku Konsulatu Generalnego RP, dzięki czemu dociera do wielu Amerykanów spacerujących w okolicy pałacu DeLamara.
W poniedziałek, 14 lutego, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP odbyło się spotkanie z dr. Markiem Dietlem, prezesem i dyrektorem wykonawczym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, która w roku ubiegłym obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: konsul generalny Adrian Kubicki oraz wicekonsulowie – Stanisław Starnawski i Mateusz Gmura, a także ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz przedstawiciele KGH i reprezentanci wielu polonijnych organizacji i instytucji, m.in.: prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak, czy prezes Pulaski Association of Business and Professional Men Grzegorz Fryc.
Przed rozpoczęciem spotkania dr Marek Dietl wraz z konsulem generalnym Adrianem Kubickim dokonali otwarcia jubileuszowej wystawy Giełdy Papierów Wartościowych, która została zainstalowana na ogrodzeniu budynku Konsulatu.
Ekspozycja ukazuje historię warszawskiej giełdy, w tym m.in. historyczne siedziby Giełdy Papierów Wartościowych, początki funkcjonowania rynku kapitałowego w powojennej Polsce,a także wyjaśnia znaczenie symboli giełdowych. Na ekspozycję składa się kilkanaście plansz w języku polskim i angielskim. Dodatkowo część z nich związana jest z jubileuszem 30-lecia funkcjonowania Biura Maklerskiego Pekao S.A., które jest partnerem wystawy.
„Cieszy nas niezmiernie fakt, że konsulat może promować działania Giełdy Papierów Wartościowych wśród Polonii i Amerykanów w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy dumni z tempa w jakim warszawska giełda się rozwija i wyrasta na lidera rynku kapitałowego naszej części Europy” – powiedział Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku.
„Giełda Papierów Wartościowych obchodzi właśnie 30-lecie nieprzerwanej działalności, ale historycznie rzecz ujmując jest niemal rówieśniczką New York Stock Exchange. Łączy nas także stabilny wzrost, inwestycje w nowoczesne technologie czy zaufanie inwestorów. Dzisiaj chcemy dalej rozwijać współpracę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz promować polski rynek kapitałowy wśród Amerykanów” – stwierdził prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych.
Podczas spotkania, które miało miejsce wewnątrz pałacu DeLamara, w którym mieści się siedziba Konsulatu Generalnego, dr Marek Dietl przybliżył zebranym historię działalności warszawskiej giełdy oraz wyjaśnił dlaczego można mówić, że jest ona rówieśniczką New York Stock Exchange.
„Pierwszy zalążek naszej giełdy datuje się na 1757 rok, kiedy kupcy warszawscy ustalili, że będą się regularnie spotykać dwa razy w tygodniu w Urzędzie Miejskim po to żeby w sposób zorganizowany załatwiać sprawy bankowe i handlowe. Przypominało to trochę to, co było w Nowym Jorku w 1792 roku, czyli tzw. Buttonwood Agreement polegający na spotkaniach w parku osób trudniących się handlem – wyjaśniał prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych. – Natomiast w 1817 roku w obu miastach, w Warszawie i Nowym Jorku powstały już zorganizowane giełdy, tak więc giełda warszawska jest tak samo stara jak giełda nowojorska” – podkreślił dr Marek Dietl.
W dalszej części swojego przemówienia przybliżył poszczególne etapy rozwoju warszawskiego parkietu a zwłaszcza reaktywowanej 12 kwietna 1991 roku Giełdy Papierów Wartościowych, będącej symbolem przełomowych zmian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego w wolnej Polce, który obecnie może poszczycić się bardzo dużą dynamiką.
„W ciągu ostatnich 20 lat, od 2002 do 2021 roku, obroty na naszej giełdzie wzrosły o osiem razy. W tym czasie obroty na giełdach takich jak: węgierska, niemiecka, czy też grecka albo były płaskie, albo spadały – mówił z dumą dr Marek Dietl. – Na początku XXI wieku giełda grecka była cztery razy większa niż polska, a dzisiaj giełda polska jest cztery razy większa niż grecka” – dodał prezes i dyrektor wykonawczy Giełdy Papierów Wartościowych. Zaznaczył jednocześnie, że giełda warszawska odgrywa bardzo dużą rolę nie tylko w rejonie tzw. Trójmorza, ale również należy do czołówki europejskiej.
Szybki rozwój Giełdy Papierów Wartościowych potwierdził w 2018 roku awans do grona 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków. Obecnie na warszawskim parkiecie funkcjonuje ponad 800 różnej wielkości przedsiębiorstw, działających w wielu branżach, także w strategicznych gałęziach gospodarki krajowej i zagranicznej.
„Jedna trzecia naszych przychodów pochodzi z rynku towarowego, jedna trzecia z handlu akcjami i innymi instrumentami finansowymi, i jedna trzecia z rynków pochodnych, ze sprzedaży danych i technologii. Natomiast nasza przyszłość jest mocno związana z częścią technologiczną” – podkreślił prezes Giełdy Papierów Wartościowych. W tym kontekście wymienił m.in. spółki związane z produkcją gier wideo, w czym jesteśmy światowym liderem.
Jubileuszową wystawę poświęconą historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych można oglądać do połowy marca.