New York
63°
Cloudy
6:45 am6:50 pm EDT
18mph
94%
29.98
MonTueWed
64°F
63°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Portret kobiety

18.06.2023
Przy fortepianie Joanna Kucharczyk, śpiewa Karolina Beimcik ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Koncert poezji śpiewanej odbył się we wtorek, 6 czerwca, w Galerii Centrum Polsko- Słowiańskiego.

Elżbieta Popławska

Nie było tłumów, gdyż miłośników poezji zapewne jest trochę mniej niż zwolenników rock and rola, ale było bardzo nastrojowo. Wystąpiły dwie znakomite polskie artystki z własnym projektem noszącym tytuł “A Hundred Comforts – Portrait of a Woman”. Karolina Beimcik i Joanna Kucharczyk zainspirowały się twórczością polskiej poetki Wisławy Szymborskiej. Chociaż – jak wyznały – niełatwo było skomponować muzykę do wierszy noblistki, dokonały tego z nadzieją, iż udźwiękowienie otworzy słuchacza na to, co najbardziej charakterystyczne w jej poezji: melancholijny humor, ironia, dowcip oraz dialektyka przypadku i konieczności. Oryginalna muzyka i jeszcze ciekawszy wokal Karoliny Beimcik, bardzo spodobał się słuchaczom. Panie podkreśliły, że było to prawykonanie tego projektu w Nowym Jorku. Przy dobrej kawie i słodkościach poezja Szymborskiej została znakomicie przyjęta przez słuchaczy.

Karolina Beimcik wokalistka jazzowa, skrzypaczka, edukatorka.  Inspiracje muzyczne czerpie z różnych źródeł, między innymi z polskiej i ukraińskiej poezji oraz muzyki tradycyjnej. Jest konsultantką wokalną w Global Music Institute – partnerskiej akademii Berklee College of Music w Indiach. Kuratorka wielu projektów muzycznych pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jak np. „Zorya” – międzynarodowy projekt promujący polską kulturę muzyczną w Nowym Jork, „Komeda. Historie pisane dźwiękiem” czy „Mały etnolog”. Występowała w wielu miejscach na świecie, jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Ukraina, Niemcy i Indie.  W lipcu 2017 roku Karolina Beimcik została zaproszona do programu Citizen Artist Incubator w Linzu, którego patronem honorowym jest światowej sławy wiolonczelista Yo -Yo Ma.

Tradycyjnie wszyscy występujący w CP-S artyści otrzymują kwiaty; od lewej: Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawcza CP-S, Joanna Kucharczyk, Karolina Beimcik, Marian Żak – prezes CP-S

Joanna Kucharczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwesytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wokalistka, pianistka, pedagog. Była dyrygentką pierwszej w Polsce jazzowej grupy wokalnej Jazz City Choir. Laureatka szeregu nagród: m.in. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, „Stacji Kutno” Festiwalu Jeremiego Przybory, „Tribute to Szpilman”. Uzyskała tytuł najlepszego wokalisty podczas Johnny Raducanu’s Festival (Rumunia), jest także laureatką 2. miejsca i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Voicingers (Polska), oraz 2. miejsca na festiwalu Nomme Jazz (Estonia) – gdzie otrzymała także nagrodę specjalną Norweskiej Akademii Muzycznej.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY