Instytut Pamięci Narodowej w poniedziałek wyśle materiały edukacyjne dotyczące zbrodni katyńskiej władzom Jesrey. Burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował kilka dni temu o zamiarze usunięcia i przeniesienia Pomnika Katyńskiego z prestiżowej lokalizacji Exchange Place w inne miejsce. Po fali protestów amerykańskiej Polonii i interwencji polskiej dyplomacji dziś osiągnięto porozumienie.
Według informacji Polskiego Radia, pomnik zostanie przesunięty o 60 metrów. Nowe miejsce znajduje się również przy nabrzeżu rzeki Hudson. W ostatniej fazie negocjacje prowadzili dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA Eric Lubaczewski, konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oraz burmistrz Jersey City Steven Fulop.
Przed zawarciem porozumienia prezes Instytutu Jarosław Szarek postanowił wysłać do burmistrza Jersey City oraz radnych miasta materiały dotyczące zbrodni popełnionej na Polakach przez sowietów w 1940 roku. Będą to dwa tomy wydanych przez IPN dokumentów komisji amerykańskiego kongresmena Raya Maddena, która w latach 1951 – 52 zebrała obszerną dokumentację, dowodzącą, że zbrodni dokonali funkcjonariusze NKWD z rozkazu Stalina.
Prezes IPN wysłał też list do burmistrza Jersey, w który napisał między innymi, że materiały zgromadzone przez Komisję Maddena, stanowią bezcenny wkład w proces dochodzenia do prawdy o zbrodni katyńskiej. Dodał, że działalność Komisji Kongresu stanowi dowód dbałości Stanów Zjednoczonych o godność i należyte upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.
Prezes IPN skierował też krytyczny list do władz Montclair University i profesora Grovera Furra, który zaprzecza, że Sowieci dokonali masakry na polskich oficerach w Katyniu. Pisze w nim między innymi, że „kategorycznie protestuje wobec ewidentnego przejawu braku rzetelności naukowej i historycznej arogancji”. Jarosław Szarek napisał także, że „zdumiewające jest, iż kompromitujące kłamstwa na temat zbrodni katyńskiej rozpowszechnia profesor związany z Montclair University”.
W ramach zbrodni katyńskiej z rozkazu Stalina wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali ponad 22 tysiące polaków, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Związku radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wśród zamordowanych byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, prawnicy, profesorowie, urzędnicy państwowi czy lekarze.
Autor: PC