New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
4mph
41%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

POLONIJNE NAGRODY

07.02.2023
Grupa z PAHA przed Muzeum Kościuszki w Filadelfii ZDJĘCIA: ARCHIWUM JANUSZA ROMAŃSKIEGO

Podczas tegorocznej konferencji Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego (Polish American Historical Association – PAHA), która odbyła się w Filadelfii, wiele osób i organizacji otrzymało nagrody w uznaniu ich zasług.

Nagrodę Mieczysława Haimana – przyznawaną corocznie uczonemu za trwały wkład w badanie historii Polonii amerykańskiej – otrzymała dr Grażyna Kozaczka za trzy książki o literaturze i obyczajach polskich.

Nagrodą Oskara Haleckiego – za ważną książkę lub monografię dotyczącą polskich doświadczeń w Stanach Zjednoczonych – został wyróżniony William Hal Gorby za książkę „Wheeling’s Polonia: Reconstructing Polish Community in a West Virginia Steel Town”.

Wyróżnieni podczas ceremonii rozdania nagród w Domu Polskim w Filadelfii

Nagrodę Amicus Poloniae – która jest wyrazem uznania dla znaczącego wkładu w poszerzanie wiedzy o polskim i polsko-amerykańskim dziedzictwie przez osoby nienależące do społeczności polonijnej – otrzymali: David Strathairn, aktor, Clark Young, pisarz, i Derek Golden, scenarzyści i producenci filmu „Pamiętaj o tym. Lekcja Jana Karskiego”.

Nagroda Creative Arts – będąca wyrazem uznania dla wkładu w dziedzinie sztuk kreatywnych przez osobę lub grupę, które promują świadomość polskich doświadczeń w obu Amerykach – przypadła Karolinie Waclawiak, autorce trzech świetnie przyjętych przez krytyków powieści.

Nagrodę Józefa Swastka – przyznawaną przez redakcję „Polish American Studies” za najlepszy artykuł roku – otrzymała dr Karen Majewski za artykuł „Aborcja i dzieciobójstwo w polsko-amerykańskim Detroit i Hamtramck, 1900-1960”.

Peter Obst – prezes Towarzystwa Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii oraz Ewa Barczyk – wiceprezes PAHA

Skalny Civic Achievement Award, który honoruje osoby lub grupy realizujące cele PAHA w zakresie promowania badań i świadomości doświadczeń polsko-amerykańskich, otrzymali:

– Peter i Beverly (Flynn) Glofcheskie z Barry’s Bay, Ontario, Kanada, za zaangażowanie w zachowanie i promowanie polskiej i kaszubskiej kultury,

– Polski Uniwersytet Ludowy (PUL) w Filadelfii – z prezesem Januszem Romańskim –

za kultywowanie polskiej kultury i tradycji oraz edukacji o dzisiejszej Polsce,

– Polsko-Amerykańskie Centrum Kultury i Muzeum (PACCM) – z prezesem Michałem Blichaszem – które stworzyło salę wystawową muzeum, by zachować i pokazać polską historię i kulturę dla szerokiej publiczności,

– Towarzystwo Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii (PHSP) – z prezesem Peterem J. Obstem – które zajmuje się rozwijaniem zainteresowania polską historią i kulturą oraz szerzeniem świadomości dokonań Polaków i Polonii amerykańskiej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

WW

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY