Krajowy Dzień Uznania dla Organów Egzekwujących Prawo był okazją do spotkania się amerykańskich policjantów mających polskie pochodzenie oraz służb mundurowych z nimi związanych. Był to także dobry moment do przekazania im słów wdzięczności za ciężką i pełną poświęcenia pracę oraz podtrzymywanie polskiego dziedzictwa kulturowego.
Wojtek Maślanka
Uroczystość miała miejsce w siedzibie Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku i odbyła się we wtorek, 9 stycznia, dokładnie w dniu, w którym w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Krajowy Dzień Uznania dla Organów Egzekwujących Prawo.
Wzięło w niej udział około stu osób, w tym ponad 80 policjantów z 18 różnych agencji służb mundurowych z Nowego Jorku i New Jersey. Wśród nich byli m.in.: oficerowie z NYPD, NYPD Traffic, NYC Parks Department, MTA Police Department, Port Authority of New York and New Jersey Police Department, US Army, NYS Department of Community and Supervision, Bergen County Sheriff, Essex County Sheriff, Irvington Police Department, Suffolk County Police Department, FDNY, US Department of Labor, US Department of Justice oraz Linden Police Department. Natomiast wśród gości specjalnych pojawili się: była ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, płk Krzysztof Steć z Misji Polskiej przy ONZ, oficer łącznikowy Policji i zarazem radca Ambasady RP w Waszyngtonie insp. Beata Trojanowska, komisarz NYPD ds. walki z terroryzmem Rebecca Weiner, wykładowca z John Jay College i zarazem dr nauk policyjnych Maria Haberfeld, zastępca szefa Departamentu Policji w Irvington oraz Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Franciszek Piwowarczyk, szef Departamentu Policji w Linden David Hart, szef Wydziału Patrolowego w Suffolk County Stanley Grodski, a także prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP – konsula generalnego Adriana Kubickiego oraz jego zastępcy Stanisława Starnawskiego – którzy pełnili rolę gospodarzy. Spotkanie prowadziła Marta Byrd, która od niedawna jest nową prezes NYPD Pulaski Association, organizacji zrzeszającej nowojorskich policjantów mających polskie korzenie. Przy okazji wszyscy mogli ją poznać osobiście, a także nawiązać kontakt ze stowarzyszeniem, które reprezentuje.
Podczas uroczystości można było także dowiedzieć się nieco więcej na temat pracy i codziennych wyzwań stojących przed funkcjonariuszami policji podczas wypełniana codziennych obowiązków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Nowego Jorku oraz okolicznych stanów i miast. Można było także poznać specyfikę funkcjonowana i wyzwań stojących przed oficerami zajmującymi się walką z terroryzmem, bowiem komisarz tego wydziału w NYPD Rebecca Weiner była jedną z dwóch prelegentek wygłaszających dłuższe przemówienia. Również wykład, lecz na temat edukacji osób chcących służyć w policji i nauki w John Jay College, wygłosiła specjalistka w tej dziedzinie dr Maria Haberfeld.
Spotkanie to było także okazją do wyrażenia wdzięczności oficerom NYPD z polskimi korzeniami za codzienną służbę, godne reprezentowanie naszego kraju, a także dbanie i promocję polskiego dziedzictwa narodowego wśród Amerykanów, na co zwrócił uwagę konsul generalny.
„Dla nas była to możliwość przekazania im podziękowań za to, co robią codziennie na ulicach Nowego Jorku, New Jersey i innych stanów z naszego okręgu konsularnego – wyjaśnił Adrian Kubicki. – Dla każdego z nas widok osoby z polskim nazwiskiem w akcji, czy to ratującej życie, czy też strzegącej bezpieczeństwa, zawsze jest powodem do dumy. To oczywiście jest także piękna wizytówka dobrze świadcząca o Polsce, o kraju, z którego pochodzą” – dodał dyplomata.
Wdzięczność została także okazana w drugą stronę – zarząd NYPD Pulaski Association uhonorował zarówno konsula generalnego Adriana Kubickiego, jak i jego zastępcę wicekonsula Stanisława Starnawskiego. Obaj otrzymali specjalne dyplomy za owocną współpracę ze stowarzyszeniem zrzeszającym policjantów mających polskie pochodzenie. Podobne wyróżnienie, lecz za zaangażowanie w promocję polskiego dziedzictwa narodowego oraz za stworzenie Port Authority Police Department Polish Association, otrzymała sierżant Katarzyna Lewandowska.
Było to pierwsze tego typu spotkanie w siedzibie Konsulatu Generalnego RP, lecz jak wszyscy podkreślają na pewno nie ostatnie, bowiem istnieje potrzeba, by tego typu uroczystości były organizowane częściej, przynajmniej raz w roku.
„Celem tego spotkania było skontaktowanie ze sobą i ułatwienie wzajemnego poznania się oficerów różnych agencji służb mundurowych strzegących przestrzegania prawa. Chcieliśmy pomóc w nawiązaniu kontaktów i znajomości między nimi – wyjaśniła „Nowemu Dziennikowi” Marta Byrd, prezes NYPD Pulaski Association. – Pierwszy raz zorganizowaliśmy tego typu spotkanie i mimo pewnych obaw okazało się, że ostatecznie frekwencja była bardzo duża. Dlatego chcemy je kontynuować w kolejnych latach i mamy nadzieję, że jeszcze więcej osób się nim zainteresuje” – podkreśliła Marta Byrd, która chce jak najbardziej rozpropagować działalność organizacji, na czele której od niedawna stoi.
„Moim celem jest doprowadzenie do tego, żeby jak najwięcej młodych osób wstąpiło do stowarzyszenia oraz dowiedziało się o jego istnieniu. Ma to zapewnić mu nie tylko kontynuację działalności, ale również rozwój i większą liczbę członków” – podkreśliła prezes NYPD Pulaski Associaton.
O konieczności tego typu spotkań mówił także konsul generalny.
„Pomysł tej uroczystości zrodził się podczas wspólnych rozmów przedstawicieli konsulatu i władz Stowarzyszenia Pułaskiego Nowojorskiej Policji. Dzisiaj było widać, że jest potrzeba organizacji tego typu spotkań, a frekwencja, jaką mieliśmy, pokazuje, że ten projekt ma przyszłość. Myślę, że w kolejnych latach będzie jeszcze więcej uczestników na takich wydarzeniach, które mogą nawet stać się naszymi sztandarowymi uroczystościami” – zaznaczył Adrian Kubicki. Dodał, że jego zdaniem jest to również dobra okazja dla oficerów służb mundurowych, żeby mogli się poznać, spędzać razem czas i wspólnie na nowo odkrywać oraz rozwijać swoją polską tożsamość.
„Stany Zjednoczone są tym wyjątkowym krajem, w którym można być Polakiem, Niemcem, Ukraińcem czy też Włochem i jednocześnie być Amerykaninem, i jedna tożsamość nie przeszkadza drugiej. Bardzo się cieszę z tego, że polscy policjanci, strażacy i pracownicy różnych służb mogą rozwijać to swoje dziedzictwo w ramach swoich stowarzyszeń. Chcielibyśmy, aby siedziba Konsulatu Generalnego była dla nich miejscem, w którym każdego roku będą mogli się spotkać” – stwierdził dyplomata. Podkreślił też, że wtorkowa uroczystość była także okazją do poznania się przedstawicieli polskiej i amerykańskiej policji, która ze sobą współpracuje od pewnego czasu.
„Kooperacja pomiędzy nimi jest bardzo intensywna, ale to jest coś, co chcielibyśmy, żeby rozwijało się jeszcze lepiej, ponieważ nie tylko polscy policjanci mogą się czegoś nauczyć od amerykańskich policjantów, ale również na odwrót. To także działa w drugą stronę. Ta wymiana doświadczeń jest wspaniale koordynowana przez przedstawicieli Polskiej Policji w Ambasadzie RP w Waszyngtonie – zaznaczył Adrian Kubicki. – Myślę, że takie spotkanie jak dzisiejsze, może też służyć w rozwijaniu tej współpracy” – dodał konsul generalny.
W podobnym tonie wypowiedziała się Georgette Mosbacher, była ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, która miała okazję uczestniczyć w takich międzynarodowych spotkaniach.
„Myślę, że taka współpraca pomiędzy polskimi i nowojorskimi policjantami nie tylko służy wzajemnej wymianie doświadczeń, ale czyni ją zdecydowanie silniejszą” – podkreśliła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Georgette Mosbacher.