New York
55°
Clear
5:33 am8:11 pm EDT
1mph
89%
30.03
TueWedThu
79°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Pasja i Zmartwychwstanie – Misterium Męki Pańskiej

07.04.2023
Anna Kucay i Kasia Drucker w recitalu poetycko-muzycznym pt. „Pasja i Zmartwychwstanie” ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, a zarazem ostatni tydzień życia Jezusa. W nim skupia się cała Jego męka. Podczas mszy św. czytamy Ewangelię Męki Pańskiej z podziałem na role. Dlatego świetnie wpasowało się w ten dzień przedstawienie w wykonaniu Theatre and Opera Society pt. „Pasja i Zmartwychwstanie” w reżyserii Kasi Drucker, które odbyło się 2 kwietnia w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Jest to recital poetycko-muzyczny z elementami teatru greckiego, który łączy polskie wiersze wielkopostne i wielkanocne z pieśniami polskimi oraz klasycznymi utworami Pergolesiego i Schuberta wzbudzając refleksje nad męką Jezusa i zmartwychwstaniem.

To, co usłyszeli i zobaczyli parafianie wprowadziło ich w głęboką zadumę nad męką Pańską i miłością Boga. Zdawało się, że niebo zesłało dwa anioły: jeden to Kasia Drucker, która dramatycznym śpiewem wzrusza najtwardsze serca, a drugi to Anna Kucay, która uczuciową recytacją przenika duszę.

To już nie było zwykłe przedstawienie. Po pierwszej przejmująco zaśpiewanej pieśni, Eli Eli Lama Azavtani, to my staliśmy się świadkami męki Jezusa, to my byliśmy apostołami, którzy posnęli w Ogrójcu, Judaszem, który zdradził, tłumem, który go skazał i towarzyszył mu w Drodze Krzyżowej. To my cierpieliśmy na Golgocie pod krzyżem z Matką Bolesną, widząc jego śmierć i złożenie do grobu. I przez tę mękę i śmierć poczuliśmy na końcu zwycięstwo naszej śmierci, Jezus otworzył nam niebo, Zmartwychwstał Pan.   

Dramaturgię tego, co się działo na naszych oczach, wzmocnił przejmujący akompaniament w wykonaniu Małgorzaty Staniszewskiej, która swoim kunsztem improwizacji fortepianowej poruszyła struny naszych emocji, oraz przepiękna prezentacja multimedialna, pokazująca obrazy sławnych malarzy, m.in. Caravaggia i Rubensa, którą obsługiwał Tadeusz Nowak. Niezwykłego kolorytu dodał podświetlony ołtarz, jak i figura cierpiącego Jezusa pod krzyżem.

Pamiątkowe zdjęcie po przedstawieniu w kościele św. Stanisława Kostki (od lewej): Tadeusz Nowak, Anna Kucay, ksiądz Grzegorz Markulak, Kasia Drucker, Marian Żak z żoną Małgorzatą, Małgorzata Staniszewska

Na koniec publiczność podziękowała artystom gromkimi brawami, a u niektórych polały się łzy wzruszenia. Wszyscy gratulowali artystom i nie kryli poruszenia, jakie wzbudził u nich spektakl na wzór dawnych misteriów pasyjnych. Przepięknym i wzruszającym gestem było podarowanie wszystkim artystom białej róży przez dyrektor Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej Danutę Bronchard. Na przedstawieniu obecny był również ksiądz Józef Szpilski oraz prezes Polish Slavic Center Marian Żak wraz z żoną Małgorzatą, którzy byli zachwyceni przedstawieniem i talentem aktorsko-wokalnym, jak i akompaniamentem. Proboszcz ks. Grzegorz Markulak podziękował wszystkim artystom i zaprosił na przyszły rok mając nadzieję, że będzie to program na stałe wpisany w czas Wielkiego Postu w kościele św. Stanisława Kostki.   

THEOS 

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner