New York
54°
Light Rain
6:27 am5:48 pm EDT
17mph
93%
30.07
SunMonTue
64°F
57°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Joe Biden: Wielu przywódców krajów mówiło mi prywatnie, że boi się zwycięstwa Trumpa

05.01.2024

„Wielu przywódców mówiło mi prywatnie: Trump nie może wygrać, mój kraj będzie zagrożony” – powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden, podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii w przeddzień rocznicy szturmu na Kapitol. Jak stwierdził stawką tegorocznych wyborów prezydenckich jest demokracja.

„Ameryka wciąż widziana jest jako symbol demokracji. Nie mogę wyrazić, jak wielu światowych przywódców – a znam ich właściwie wszystkich – brało mnie za ramię i prywatnie mówiło mi: +Trump nie może wygrać. Mój kraj będzie zagrożony+” – mówił Biden w przemówieniu kampanijnym niemal w całości poświęconym zagrożeniu jakie jego zdaniem stanowi Donald Trump dla Ameryki i świata. Nie sprecyzował przy tym, o których przywódców państw mu chodziło.

Podczas wiecu zorganizowanego nieopodal Valley Forge – obozu, w którym w 1777 r. wojska pod wodzą Jerzego Waszyngtona przetrwały kluczową zimę podczas wojny o niepodległość – Biden zarzucił Trumpowi, że jest zaprzeczeniem wszystkiego, o co walczyli amerykańscy patrioci – „by nigdy więcej nie musieć kłaniać się królowi”. Dodał, że dzień 6 stycznia 2021 r., kiedy doszło do szturmu zwolenników Trumpa na Kapitol, był dniem w którym „niemal straciliśmy Amerykę”.

Przywoływał przy tym słowa byłego prezydenta o tym, że będzie dyktatorem pierwszego dnia – retorykę zbieżną z tą używaną przez Hitlera i jego wezwania, by w obliczu rzekomych oszustw wyborczych zawiesić wszelkie prawa, a nawet konstytucję.

„Czasami ciężko w to uwierzyć” – stwierdził Biden. Jak dodał, listopadowe wybory prezydenckie będą odpowiedzią na pytanie, czy demokracja wciąż jest „świętą sprawą”, za którą walczyły wojska Waszyngtona.

Piątkowe przemówienie było pierwszym wydarzeniem kampanii wyborczej Bidena w tym roku przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi. Pierwotnie miało odbyć się w sobotę – w rocznicę zamieszek na Kapitolu, lecz wiec przełożono ze względu na prognozowane opady śniegu. (PAP)

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY