W Chicago odbył się w sobotę, 8 października Polsko-Amerykański Szczyt Akademicki Młodych Lekarzy z udziałem wielu ekspertów w dziedzinie medycznej z USA i z Polski. Konferencja odbyła sie w Muzeum Polskim w Ameryce. Tematem była przyszłość medycyny w USA. Wśród mówców byli min. Dr. Sławomir Marecik, Uniwersytet Illinois; Dr. Piotr Witkowski, Uniwersytet Chicago; Dr. Josephine Gługopolski-Gach, prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP.
Wśród gości było także wielu znanych lekarzy: Dr. Waldemar Kraska. Wiceminister Zdrowia w Polsce; prof. Alicja Chybicka, Senator RP. Prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago jest Dr. Peter Brukasz.
W Muzeum Polskim w Ameryce uczestniczyło wielu znakomitych prelegentów reprezentujących różne dziedziny medycyny i z różnych ośrodków medycznych.
Konferencje prowadzili Evelyn Konsur, MD, lekarka pełniąca rolę Prezesa; Daniel Borsuk, student medycyny; Kasia Murzanski, Pielęgniarka, wykładowca pielęgniarstwa; pełniąca rolę skarbnika; kończy doktorat na Uniwersytecie Rush Medical Center; Natalia Wojnowski, kończy medycynę; Magda Brej, MD, Stephanie Gacek, studentka drugiego roku medycyny.
Marszałek Grodzki zachęcał młodych lekarzy medycyny do dalszego podnoszenia kwalifikacji medycznych, do zaangażowanej służby dla pacjentów, do współpracy z instytucjami medycznymi w Polsce i do zaangażowania się na rzecz Polonii, Ameryki jak i dla Polski.
Po zakończeniu konferencji Marszałek Grodzki wraz z towarzyszącą mu delegacją z Polski uczestniczył w zwiedzaniu Pokoju Paderewskiego w Muzeum Polskim, gdzie oprowadzała go Małgorzata Kot, Dyrektor Muzeum Polskiego. Z wielkim zainteresowaniem słuchał faktów związanych z działalnością artystyczną, dyplomatyczną Ignacego Jana Paderewskiego. Muzeum Polskie posiada unikalne w skali światowej zbiory związane z życiem Paderewskiego.
Evelyn Konsur, MD, Prezes Zarządu Młodzieżowego PAYAS wręczyła dyplom wraz z podziękowaniem Dr. Piotowi Witkowskiemu za jego pracę mentorską z młodymi lekarzami z polonii amerykańskiej, także i z Polski.
W czasie konferencji miała miejsce prezentacja medycznych plakatów naukowych, pokazujących różne badania naukowe prowadzone w różnych ośrodkach medycznych i akademickich w Stanach Zjednoczonych przez lekarzy i studentów. Plakaty naukowe były oceniane przez kilku niezależnych sędziów: Ewa Radwanska, MD, PhD (ponad 50. Lat doświadczenia medycznego); Irene Sarosiek, MD z Uniwersytetu Medycznego w El Paso; Bartosza Wojewnika, MD, profesora ortopedii. Wyróżniono najciekawsze plakaty i badania naukowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konferencji.
Celem Młodego Zarządu przy Związku Lekarzy Polskich w Chicago jest zacieśnianie współpracy pomiędzy młodymi lekarzami polskiego pochodzenia i pomoc w rozwinieciu ich kariery zawodowej. Do Chicago przyjechało na obchody 75. Lecia Związku Lekarzy Polskich w Chicago grono młodych lekarzy, studentów medycyny, rezydentów z różnych części Stanów Zjednoczonych.
Zarząd Młodzieżowy działający przy Związku Lekarzy Polskim w Chicago bardzo efektywnie działa w ostatnich latach.
Dodam, że w uczestniczyłem w kilku konferencjach medycznych organizowanych przez młodych lekarzy. W 2019 odbyła sie konferencja na Uniwersytecie Northwestern; w 2014 roku odbyła sie konferencja w Muzeum Polskim w Ameryce. Wielu z tych byłych organizatorów to lekarze pracujący w klinach, szpitalach w różnych cześciach Stanów Zjednoczonych. Wśród nich jest także nasz Lukasz, który był współorganziatorme konferencji w 2014 roku. Pracuje jako lekarz medycyny ratunkowej (Emergency medicine).
Mógłbym napisać wiele ciekawych historii o młodych lekarzach, studentach. Podam kilka przykładów. Spotkałem się min z Dawidem Maciorowskim po roku czasu. Dawid robi doktorat w dziedzinie medycyny na Uniwersytecie w Oxfordzie i studiuje równocześnie medycynę na Uniwersytecie w Madison, Wisconsin. W 2021 roku Dawid był mówcą na konferencji NEXT 2021 dla młodzieży polonijnej. Młodzież doberzez go pamięta. Zapamiętali go również fachowcy. Dawid bedzie przemawiał m.in. na światowym forum lekarzy polonijnych w Polsce. Wyrasta na światowej klasy specjalistę w dziedzinie medycyny.
Monika Halas, pracuje na Wydziale Medycznym /Baylor College of Medicine Department of Surgery, ma za sobą praktyki postdoktoranckie na Uniwersytetach w Illinois; Northwestern Medicine; ukończyła medycynę na Warszawskiej Akademii Medycznej.
Damian Grybowski (p), odbywa studia postdoktoranckie w Anderson Cancer Center w Teksasie. Damian ma za sobą praktyki na Uniwersytecie Chicago w departamencie chirurgii; na Uniwersytecie w Pitsburgu. Jest absolwentem Poznańskiej Akademii Medycznej.
Na konferencji młodych lekarzy jedną z prezentacji przygotowała Julia Walczak. Jest obecnie studentką na drugim roku medycyny na Uniwersytecie Northwestern. Polonia zna ja także z działalności społecznej, harcerskiej. Widziałem jak efektywnie pracuje na pogotowiu ratunkowym, gdy znalazłem się w szpitalu kilka lat temu. Otrzymałem tam dobra opiekę medyczna. Zawdzięczam to wielu lekarzom, trafnej diagnozie Dr. Victora Forysia, który koordynował moją opieką medyczną i kilku amerykańskim lekarzom.
Studia medyczne, rezydentury wymagaja wielu lat studiów, praktyk, pogłebiania wiedzy. Koszty studiów są bardzo wysokie, szczególnie w USA. Oczekiwania zawodowe, oczekiwania pacjentów, oczekiwania społeczne wobec lekarzy są również bardzo wysokie. Poziom stresu wśród lekarzy jest ogromny. Lekarze potrzebują więc wzajemnego wsparcia.
Życzymy młodym polonijnym lekarzom powodzenia w rozwinięciu ich umiejetności zawodowych, w służbie dla pacjentów, w słuzbie dla Polonii i Ameryki. Bardzo cenimy sobię współpracę z tym środowiskiem. Polonia potrzebuje kompetentych, oddanych służbie medycznej, dwujęzycznych lekarzy.
Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikolajczyk