Koalicja Klubów Gazety Polskiej i organizacji polonijnych poparła porozumienie w sprawie przesunięcia pomnika Katyńskiego w Jersey City, NJ. Autorzy oświadczenia w tej sprawie podkreślili, że pomnik stanowi ważną, integralną część dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta Jersey City oraz lokalnej Polonii.
Przypomnieli, że plany jego usunięcia wywołały oburzenie i protesty wielu środowisk. Wyrazili jednak zadowolenie, że w wyniku rozmów i negocjacji udało się znaleźć konsensus, polegający na przesunięciu pomnika w nieodległe miejsce, które zostanie nazwane Katyń Memorial Square, czyli plac pomnika Katyńskiego.
Według porozumienia zawartego z władzami miasta Jersey City, które zostało zatwierdzone podczas środowo-czwartkowego posiedzenia rady miasta, teren ten zostanie przekazany stronie polskiej w użytkowanie wieczyste, a koszty przeniesienia monumentu poniesie miasto Jersey City. W oświadczeniu zwrócono uwagę, że kompromis popiera zarówno Komitet Pomnika Katyńskiego, jak i twórca monumentu Andrzej Pityński. Podkreślono także rolę, jaką w negocjacjach odegrał wysłannik premiera Mateusza Morawieckiego Eric Lubaczewski (dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA) oraz konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.
Sygnatariuszami oświadczenia są między innymi Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie, w tym jego honorowy przewodniczący Antoni Macierewicz, Kluby Gazety Polskiej ze wschodniego wybrzeża USA oraz z Chicago, Rodziny Radia Maryja, Reduta Dobrego Imienia oraz organizacje kombatanckie.
„Nowe miejsce zostało ustalone, w środę zatwierdzone jako ustawa, w drugim czytaniu” – mówi „Nowemu Dziennikowi” Krzysztof Nowak, prezes Komitetu Katyńskiego, który w latach 80. brał udział w zbiórce funduszy na postawienie pomnika i od początku lat 90. przewodniczy grupie opiekującej się monumentem oraz organizującej przy nim dwa razy w roku uroczystości patriotyczne. To uroczystości, w których upamiętniany jest najazd Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. oraz mord dokonany przez NKWD na 22 tysiącach ludzi w Katyniu.
„Pomnik zostanie przesunięty zaledwie o jedną przecznicę. Pozostanie w prominentnym miejscu, na nabrzeżu Hudson River, z widokiem na World Trade Center i Freedom Tower, nie trafi do magazynu – dodaje Nowak, którego komitet spotkał się dwa tygodnie temu z inżynierami, by przedyskutować kwestie techniczne dotyczące przeniesienia monumentu. – Nasz inżynier te plany zatwierdził. Będzie współpracował z inżynierami z miasta, żeby pomnik został prawidłowo umocowany w nowym miejscu. Zostanie zabezpieczony, w całości przeniesiony i nieuszkodzony” – mówi Nowak.
Jego zdaniem nowe miejsce, na spokojnej ulicy York będzie nawet lepsze niż Exchange Place, gdzie ma powstać park z basenem dla dzieci, i gdzie odbywać się będą zabawy i festiwale. „Tego rodzaju wydarzenia i otoczenie nie zapewniają szacunku, jaki tematyka tego pomnika wymaga” – tłumaczy.
Krzysztof Nowak szacuje, że do przeniesienia pomnika dojdzie pod koniec sierpnia br. albo na początku września. „Potem trzeba będzie uporządkować i upiększyć teren wokół niego” – wyjaśnia Nowak dodając, że rejon, w którym pomnik stanie, zostanie przebudowany, m.in. wzmocniony, żeby mógł utrzymać ciężar monumentu.
„Nowe miejsce darowane jest pod pomnik na wieczną dzierżawę 'perpetual use’. Za to jestem wdzięczny miastu Jersey City i radzie miejskiej” – podkreśla Nowak.
„Aby Jersey City stało się najlepszym średniej wielkości miastem w kraju – którym, głęboko wierzę, że ma szansę się stać – musimy prowadzić dobrą walkę o to, aby miasto dalej się rozbudowywało” – powiedział radny z dzielnic F Jermaine Robinson podczas środowego przesłuchania. Jego opinię w tej sprawie popiera pięciu innych radnych. Troje radnych w drugim głosowaniu dotyczącym losów pomnika zagłosowało przeciwko przeniesieniu go w nowe miejsce. „To, że będziemy mieli dwa parki nad rzeką Hudson, jest bardzo dobrą wiadomością”.
Autor: AS