W Central Parku odbyło się w niedzielę spotkanie upamiętniające Flaco – słynną sowę, która w ubiegłym roku uciekła z tamtejszego zoo i za nic nie dała złapać się miejskim służbom. Zwłoki słynnego puchacza odnaleziono nieco ponad tydzień temu na chodniku na Manhattanie. Ptak najprawdopodobniej uderzył w budynek przy West 89th Street, a następnie spadł w dół.
Setki osób pojawiły się w niedzielę w Central Parku, aby upamiętnić Flaco – puchacza euroazjatyckiego, który w rok wcześniej uciekł z Central Park Zoo, a nieco ponad tydzień temu jego zwłoki znaleziono na chodniku w rejonie West 89th Street.
Zebrani w czasie spotkania przynieśli kwiaty, pożegnalne notatki i zdjęcia. „Chodzi o całą tę miłość, jaką ludzie do niego żywią” – powiedziała uczestniczka spotkania Stella Hamilton.
„To we Flaco najlespze. On naprawdę stworzył społeczność” – mówiła w niedzielne popołudnie entuzjastka ptactwa Sandra Beltrao.
Popularność Flaco nieprzerwanie rosła odkąd w lutym 2023 roku uciekł z Central Park Zoo. Od tego czasu coraz więcej osób śledziło jego losy. Choć do tamtej pory żył w niewoli i jego szanse na przeżycie bez opieki ludzi były nikłe, przez niecały rok świetnie radził sobie na wolności. Co więcej, pomimo ogromnych starań miejskich służb, za nic nie udawało się im zwabić go i złapać, aby potem wtrącić go z powrotem do klatki.
„Widziałem go wiele razy” – powiedział fotograf ptaków Cole Ippoliti. „To zawsze był magiczny moment”.
Nieco ponad tydzień temu Flaco został znaleziony martwy. Według urzędników puchacz rozbił się o jeden z budynków przy West 89th Street. Dla wielu wciąż pozostaje symbolem miasta.
„Udało mu się. Zrobił to, co musiał, aby przetrwać i w końcu wyszedł na prostą, a mieszkańcy miasta, które tu dziś jest, pokazują, że był prawdziwym nowojorczykiem” – powiedziała Gianna Paniagua z Upper West Side.
Śmierć Flaco spowodowała naciski na prawodawców z Albany, aby opracować regulacje, które wymagałyby, aby nowe lub przebudowywane budynki posiadały zabezpieczenia chroniące ptaki przed kolizjami i/lub stosowanie „przyjaznego ptakom” szkła.
Red. JŁ