New York
55°
Clear
5:33 am8:11 pm EDT
1mph
86%
30.04
TueWedThu
79°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Upamiętnienie 46 uczestników powstania styczniowego

06.04.2023
Przy odsłoniętej tablicy (od lewej): konsul Stanisław Starnawski, druhna Anna Radko, Helena Knapczyk, ambasador Krzysztof Szczerski, Wiesław Wierzbowski i zastępca attache obrony płk Klaudiusz Kamiński ZDJĘCIA: ARCHIWUM SWAP

W Amerykańskiej Częstochowie, duchowej stolicy Polonii, odbyły się 26 marca uroczystości związane ze 160. rocznicą antyrosyjskiego powstania styczniowego. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) postanowiło uhonorować byłych uczestników zrywu narodowego, którzy żyli, pracowali i działali w Stanach Zjednoczonych, i ufundowało tablicę pamiątkową z ich 46 nazwiskami.

Aneta Antoniak

Uroczystości uświetnili znakomici goście: Helena Knapczyk – prezeska Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP, ambasador RP przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski, konsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski oraz płk. KlaudiuszKamiński i ppłk. Karol Budniak – reprezentujący attachat obrony z Waszyngtonu, a także delegacja PSFCU z dyr. wykonawczym Bogdanem Chmielewskim i Małgorzatą Grodzką, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Franciszek Piwowarczyk, prezesCP-S Marian Żak, komendant Kadetów Pułaskiego Stanisław Bańkowski oraz prawnuk powstańca styczniowego Walentego Rodowicza – Wiesław Wierzbowski, który jest szefem KPA, przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Bostonie i byłym działaczem Solidarności. Przybyli również działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL, w tym Solidarności, na czele z Włodzimierzem Ilnickim.

Wiesław Wierzbowski odsłania tablicę, towarzyszy mu przeor paulinów w Amerykańskiej Częstochowie Marcin Ćwierz

W związku z tym, że uroczystości były połączone z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, to rozpoczęły się od złożenia wieńców na miejscowym cmentarzu pod pomnikami Żołnierzy Niezłomnych, Mściciela i na grobie dr. Teofila Starzyńskiego – pierwszego komendanta SWAP. Odczytano też Apel Pamięci.

Następnie organizatorzy i wszyscy goście, w tym członkowie SWAP, Kadetów Pułaskiego, Klubów GP, Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, RDI-USA, harcerzy, Rodzin Radia Maryja, KPA, CPA i innych organizacji polonijnych udali się do kościoła na uroczystą mszę świętą, którą odprawił przeor zgromadzenia paulinów Marcin Ćwierz. Ojciec przeor wygłosił kazanie, w którym wspomniał między innymi o ofierze, jaką płacą polscy patrioci w walce o niepodległość ojczyzny, w tym powstańcy styczniowi i żołnierze niezłomni.

Przemawia Tadeusz Antoniak, komendant naczelny SWAP

Po mszy komendant naczelny SWAP Tadeusz Antoniak przedstawił genezę tej uroczystości – od znalezienia grobu Hilarego Skwierzyńskiego w Filadelfii (powstańca, a zarazem członka Placówki 12 SWAP) przez Czesława Gajownika, członka tej placówki, poprzez prace historyczne dr. Teofila Lachowicza (red. naczelnego „Weterana”) w celu udokumentowania osób zapisanych na tablicy aż do dzisiejszych uroczystości. Antoniak powiedział też, że żołnierze niezłomni i powstańcy styczniowi mimo przegranej militarnie, to i tak wygrali moralnie, bo z ich heroicznego dorobku korzystały następne pokolenia Polaków, które w konsekwencji wywalczyły niepodległość w 1918 i 1989 roku.

Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, której dokonali honorowi goście, a biało-czerwoną szarfę ściągnął Wiesław Wierzbowski.

Dr Teofil Lachowicz przedstawia kilka postaci powstańców styczniowych, których nazwiska zostały umieszczone na tablicy pamiątkowej

Dr Teofil Lachowicz przedstawił niektóre z 46 postaci umieszczonych na tablicy – byli to m.in. księża Wincenty Barzyński, Adolf Bakanowski, Józef Dąbrowski oraz Erazm Jerzmianowski, Henryk Dmochowski, płk Ludwik Żychliński i członek SWAP Wincenty Smołczyński z pl. 79 – Chicopee, NY.

Głos zabrał także ambasador Krzysztof Szczerski, który podkreślił bohaterstwo i oddanie najwyższym wartościom, w tym i życia, dla umiłowanej ojczyzny w walce o niepodległość, bardzo często młodych ludzi. Podkreślił też, że w tym powstaniu w walce z carską Rosją walczyli ramię w ramię Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Litwini.

Z kolei ppł. Karol Budniak mówił o misji MON, którą jest poszukiwanie grobów polskich bohaterów rozsianych po całym świecie, w tym i w USA, weteranów różnych wojen, w których walczyli dla Polski oraz o otaczaniu ich opieką.

Paweł Piekarczyk podczas koncertu

Uroczystości zakończył specjalny gość z Polski, bard środowisk patriotyczno-niepodległościowych Paweł Piekarczyk, który uczcił bohaterów Polski z okresu powstania styczniowego i II konspiracji znakomitym koncertem.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner