New York
48°
Mist
6:27 am5:48 pm EDT
6mph
89%
30.05
SunMonTue
64°F
55°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Sztuczna inteligencja przepowiada przedwczesną śmierć

27.12.2023

Sztuczna inteligencja, która w przeprowadzonym przez naukowców badaniu przyswoiła dane dotyczące zdrowia, zatrudnienia i finansów 6 milionów osób, może przewidzieć ryzyko przedwczesnej śmierci – informuje „Nature Computational Science”.

Profesor Sune Lehmann Jorgensen z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego i jego współpracownicy wykorzystali zbiór danych dotyczących całej Danii, obejmujący edukację, wizyty u lekarzy i pobyty w szpitalach, wszelkie wynikające z nich diagnozy, dochody i zawody 6 milionów mieszkańców tego kraju w latach 2008–2020.

Ten wielki zbiór danych został przekształcony w słowa, które można wykorzystać do uczenia dużego modelu językowego opartego na sztucznej inteligencji.

Modele takie (na przykład ChatGPT) działają poprzez analizę serii słów i określenie, które słowo ma statystycznie największe prawdopodobieństwo, że pojawi się jako następne, w oparciu o ogromną liczbę przykładów. Sztuczna inteligencja, która została wyszkolona na danych osobowych obejmujących całą populację Danii może przewidzieć ryzyko śmierci z większą dokładnością niż jakikolwiek istniejący model, nawet ten stosowany w branży ubezpieczeniowej.

Naukowcy zajmujący się tą technologią twierdzą, że może ona mieć również pozytywny wpływ na wczesne przewidywanie problemów społecznych i zdrowotnych, jednak uznali, że należy ją trzymać z dala od wielkiego biznesu, który wykorzystałby ją we własnym interesie, ze szkodą dla innych. Prawdopodobnie zresztą firmy już korzystają z podobnych modeli.

Duński model nazwany Life2vec, opisany w artykule (https://www.nature.com/articles/s43588-023-00573-5), może przyjrzeć się serii wydarzeń życiowych, które tworzą historię danej osoby i określić, co najprawdopodobniej wydarzy się w następnej kolejności.

Podczas eksperymentów eLife2vec został przeszkolony na danych ze wszystkich dostępnych lat z wyjątkiem ostatnich czterech (dane te zostały zatrzymane do testów). Dane dotyczyły grupy osób w wieku od 35 do 65 lat, z których połowa zmarła w latach 2016–2020. Life2vec został poproszony o przewidzenie, kto przeżyje, a kto umrze. Okazał się o 11 proc. dokładniejszy niż jakikolwiek istniejący model sztucznej inteligencji lub tzw. aktuarialne tabele trwania życia, stosowane przy obliczaniu ryzyka wypadków losowych i wysokości związanych z tym składek ubezpieczeniowych.

Model był także w stanie przewidzieć wyniki testu osobowości w podzbiorze populacji dokładniej niż modele AI przeszkolone specjalnie do tego zadania.

Jorgensen uważa, że model przyswoił sobie wystarczającą ilość danych, aby prawdopodobnie rzucić światło na szeroki zakres zagadnień zdrowotnych i społecznych. Oznacza to, że można go wykorzystać do przewidywania problemów zdrowotnych i wczesnego ich wykrywania lub do zmniejszania nierówności społecznych przez rządy. Podkreśla jednak, że może on zostać wykorzystany w szkodliwy sposób także przez firmy.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY