New York
48°
Clear
7:09 am5:08 pm EST
8mph
44%
30.33
SunMonTue
52°F
48°F
37°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Pobiegli, dobiegli… wspari i pomogli – 6. edycja „Biegu o Uśmiech Dziecka”

07.10.2022
Uczestnikom 6. edycji "Biegu o Uśmiech Dziecka" dopisywały wyśmienite humory / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Oliver Dołęga wśród mężczyzn, Anna Grodzki wśród kobiet, Mikołaj Paparoussopoulos wśród chłopców i Carolina Wolski wśród dziewczynek – to zdobywcy pierwszych miejsc w swoich kategoriach startowych. Oliver Dołęga uzyskał również najlepszy czas wśród wszystkich uczestników „Biegu o Uśmiech Dziecka”.

Szósta edycja dorocznej imprezy organizowanej przez Children’s Smile Foundation w kooperacji ze stowarzyszeniem Polska Running Team oraz pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyła się w sobotę, 10 września, i miała miejsce w Highland Park na pograniczu Queensu i Brooklynu.

Charytatywna akcja, z której dochód przeznaczony jest na pomoc potrzebującym dzieciom, powróciła po przerwie spowodowanej pandemą całkowicie uniemożliwijaącą przeprowadzenie biegu w dwóch ostatnich latach. Dlatego też zarówno jego organizatorzy jak i uczestnicy byli bardzo zadowoleni z faktu, że w końcu wszystko powróciło do normalności i chętnie wzięli udział w sportowej rywalizacji. W dodatku dopisała pogoda przez co w parku prócz biegaczy pojawiło się wiele rodzin z dziećmi, ale była też młodzież, a nawet seniorzy.

W sumie wokół bieżni rozciągającej się wzdłuż zbiornika wodnego znanego jako Ridgewood Reservoir zebrało się około 120 osób. W biegu wzięło udział ponad 60 zawodników. Przeprowadzono go na dwóch dystansach – dzieci miały do pokonania 1000 metrów, natomiast pozostali biegacze trasę wynoszącą 5 km. 

Podczas oficjalnego rozpoczęcia biegu konsul Jan Końsko (w środku) odczytał list przesłany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego. Na zdjęciu również: ks. Grzegorz Markulak (pierwszy z lewej), kapelan Children’s Smile Foundation oraz jej prezes Mariusz Śniarowski (drugi z lewej), konsul Wawrzyn Warkocki (drugi z prawej) i prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec (pierwszy z prawej) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PRZEMOWY I GOŚCIE

Oficjalną część „Biegu o Uśmiech Dziecka” rozpoczął Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation, który przywitał wszystkich uczestników sportowej imprezy oraz przedstawił gości specjalnych. Wśród nich było dwóch nowych konsulów – Jan Końsko i Wawrzyn Warkocki – którzy dopiero od kilku dni pełnią swoją misję w polskiej placówce dyplomatycznej w Nowym Jorku. Była także Małgorzata Leniartek, menedżerka oddziału PSFCU mieszczącego się na Maspeth oraz kapelan fundacji, ks. Grzegorz Markulak. Mariusz Śniarowski złożył także podziękowania dla wszystkich sponsorów wspierających bieg oraz dla stowarzyszenia Polska Running Team będącego jego współorganizatorem.

Z kolei konsul Jan Końsko odczytał list przesłany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego, który nie mógł pojawić się osobiście. Szef nowojorskiej placówki dyplomatycznej wyraził w nim radość z faktu, że doroczny charytatywny bieg powrócił po przerwie spowodowanej pandemią.

Wolontariusze swojąpracą wsparli organizatorów. Od lewej: Grażyna Ozga, Beata Jakubowska i Ewa Węglarz/ Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Teraz bardziej niżkiedykolwiek wcześniej takie działania są potrzebne dla naszych społeczności, które ogromnie ucierpiały przez te trudne lata. Wspólna sprawa, jaką jest pomoc potrzebującym dzieciom, to wspaniały sposób na łączenie ludzi, dodawanie im otuchy i dawanie poczucia sprawczości” – napisał w liście konsul generalny. Następnie ks. Grzegorz Markulak udzielił wszystkim błogosławieństwa oraz wygłosił krótkąprzemowę. Nawiązał w niej do słów konsula generalnego i wyraził nadzieję, że bieg mimo rywalizacji, z którą jest związany, będzie wszystkich łączył, a nie dzielił. „Biegnijcie i dobiegnijcie” – dodał na zakończenie proboszcz parafii św. Stanisława Kostki z Greenpointu i zarazem kapelan Children’s Smile Foundation.

Tuż po nim kilka zasad związanych z biegiem przekazał Paweł Myśliwiec, prezes Polska Running Team. Wszystkim uczestnikom, jak równieżkibicom dopisywały wyśmienite humory, a doping był bardzo duży, można było nawet zauważyć transparent z hasłem mobilizującym jedną ze startujących osób. Wśród biegaczy była nawet matka, która trasę 5 km pokonała wraz z wózkiem, w którym znajdowało się jej małe dziecko. Tak więc bieg spełnił swoje zadanie charytatywne, ale równieżjednoczące i integrujące Polonię. Na mecie na zwycięzców czekały medale i trofea, a także nagrody przygotowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Wszyscy biegacze otrzymali okolicznościowe koszulki, a dzieci w wieku od 5 do 12 lat zostały nagrodzone pamiątkowymi medalami. Był także słodki poczęstunek przygotowany przez Syrena Bakery oraz kawa i woda.

Wśród uczestników biegu był nawet całe rodziny. Na zdjęciu kapelan Children’s Smile Foundation ks. Grzegorz Markulak (pierwszy z lewej) wraz z rodziną Praszkowiczów/ Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

 WYNIKI I ZWYCIĘZCY

Najszybszym biegaczem okazał się 16-letni Oliver Dołęga, który dystans 5 km przebiegł w ciągu 18 minut i niespełna 22 sekund (18:22:50). Wśród mężczyzn drugi był Zbigniew Szczerba a trzeci Andrzej Siciarz. Z kolei najszybszą kobietąokazała się Anna Grodzki (25:03:20), druga była Urszula Musik, a trzecia Julia Czech. Wśród chłopców – na odcinku 1 km – najszybciej finiszował Mikołaj Paparoussopoulos, tuż za nim był Alec Krakowkski, a miejsce trzecie zajął Alex Ryndak. Natomiast wśród dziewczynek najlepsza okazała się Carolina Wolski, druga była Lena Olk, a trzecia Amelia Tyszuk. 

Paweł Myśliwiec (pierwszy z lewej) i Mariusz Śniarowski wręczają medal i trofeum zwycięzcy biegu Oliverowi Dołędze / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

 OPINIE I PODZIĘKOWANIA

Na zakończenie sportowej imprezy odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa, a uczestnicy biegu mieli okazję lepiej siępoznać i porozmawiać na różne tematy. Ogólnie panowała bardzo przyjazna i miła atmosfera, a wielu uczestników 6. edycji „Biegu o Uśmiech Dziecka” obiecało wziąć w nim udział za rok. Bardzo pozytywne o tej charytatywnej imprezie wypowiadali się przedstawiciele Konsulatu Generalnego, dla których była ona pierwszym bezpośrednim spotkaniem z Polonią.

„Cieszę się bardzo, że ta szlachetna inicjatywa znów powróciła po przerwie spowodowanej pandemią i mam nadzieję, że w przyszłości ten bieg będzie się odbywał bez zakłóceń i o stałej porze. Gratulujęwszystkim uczestnikom i cieszę się, że frekwencja dopisała, oraz że w biegu wzięło udział dużo dzieci i młodzieży. Gratuluję organizatorom tego wydarzenia ponieważ spełniło ono swoje zadanie. Myślę, że wszyscy byli zadowoleni z powodu wyśmienitej atmosfery, która towarzyszyła uczestnikom. Dlatego też osobiście z przyjemnością wrócętu za rok i wezmę udział w charakterze biegacza” – zapewnił konsul Jan Końsko. Dodał, że bardzo kibicował swojemu koledze z Konsulatu Generalnego – Wawrzynowi Warkockiemu, który już w tym roku stanął w szranki z pozostałymi zawodnikami. Okazało się, że mimo braku wcześniejszego przygotowania osiągnął bardzo dobry wynik i ostatecznie zajął miejsce 8 w ogólnej klasyfikacji, a w kategorii męskiej znalazł się na pozycji 6. 

Konsul Jan Końsko wręcza trofeum Annie Grodzki, zwyciężczyni biegu wśród kobiet / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Staraliśmy się,żeby Konsulat Generalny zaznaczył tutaj swoją obecność zarówno od strony reprezentacyjnej jak i czynnej. Dlatego wziąłem udział w biegu, mimo że właściwie od kilku lat nie biegałem. Bardzo się cieszę, że miałem okazję skorzystać z takiej możliwości za co serdecznie dziękuję organizatorom i czekam z niecierpliwością na kolejny bieg za rok” – podkreślił konsul Wawrzyn Warkocki.

Zadowolenia nie kryli także organizatorzy „Biegu o Uśmiech Dziecka”.

„Pogoda dopisała, frekwencja również, a poza tym była świetna atmosfera więc impreza była bardzo udana – podkreślił prezes Polska Running Team. – Myślę, że na pewno jest duży potencjał w tym biegu i śmiało można go rozwinąć. Uważam, że ta akcja spełniła swoje zadanie ponieważprzyciągnęła zarówno dużo dzieci, młodzieży oraz osób starszych, którzy nie bali się pobiec wraz z członkami naszej grupy. Cieszę się, że wszyscy walczyli do końca co pokazuje, że bieganie staje się coraz bardziej popularne. To świadczy o tym, że właśnie jest duży potencjał w tej imprezie i na pewno w przyszłości można ją jeszcze bardziej rozwinąć” – stwierdził Paweł Myśliwiec.

Niektórzy uczestnicy biegu mieli bardzo silny doping / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei prezes Children’s Smile Foundation wyraził podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej charytatywnej akcji.

„Bardzo się cieszę, że po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 mogliśmy powrócić do naszej corocznej imprezy, którą organizujemy wspólnie z Polska Running Team. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom biegu oraz naszym sponsorom, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć” – podkreślił Mariusz Śniarowski.

Wśród biegaczy była nawet mama z małym dzieckiem w wózku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Poza tym charytatywną imprezę wsparli również: ETS Contracting, Inc., Perecman Firm PLLC, Belvedere Bridge, Pulaski Association of Business and Professional Men, All State-Robert Dworniczak, AMN Corporation, Arthur’s Funeral Home, Block O’Toole & Murphy LLP-Paweł Wierzbicki, Cobalt Mechanical, Inc., Forteca Estate, Green & Szymanski, Grzegorz Wolski PTPC, JEPOL, Victoria Consulting & Development i Vision Financial Planning. Patronat honorowy nad biegiem sprawował Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, a medialny: „Nowy Dziennik”, „Biały Orzeł”, „Kurier Plus”, „Super Express” oraz portale: www.bazarynka.com i www.poland.us. Prezes Children’s Smile Foundation słowa wdzięczności skierował także do wszystkich wolontariuszy, wśród których prócz przedstawicieli jej Rady Dyrektorów – Beaty Jakubowskiej i Aldony Trzeciak – byli także wieloletni przyjaciele fundacji m.in. Ewa Węglarz, Grażyna Ozga i Anna Koziołek.

Stoisko Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej było chętnie odwiedzane przez dzieci / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zestawienie zwycięzców:

Kategoria męska(5K):

1. Oliver Dołęga

2. Zbigniew Szczerba

3. Andrzej Siciarz

Najszybsi biegacze wraz z organizatorami i konsulem. Od lewej: prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec, konsul Jan Końsko, Andrzej Siciarz (miejsce 3), Oliver Dołęga (miejsce 1), prezes Children’s Smile Foundation Mariusz Śniarowski (z tyłu), Zbigniew Szczerba (miejsce 2) i Christian Kowalczuk (miejsce 4) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kategoria żeńska (5K):

1. Anna Grodzki

2. Urszula Musik

3. Julia Czech

Najszybsze biegaczki. Od lewej: Julia Czech (miejsce 3), Anna Grodzki (miejsce 1) i Urszula Musik (miejsce 2) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kategoria chłopięca (1K):

1. Mikołaj Paparoussopoulos

2. Alec Krakowski

3. Alex Ryndak

Kategoria dziewczęca (1K):

1. Carolina Wolski

2. Lena Olk

3. Amelia Tyszuk

Najlepsi biegacze wśród dzieci do lat 12 wraz z Małgorzatą Leniartek, menedżerką oddziału PSFCU na Maspeth. Od lewej: Carolina Wolski
(miejsce 1), Lena Olk (miejsce 2), Alec Krakowski (miejsce 2), Mikołaj Paparoussopoulos (miejsce 1), Amelia Tyszuk (miejsce 3)
i Alex Ryndak (miejsce 3) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY