New York
72°
Fair
6:39 am6:59 pm EDT
7mph
65%
29.92
FriSatSun
79°F
77°F
73°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Trzecia edycja Koncertu Kolęd

22.01.2024
Występ legendy – Stan Borys

Elżbieta Popławska

Artystyczne programy, które w ostatnim czasie odbywają się w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie, osiągnęły zapewne apogeum, zarówno w różnorodności, jak i ilości tygodniowych przedstawień. W niedzielę, 14 stycznia, odbyła się III edycja Koncertu Kolęd, którą przygotowała po raz trzeci Bożena Konkiel – muzyk i pedagog, członek Rady Dyrektorów CP-S.

Od lewej: przedstawiciele CP-S – Robert Chibowski, Zbigniew Solarz, Marian Żak, Izabela Kobus-Salkin Agnieszka Granatowska, Paweł Pachacz, konsul generalny Adrian Kubicki (ze statuetką), Bożena Konkiel, najmłodsi artyści biorący udział w koncercie

W koncercie wzięło udział ponad 100 wykonawców o szerokim wachlarzu wiekowym. „Dla mnie to bardzo ważne, aby wprowadzać na scenę i zaangażować społecznie, zapoznać dzieci z polskimi tradycjami tak, aby ta utalentowana młodzież była naszą artystyczną przyszłością” – stwierdziła organizatorka.

Śpiewa Małgorzata Staniszewska, przy fortepianie konsul Adrian Kubicki, z tyłu –młodzież z chóru Copernicus

Gościem honorowym koncertu był konsul generalny Adrian Kubicki – znany polski dyplomata, a także przyjaciel Polonii, muzyk i patron polonijnych artystów (od najmłodszych do najstarszych). Pan konsul tego wieczoru wspólnie z Małgorzatą Staniszewską – światowej sławy jazzmenką – zainaugurowali III edycję Koncertu Kolęd. Tego wieczoru konsul Kubicki otrzymał z rąk Mariana Żaka – prezesa Centrum – podziękowanie, nie tylko za współpracę z CP-S, ale za wieloletnie propagowanie polskiej kultury i współpracę ze wszystkimi polonijnymi organizacjami. Do podziękowań dołączono statuetkę – popiersie I.J. Paderewskiego, wybitnego polskiego kompozytora, pianisty i Polaka broniącego polską rację stanu na międzynarodowym forum. Prezes Żak przypomniał przy tej okazji, iż konsul Adrian Kubicki zainicjował, aby III edycja Kolęd odbyła się w CP-S i zdeklarował swój udział w programie. Z obu stron podziękowaniom nie było końca, które miłym akcentem zakończył Adrian Kubicki słowami: „zapewne konsul bywa taki jak Polonia, z którą współpracuje”.

Chór Krakus z dyrygentką Kasią Drucker (w środku)

Trzecia edycja kolędowania składała się z dwóch części. W pierwszej wystąpili: Copernicus Children’s Choir i zaproszeni członkowie innych chórów przy akompaniamencie konsula generalnego Adriana Kubickiego, uczniowie Akademii św. Stanisława Kostki, siedmioletni pianista Franek Brzozowski, Chór Jutrzenka pod dyrekcja Nicholasa Kaponyasa i Marka Filatova oraz dwie gitarzystki Karolina Komar i Kimberli Moijca oraz Krakowianki i Górale, czyli zespół młodzieży szkolnej, tancerze, chórzyści i muzycy pod dyrekcją Marii Bielskiej, Haliny Kalitki, Joanny Bis i Elżbiety Hetnar.

Chór Hejnał z dyrygentem dr. Dariuszem Ocetkiem (trzeci w drugim rzędzie z prawej)

W drugiej części wśród indywidualnych wykonawców, obok doskonale przygotowanych artystów amatorów i młodzieży szkolnej, wystąpili: legendarny Stan Borys wraz z Copernicus Children’s Choir. Tego wieczoru za charytatywną współpracę z polonijną młodzieżą i współpracę z CP-S Stan Borys został uhonorowany dyplomem uznania. Wystąpiła w tej części również piosenkarka i pianistka Małgorzata Staniszewska, ponadto znana sopranistka Katarzyna Drucker przy akompaniamencie Oli Watras oraz trio utalentowanych sopranistek: Patrycja Posłuszna, Juney Li i Yohij Daquio – już dobrze znane na nowojorskich scenach – przy akompaniamencie znanego pianisty Nicholasa Kapanyasa. Wszyscy otrzymali brawa na stająco z okrzykami „bis”.

Chór Angelus z dyrygentką Isabelą Grajner-Partyką (z prawej)

Podczas wieczoru wystąpili: The Copernicus Children’s Choir and Friends; Chór Dziecięcy z Parafii św. Róży z Limy; zespół Krakowianki i Górale pod dyrekcją Marii Bielski, Haliny Kalitki – akompaniament, Joanny Bis, Elżbiety Hetnar; St. Stanislaus Kostka Catholic Academy Students; chór Angelus – akompaniament Nicholas Kaponyas, pod batutą Isabeli Grajner-Partyki; chór Jutrzenka pod dyrekcją Nicholasa Kaponyasa i Marka Filatova; chór Krakus pod batutą Katarzyny Drucker; chór Hejnał pod batutą dr. Dariusza Ocetka.

Krakowianki i Górale, przy fortepianie Halina Kalitka, dyryguje Maria Bielski

W koncercie uczestniczyli członkowie Rady Dyrektorów z Centrum Polsko-Słowiańskiego: Marian Żak – prezes, Paweł Pachacz – wiceprezes, Zbigniew Solarz – skarbnik, Bożena Konkiel – sekretarz, Izabella Kobus-Salkin – dyrektor, Robert Chibowski – członek komisji rewizyjnej, Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawcza CP-S.

Grają Karolina Komar i Kimberli Mojica

Prezes Żak podziękował wszystkim artystom za udział w programie, Bożenie Konkiel – za przygotowanie artystyczne wieczoru, rodzicom – za dużą aktywność, pracę i współpracę z CP-S oraz Radzie Dyrektorów w CP-S – za wspieranie tak wartościowych programów.

Przy fortepianie Franek Brzozowski
Konsul i Chór Copernicus, przy fortepianie konsul Adrian Kubicki
Uczniowie z Akademii św. Stanisława Kostki
Kasia Drucker – śpiew, fortepian – Ola Watras
Od lewej: Juney Li, Bożena Konkiel – organizatorka koncertu, Yohji Daquio, Patrycja Posluszna i Nicholas Kaponyas

ZDJECIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner