New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
64%
30.01
TueWedThu
77°F
82°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wywiady
Społeczeństwo

Służę pomocą seniorom

27.11.2022
Monika Zietek (z lewej) na spotkaniu w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove, LI, podczas którego wyjaśniała zainteresowanym zawiłości planów zdrowotnych i zmiany, jakie w nich obecnie zachodzą FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W planach zdrowotnych Medicare na rok 2023 zaszły zmiany – mówi Monika Zietek, specjalistka od ubezpieczeń medycznych dla seniorów. – Warto więc umówić się na indywidualne konsultacje, by dowiedzieć się o wprowadzanych nowościach.

Czy Medicare jest bezpłatnym ubezpieczeniem zdrowotnym dla wszystkich obywateli USA? 

Medicare jest częściowo ubezpieczeniem płatnym, składa się z dwóch części: Part A i Part B. Medicare Part A to ubezpieczenie szpitalne. Większość beneficjentów Medicare Part A nie musi płacić miesięcznej składki, i to nazywa się to „bezpłatną częścią A”. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pracowaliśmy co najmniej 10 lat (40 kwartałów) i płaciliśmy podatki Medicare podczas pracy, to kwalifikujemy się do bezpłatnej części A. W przeciwnym razie trzeba płacić miesięczną składkę. Medicare Part B to ubezpieczenie medyczne. Większość osób za część B Medicare płaci obecnie 170,10 dol. miesięcznie. W roku 2023 składka za część B ubezpieczenia Medicare zmaleje – wyniesie 164,90 dol. Osobom najuboższym w opłaceniu kosztów ubezpieczenia może pomóc stan, w którym mieszkają, za pośrednictwem programu Medicaid i Medicare Savings Program.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać ubezpieczenie Medicare? 

Medicare to ubezpieczenie zdrowotne dla:

– osób w wieku 65 lat i starszych

– osób poniżej 65. roku życia z niektórymi zaburzeniami

– osób w każdym wieku z trwałym uszkodzeniem nerek wymagających dializy lub przeszczepu (ESRD).

Trzeba być także obywatelem amerykańskim albo posiadaczem zielonej karty. 

Podobno poprzez współpracę z innymi planami zdrowotnymi można zwiększyć możliwość leczenia na otrzymane wcześniej Medicare. 

Oryginalne ubezpieczenie Medicare płaci za większość, ale nie za wszystkie koszty usług i produktów medycznych. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie Medicare w części B pokrywa tylko 80 proc. kosztów opieki medycznej. Pacjent zobowiązany jest zapłacić pozostałe 20 proc. Polisy ubezpieczenia Medicare Supplement (Medigap), a także Advantage Plans (Part C) – sprzedawane przez prywatne firmy – mogą pomóc w pokryciu części pozostałych kosztów opieki zdrowotnej. Większość planów oferuje dodatkowe korzyści, których oryginalne ubezpieczenie Medicare nie obejmuje, np. dotyczące leczenia wzroku, słuchu, zębów itd.

Na czym polega Twoja pomoc jako specjalistki od Medicare? 

Dla osób posiadających już Medicare proponuję bezpłatne konsultacje, podczas których pomagam dobrać plan uzupełniający do ubezpieczenia Medicare – dla każdego, niezależnie od sytuacji zdrowotnej i finansowej. Oferuję także pomoc w zapisaniu się na Medicare, a także pomoc w zakwalifikowaniu się na dodatkowe programy pomocy. 

Czy decydując się na ubezpieczenie Medicare musimy koniecznie korzystać z pomocy specjalisty? Czy nie możemy przez ten proces przejść samodzielnie?

Warto skorzystać z pomocy specjalisty, tym bardziej że konsultacje są bezpłatne. Stanowczo odradzam opieranie się na opinii znajomych czy krewnych, bo każdy z nas jest w innej sytuacji zdrowotnej i finansowej. Specjalista weźmie to pod uwagę i dopasuje plan zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnej osoby.

Rozmawiała Elżbieta Popławska

Monika Zietek – specjalistka ds. ubezpieczeń medycznych dla seniorów

e-mail: monika.medicare@gmail.com

tel. (631) 671-2013

125 Michael Dr, suite 105

Syosset, NY 1197

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner