Kameralna, ale też wyjątkowa, artystyczna uroczystość miała miejsce w czwartek, 9 marca, w Centrum Polsko-Słowiańskim przy Java St. na Greenpoincie. Już nikogo nie dziwi, że w pięknie odnowionych salach Centrum przedstawiciele zarządu witają swoich członków i sympatyków podczas systematycznie odbywających się imprez, niemal 7 dni w tygodniu.
Elżbieta Popławska
Zasadnicze zmiany w kierowaniu tak zasobnej w możliwości promowania międzynarodowej kultury, jakim jest Centrum Polsko-Słowiańskie, ukazały również intelektualną siłę Polonii w promowaniu Polski w USA. To młoda polska generacja, która mieszka w USA i osiąga sukcesy, z dumą przyznaje się do swoich korzeni, a także młodzi rodacy przybywający z kraju, chcący udoskonalić swoje wykształcenie albo zdobyć ciekawą pracę, którą często osiągają wygrywając międzynarodowe konkursy.
Tego dnia w Centrum odbyła się urodzinowa uroczystość Jakuba Polaczyka, wybitnego polsko-amerykańskiego muzyka i kompozytora młodego pokolenia. Młody twórca połączył to z promocją swojej pierwszej (w całości) płyty przy współpracy z muzykami z Polski, Włoch i USA (płyta dla wytwórni Albany Records: Jakub Polaczyk „Union Square”).
Podczas wieczoru goście mogli obejrzeć również ciekawy film z życia młodego kompozytora pt. „Conversations with Jakub Polaczyk” zrealizowany przez Dennisa Woyteka, światowej sławy reżysera filmów dokumentalnych, profesora z Duquesne University z Pensylwanii. Film, stworzony na przestrzeni 10 lat, przybliżył postać Jakuba od dzieciństwa do dziś. Muzyk z wielkim sentymentem wspomniał Nowy Sącz, skąd pochodzi, gdzie pod troskliwą opieką babci i rodziców zapoznawał się z muzyką klasyczną, a także ujawnił swoje ukryte sekrety komponowania („muzyka to mój język”) i marzenia o fortepianie.
Jakub Polaczyk ukończył PSM I stopnia i PSM II stopnia w Krakowie z wyróżnieniem w klasie fortepianu. W 2010 r. ukończył studia w klasie kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował też m.in. muzykę komputerową oraz instrumentalną u Krzysztofa Pendereckiego. W 2009 ukończył muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia podyplomowe w Łodzi w zakresie muzyki komputerowej, audiowizualnej i filmowej. W latach 2011-2013 uzyskał pełne stypendium w Carnegie Mellon School of Music, dzięki któremu przyjechał do USA, gdzie udoskonalił swoje umiejętności kompozycji, uzyskując tytuł Artist Diploma in Composition.
Uroczystość w CP-S poprowadziła piękna Weronika Woźniak, amerykańska aktorka pochodząca z Wrocławia. Weronika studia ukończyła w The Lee Strasberg Theatre and Film Institute i od 2016 roku wystąpiła na scenach wielu teatrów w Nowym Jorku, m.in. off-Broadway. Od 24 do 26 marca będzie można ją zobaczyć na festiwalu filmowym First Run, organizowanym przez NYU, w głównej roli w filmie pt. “New Lives”.
Spotkanie z Jakubem Polaczykiem wzbogacili swoim gościnnym występem artyści z Polski (obecnie na stypendium Fulbrighta w USA): dr Karolina Mikołajczyk – skrzypaczka, i dr Iwo Jedynecki – akordeonista. Jak możemy przeczytać w recenzjach: „Duo Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Laureaci pierwszych nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych”.
Marian Żak – prezes CP-S, pogratulował artystom i życzył spełnienia jeszcze wielu marzeń. Czterdziestoletni jubilat wraz z żoną pokroił urodzinowy tor i zaprosił na tradycyjną lampkę wina, podziękował prezesowi i zarządowi CP-S za sponsorowanie młodych artystów.