W eleganckiej restauracji Royal Manor w Garfield, NJ, w sobotę, 5 lutego, odbył się 24. Bal Podróżnika. Zorganizował go Polonijny Klub Podróżnika, który w tym roku celebruje 26. rocznicę powstania i 25. rocznicę działalności na rzecz Polonii i Polski. Gośćmi Honorowymi 24. Balu byli Sonia Szczęsna i Adam Nawrot, twórcy filmu dokumentalnego „Godspeed, Los Polacos”, który do tej pory zdobył 13 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Są najmłodszymi Gośćmi Honorowymi w dotychczasowej historii Balów Podróżnika.
Bal i towarzyszące mu wydarzenia prowadził znany polonijny działacz, nauczyciel i artysta Ryszard Druch, wspierany przez założyciela i szefa Klubu Polonijnego Podróżnika Jurka Majcherczyka. W balu wzięło udział 170 osób. W zdecydowanej większości były to osoby, które uczestniczyły w co najmniej kilku Balach Podróżnika.
W 2021 roku, z powodu pandemii koronawirusa, bal się nie odbył.
Film, który przypomniał światu wyczyn Polaków
Osobom wchodzącym do hallu w Royal Manor pan Czesław Dębosz mierzył temperaturę specjalnym termometrem, a potem kierował do szatni.
Panie Wioletta Ramatowska i Iwetta Szubert witały gości i udzielały wszelkich informacji oraz podawały numer stolika, przy którym dana osoba miała zarezerwowane miejsce. Najpierw jednak kierowały wszystkich do niewielkiej sali na pierwszym piętrze, gdzie miał się odbyć pokaz filmu „Godspeed, Los Polacos”.
Czekali tam już twórcy filmu: Adam Nawrot – reżyser oraz Sonia Szczęsna – producentka. Ryszard Druch przedstawił ich publiczności, a potem zaprosił wszystkich do obejrzenia filmu.
Film “Godspeed, Los Polacos” (Szczęść Boże, Polacy) pokazuje historię Polskiej Akademickiej Eksploracyjnej Wyprawy Kajakowej CANOANDES’79, którą zorganizowali członkowie Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pokazane zostały przygotowania do tej wyprawy, które trwały prawie dwa lata i były pełne dramatów. Początkowo celem jej uczestników były górskie rzeki Argentyny. Ostatecznie, po wielu perturbacjach, kajakarze wylądowali w Meksyku. Mimo różnych zawirowań, o których jest mowa w filmie, dzięki pomocy przyjaciół trafili do Peru.
W wyprawie CANOANDES’79 i spływie Kanionem Colca uczestniczyli: Jacek Bogucki – filmowiec, Zbigniew Bzdak – fotograf, Piotr Chmieliński – kajakarz, Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski – płynęli w pontonie, Jerzy Majcherczyk – kapitan pontonu, Andrzej Piętowski – kajakarz.
W maju 2021 roku minęła 40. rocznica pierwszego zejścia polskich studentów do Kanionu Colca w Peru i odkrycia tego kanionu dla świata. Było to największe odkrycie Polaków w XX wieku. Ich wyczyn trafił na pierwsze strony gazet w Peru. Pisały o nich również największe światowe agencje prasowe.
Ale film, który trwa 88 minut, pokazuje coś więcej. Uczestnicy wyprawy mieli wracać do Polski i nieoczekiwanie dowiedzieli się, że został wprowadzony stan wojenny. Zorganizowali więc zbiórkę pieniędzy, aby pomóc potrzebującym ludziom w Polsce. Organizowali również akcje protestacyjne, a wspierało ich wielu Peruwiańczyków. W efekcie nie mogli wrócić do Polski. O tym filmie można pisać i pisać, po prostu trzeba go obejrzeć.
Po seansie padło kilka pytań, na które twórcy filmu odpowiadali. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Adam Nawrot i Sonia Szczęsna stworzyli Sourland Studios, w którym tworzą filmy o eksploracji i przyrodzie. Skupiają się na treściach dokumentalnych, ale też i komercyjnych. Można ich spotkać w głębokich jaskiniach, w leśnej głuszy, na górskiej rzece lub górskim zboczu.
Świetny Simone Band w towarzystwie karykatury
Po seansie wszyscy zeszli do dużej sali na Cocktail Hour. Czekało tam pyszne jedzenie i drinki w barze.
Tuż po 9 wieczorem w sali balowej zaczął grać Simon Band i prawie wszyscy ruszyli na parkiet. Zespół wystąpił w składzie: Anna Pasternak – skrzypce, Adam Chrola – śpiew i keyboard, Blake Mallay – śpiew, Magdalena Bałdych – śpiew i Stefan Bielski – DJ i nagłośnienie. Zapewnił świetną muzykę, więc nogi same rwały się do tańca. Założycielką i gwiazdą Simon Band jest Magdalena Bałdych. Była finalistką popularnego programu telewizyjnego „The Voice of Poland”. Ze znanymi nowojorskimi muzykami nagrała płytę „Wspiąć się na najwyższy szczyt”.
Kiedy większość osób bawiła się na parkiecie, Ryszard Druch zapraszał chętne osoby do salonu, gdzie w zaciszu i fajnej atmosferze rysował… karykatury. Jako pierwsza zasiadła przed białym ekranem pani Helena. Bohaterami następnych karykatur byli Sonia Szczęsna i Adam Nawrot. Ryszard Druch jest znanym i lubianym karykaturzystą, nic więc dziwnego, że w kolejce po karykaturę jego autorstwa czekało wiele osób. Gdyby nie to, iż był osobą prowadząca bal, tych karykatur powstałoby zapewne dużo więcej.
24. Bal odbył się dzięki polskiej zawziętości
Oficjalna ceremonia otwarcia 24. Balu Podróżnika nastąpiła o godzinie 9:30 pm. Ryszard Druch serdecznie powitał uczestników balu. Przed scenę zaprosił Jurka Majcherczyka – założyciela i szefa Polonijnego Klubu Podróżnika, a następnie twórców filmu „Godspeed, Los Polacos” Adama Nawrota i Sonię Szczęsną.
– Bardzo Państwu dziękuję za to, że dzisiaj jesteście z nami, że mimo pandemii odważyliście się i przyszliście na bal. Dziękuję wszystkim tym osobom, które pomogły mi w zorganizowaniu tego balu. Duże wsparcie miałem ze strony doktora Zbigniewa Moszczyńskiego i jego żony Marty – powiedział Jurek Majcherczyk.
Przy okazji opowiedział co nieco o historii Polonijnego Klubu Podróżnika. W ciągu 26 lat istnienia klub zorganizował 326 różnych akcji, w których wzięło udział blisko 30 tysięcy osób. Na Balach Podróżnika, oprócz znanych podróżników, występowali także znani artyści: świetna piosenkarka Irena Jarocka, aktor Zbigniew Buczkowski, piosenkarze Zbigniew Wodecki i Jacek Wójcicki. Występowały też zespoły reprezentujące folklor z Peru, Meksyku, Brazylii, Centralnej Afryki, Australii i Polski. Z osiągniętych zysków z balów klub przekazał w sumie 18.385 dolarów na potrzeby ludzi i innych organizacji.
Ryszard Druch zaprosił przed scenę Adriana Kubickiego – konsula generalnego w Konsulacie Rzeczypospolitej w Nowym Jorku oraz wicekonsula Mateusza Gmurę.
– Gratuluję i cieszę się, że przetrwaliście ten bardzo trudny czas dla turystyki. Było to możliwe zapewne dzięki polskiej sile i zawziętości i dzięki temu, że trwaliście razem – powiedział konsul Adrian Kubicki. – Mam nadzieję, że macie Państwo ochotę, aby wyruszyć w ciekawą, wspólną podróż. Mam też nadzieję, że razem, zjednoczeni, przetrwamy ten trudny okres. W konsulacie jesteśmy do Państwa dyspozycji. Będziemy Was wspierać w Waszych działaniach – podkreślił konsul.
Potem wspólnie z Jurkiem Majcherczykiem zaprosili przedstawicieli sponsorów balu: Danutę Górecką z Polskich Linii Lotniczych LOT, Małgorzatę Majcherczyk reprezentującą Agencję Classic Travel, Mariusza Moryla – przedstawiciela Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Piotra Majcherczyka – reprezentanta firmy BACIK i Beatę Burdzy – przedstawicielkę Spencer Savings Bank, który jest nowym sponsorem.
Globus Niepodległości dla Soni i Adama
Podczas oficjalnej ceremonii otwarcia 24. Balu Podróżnika Sonia Szczęsna i Adam Nawrot otrzymali specjalną nagrodę – Globus Niepodległości Polonijnego Klubu Podróżnika oraz 1 tysiąc dolarów. Globus wręczyli im konsul Adrian Kubicki i Jurek Majcherczyk w towarzystwie wicekonsula Mateusza Gmury.
– Otrzymali go za to – stwierdził Jurek – że przenieśli na ekran zapomnianą już historię polskiej akademickiej wyprawy kajakowej „Canoandes’79”. I zrobili to znakomicie. Ich film „Godspeed, Los Polacos” spotkał się z ogromnym uznaniem na całym świecie, czego dowodem jest zdobycie 13 nagród na festiwalach filmowych. Dzięki ich filmowi ta niesamowita historia polskich kajakarzy sprzed ponad 40 lat została została ponownie odkryta i mam nadzieję, że wejdzie w annały eksploracji świata – podkreślił.
Polonijny Klub Podróżnika ufundował Globus Niepodległości jako coroczną nagrodę dla wybitnej osobowości za wyjątkowe osiągnięcia w eksploracji naszego globu i sławienie Polski. Do tej pory Globus Niepodległości otrzymało dwóch wybitnych Polaków. Pierwszym laureatem został Krzysztof Wielicki, który jako pierwszy zdobył Mount Everest zimą, a następnie „Koronę Himalajów“. Nagroda ta została mu wręczona 26 stycznia 2019 roku, podczas 22. Balu Podróżnika. Drugim był Ricardo Kruszewski – pierwszy człowiek w historii, który kajakiem opłynął Przylądek Horn. Otrzymał go podczas 23. Balu Podróżnika, który odbył się w Royal Manor 1 lutego 2020 roku.
Należy przypomnieć, że Gośćmi Honorowymi tych szczególnych balów byli wspaniali rodacy, którzy za swoje dokonania zostali docenieni i zdobyli wielkie uznanie zarówno w Polsce, jak i w świecie. Byli to między innymi: Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Andrzej Zawada, Krzysztof Wielicki, prof. Zdzisław Ryn, Olgierd Budrewicz, Ryszard Pawłowski, Elżbieta i Andrzej Lisowscy, Wojciech Cejrowski, Martyna Wojciechowska, Jacek Pałkiewicz, Albert Sługocki i Ryszard Kruszewski. Wiekszość z nich została również Honorowymi Członkami Polonijnego Klubu Podróżnika.
Po tej pięknej ceremonii Simone Band znów zaczął grać i goście ruszyli na parkiet.
Takich gości jeszcze nie było
Przy jednym ze stolików zasiedli specjalni goście, jakich jeszcze na żadnym balu nie było. Otóż pojawił się Jan Iwanowski – biznesmen, były działacz Solidarności, bliski współpracownik Lecha Wałęsy. Przyprowadził kilku przyjaciół, którzy są blisko świata polityki.
Rik Mehta jest kandydatem Partii Republikańskiej w New Jersey do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Reprezentuje 7. Dystrykt Kongresowy New Jersey. Zadeklarował kandydaturę w wyborach powszechnych zaplanowanych na 8 listopada 2022 roku.
Billy Prempeh z Paterson, NJ jest również kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako reprezentant 9. Okręgu Kongresowego New Jersey.
Darius Mayfield, mieszkający w East Brunswick, jest kandydatem do Kongresu New Jersey z 12. Okręgu Wyborczego.
– To wielki zaszczyt być zaproszonym i przemawiać na Balu Podróżników Polsko-Amerykańskich. Poznanie Jerry’ego, jego przyjaciół i historii ich wyprawy do Kanionu Colka (najgłębszego kanionu na świecie) jest dla mnie niesamowitym przeżyciem – stwierdził Darius Mayfield.
Wszyscy wymienieni goście podziękowali za zaproszenie i gratulowali zorganizowania tak świetnego wydarzenia. Byli pod wrażeniem filmu „Godspeed, Los Polacos“ i kontaktu z jego twórcami oraz jednym z bohaterów, czyli Jurkiem Majcherczykiem.
Horoskop inaczej
Ryszard Druch jest nie tylko świetnym malarzem i grafikiem, ale również kabareciarzem – już 25 lat prowadzi swój kabaret Odlot. Dlatego Jurek Majcherczyk dał mu „pięć minut”, aby przed kolejną rundą na parkiecie rozbawił gości.
Najpierw Ryszard wyjaśnił kilka określeń, które funkcjonują w leksykonie polonijnym. Dla przykładu: kto to jest cleaning lady? Jest to kobieta narodowości polskiej zamieszkująca w USA. Pracę przewidzianą na 6 wykonuje w 3 godziny, a płacone ma za jedną.
A co to jest festiwal? Jest to polonijna impreza, na której mogą fest przywalić.
Potem przeczytał kilka żartobliwych „horoskopów”.
KOZIOROŻEC: Wreszcie staniesz się w USA osobą rozpoznawalną. Rozpoznają cię agenci Immigration Office.
LEW: Dobre wiadomości z Polski. Rodzice przyślą ci pieniądze na życie.
BLIŹNIAKI: Doczekasz się artykułu w prasie polonijnej. „Nowy Dziennik” opisze cię w artykule „Nowy przekręt polonijny w New Jersey”.
Sponsorami 24. Balu Podróżnika byli: Polskie Linie Lotnicze LOT, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Agencja Classic Travel, firma Bacik oraz Spencer Savings Bank. Sponsorem medialnym był „Nowy Dziennik”. Więcej informacji o balu i działalności Polonijnego Klubu Podróżnika można znaleźć na stronie: www.odkrywcy.com