New York
61°
Fair
6:12 am7:37 pm EDT
9mph
43%
30.17
ThuFriSat
52°F
55°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Dochodzenie w sprawie nadużyć seksualnych w amerykańskim Kościele Baptystycznym

13.08.2022

Południowa Konwencja Baptystyczna (SBC) powiadomiła o dochodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości USA w sprawie nadużyć seksualnych duchownych. Na razie nikt nie został wezwany do sądu.

Przywódcy (SBC) przyznali w piątek, że kilka głównych jednostek denominacji jest przedmiotem śledztwa. W opinii prawników Konwencji żadna osoba nie otrzymała dotąd wezwania do sądu. „Jest to trwające śledztwo i nie komentujemy naszych rozmów z ministerstwem” – zaznaczyli.

Jak podała AP, oświadczenie liderów SBC – w tym członków Komitetu Wykonawczego, rektorów seminariów i szefów organizacji misyjnych – zawiera niewiele szczegółów na temat dochodzenia. Wykazało jednak, że dotyczy rozległych problemów związanych z nadużyciami seksualnymi, które wstrząsnęły największą denominacją protestancką w USA.

„Indywidualnie i zbiorowo każdy podmiot SBC jest zdecydowany na pełną i całkowitą współpracę z dochodzeniem. Podczas gdy wciąż smucimy się i ubolewamy nad przeszłymi błędami, związanymi z nadużyciami seksualnymi, obecni liderzy w całym SBC wykazali zdecydowaną wolę zajęcia się kwestiami z przeszłości i wdrażają środki, aby zapewnić, że nigdy nie powtórzą się one w przyszłości” – głosi dokument.

Południowa Konwencja Baptystyczna jest największą protestancką organizacją wyznaniowa w USA. Ponad 14 mln wiernych zrzeszonych jest w 47 572 zborach.

Na początku roku ukazał się raport globalnej firmy, udzielającej konsultacji w zakresie bezpieczeństwa, Guidepost Solutions. Stwierdzał on m.in., że liderzy SBC ignorowali zarzuty o wykorzystywanie seksualne. Zastraszali ofiary i opierali się reformom.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner