New York
54°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
61%
29.52
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka
Publicystyka
Opinie i Analizy

Sondaż: wzrosło poparcie dla pomocy Ukrainie; wysyłanie broni popiera 2/3 Amerykanów

06.10.2022

Poparcie Amerykanów dla polityki wysyłania broni Ukrainie znacząco wzrosło względem sierpnia i opowiada się za nią już 2/3 amerykańskich wyborców – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Ipsos i Reuters.

Według badania, procent Amerykanów popierających dalsze wsparcie wojskowe dla Kijowa wzrósł z 51 proc. w sierpniu do 66 proc. obecnie.

Ponadto 73 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy USA powinny w dalszym ciągu pomagać Ukrainie mimo rosyjskich ostrzeżeń o użyciu broni jądrowej.

Według sondażu, bardziej proukraińsko nastawieni są wyborcy Demokratów – wsparcie dla Ukrainy popiera 81 proc. z nich – niż Republikanów – 66 proc.

Badanie może wskazywać na odwrócenie trendu odnotowanego w innych sondażach. Według sondaży Pew Research, z których ostatni został przeprowadzony w połowie września, liczba osób uważających, że wsparcie USA dla Ukrainy jest zbyt duże wzrosła z 7 proc. w marcu, do 20 proc. we wrześniu, z czego wśród republikańskich wyborców więcej osób stwierdziło, że USA robią zbyt dużo, niż zbyt mało lub wystarczająco.

Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego, administracja Joe Bidena zobowiązała się przekazać Ukrainie broń o wartości 16,8 mld dolarów. Dodatkowo, ponad 8 mld USD Waszyngton przeznaczył na bezpośrednie wsparcie ukraińskiego budżetu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner