16. Onkobieg wystartuje już w najbliższą niedzielę 10 września 2023 r. na warszawskim Ursynowie. Biegowi w Warszawie towarzyszy bieg wirtualny, którego uczestnicy i uczestniczki pokonają narzucony sobie dystans w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu. Przed nami kolejna edycja Onkobiegu, w której – zgodnie z hasłem „Razem po zdrowie!” – pobiegnie cała Polska. Zapisy na Onkobieg 2023 są już zamknięte, ale wciąż można wesprzeć chorych poprzez wpłatę darowizny na stronie: https://onkobieg.pl/wspieraj/przekaz-darowizne.
Organizowany od 16 lat przez Stowarzyszenie Sarcoma Onkobieg jest największym w Polsce biegiem charytatywnym na rzecz osób dotkniętych rakiem. Przez 15 edycji uczestniczki i uczestnicy Onkobiegu zdobyli razem niemal 200 tysięcy kilometrów i zebrali wspólnie ponad milion złotych na wsparcie chorych oraz profilaktykę. Coroczny Onkobieg pozwala na wyrażenie solidarności z pacjentami i pacjentkami w trakcie terapii onkologicznej, a także ich rodzinami.
Bieg wyznaczoną trasą przy Narodowym Instytucie Onkologii na warszawskim Ursynowie ruszy 10 września 2023 o godz. 11:00, a poprzedzi go rozgrzewka o 10:45, którą poprowadzi piłkarz Jarosław Bieniuk. Każde okrążenie zdobyte przez uczestników i uczestniczki zostanie następnie przeliczone na złotówki. Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy medal. Ci, którzy zapisali się na wirtualną wersję biegu, zobowiązali się do pokonania dystansu określonego podczas rejestracji. Mogą to zrobić w dowolnym miejscu – także na bieżni stacjonarnej.
Organizatorzy zachęcają do dzielenia się zdjęciami i nagraniami z biegu w mediach społecznościowych. Dzięki oznaczeniu postów hashtagiem #Onkobieg wszyscy biegną razem. Razem po zdrowie.
Od godziny 9:00 na terenie Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie otwarte będzie Miasteczko Onkobiegu, czyli przestrzeń przeznaczona dla biegaczy i biegaczek. W mobilnym gabinecie #FuraZdrowia można będzie wykonać bezpłatne badania profilaktyczne: badanie zmian na skórze dermatoskopem, pomiar ciśnienia tętniczego czy badanie glukozy we krwi. Na miejscu będzie można także zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku Fundacji DKMS. Chętni nauczą się, jak poprawnie wykonywać samobadanie piersi czy jąder. Na najmłodszych czekać będą wolontariusze z animacjami, a także mobilny szpital dla dzieci i stoisko Fundacji Dr Clown.
Darowizny od biegaczy i partnerów wydarzenia przeznaczone zostaną na rehabilitację, leki, protezy, dojazdy do referencyjnych klinik, a także działania edukacyjne prowadzone przez Stowarzyszenie Sarcoma.
Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online ze studia w Warszawie, gdzie prowadzone będą rozmowy m.in. ze specjalistami i specjalistkami od zdrowia.
Relację live z Onkobiegu można oglądać od godziny 9:30 na stronie wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/voPO4cutZ, a także na kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=V_y3VItnuPE.
Otrzymane pakiety startowe mają przypominać biegaczom i biegaczkom o dbaniu o zdrowie przez cały rok, a także o tym, że pokonane kilometry to realna pomoc dla pacjentów i pacjentek onkologicznych.
16. Onkobieg nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Partnerów:
Patronat Honorowy:
Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Rzecznik Praw Pacjenta, Burmistrz Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy
Partnerzy Misyjni:
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Ortopedii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Młodzi Lekarze Rodzinni, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST, Sarcoma Patients Advocacy Global Network, All.Can Polska, Akademia Czerniaka, Fundacja ANIKAR, Stowarzyszenie „AMAZONKI” Warszawa – Centrum, Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego, Fundacja DKMS, Polska Unia Onkologii
Partnerzy:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Bristol-Myers Squibb, Garden – Space Sp. z o.o., Pierre Fabre Polska, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, M&M Consulting, Roche Diagnostics Sp. z o.o., Roche Polska Sp. z o.o., DPD Polska Sp. z o.o., MSD Polska Sp. z o.o., Sanofi-Aventis Sp. z o.o., PKO Bank Polski, Bohema House Teatr Ekologiczny, Bohema Dance Ekologiczna Szkoła Tańca, Project Zero Waste Sp. z o.o., Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o., Sidnet Solutions Sp. z o. o., Novartis Poland Sp. z o. o., Only Only, Medicart healthcare Sp. z o.o., Amgen Biotechnologia Sp. z o.o., EMS – Euromed Medical Solution Sp. z o.o., Samsung, LOOS Centrum Sp. z o.o., Rawicka Fabryka Wyposażenia Wagonów „RAWAG” Sp. z o.o., LiveU, Future Gate Sp. z o.o., Centrum Kompleksowej Rehabilitacji
Patronat Medialny:
Radio ESKA, ESKA ROCK, TVP Kobieta, Głos Pacjenta Onkologicznego, portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, portal CowZdrowiu.pl, portal MedExpress.pl, haloursynow.pl, Wydawnictwo Termedia, Bieganie.pl, Służba Zdrowia
Wszelkie pytania dotyczące 16. Onkobiegu można kierować do organizatorów. Media zainteresowane przybyciem do studia przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie proszone są o zgłoszenie takiej chęci do organizatorów.
Szymon Bubiłek – członek zarządu Stowarzyszenia Sarcoma
e-mail: szymon.bubilek@sarcoma.pl
tel. 508 147 186
Ewa Styś – Członkini Stowarzyszenia Sarcoma
e-mail: ewa.stys@sarcoma.pl
tel. 607 820 766
Źródło informacji: Stowarzyszenie Sarcoma