New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Opinie i Analizy

Rahm Emanuel ostrzega: Chiny przez swoją potęgę gospodarczą mogą zmienić polityczny porządek świata

03.08.2022

Były burmistrz Chicago a obecnie ambasador USA w Japonii, Rahm Emanuel ostrzega przed możliwymi politycznymi zmianami. Emanuel stwierdził, że Chiny mogą wykorzystać swoją potęgę gospodarczą do wywarcia wpływu na pozostałe państwa i wymuszenia na nich zmian politycznych na świecie.

Takie działania obecny ambasador USA w Japonii nazwał „dyplomacją handlową”. Zaznaczył, sytuacja jest alarmująca zwłaszcza wobec inflacji jaka dotknęła cały świat, obawami o bezpieczeństwo w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal groźnej pandemii koronawirusa.

„Od kradzieży własności intelektualnej przez uzależnienie się od Chin i tworzonego wobec nich zadłużenia. To nie pierwszy przypadek kiedy jakieś państwo uzależnia od siebie ekonomicznie inne a przez to wpływa na ich politykę” – powiedział Rahm Emanuel.

Zwrócił uwagę, że Japonia i USA muszą wspólnie znaleźć sposoby na przeciwstawienie się chińskiemu przymusowi gospodarczemu o czym jako pierwszy mówił minister spraw zagranicznych Kraju Kwitnącej Wiśni.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner