Horror „Puchatek: Krew i miód”, w którym Kubuś Puchatek i Prosiaczek zmieniają się w psychopatycznych morderców, zgarnął w sobotę 5 z 10 statuetek podczas 44. ceremonii rozdania Złotych Malin, czyli anty-Oskarów.
Mikrobudżetowy slasher, czyli krwawy horror, „Puchatek: Krew i miód” nie tylko został uznany za najgorszy film roku, ale także zdobył nagrody w kategorii najgorszego reżysera, najgorszego scenariusza, najgorszego remake’u, sequelu bądź „zrzynki” i najgorszej ekranowej pary, która trafiła do Kubusia i Prosiaczka.
Oznacza to, że film wygrał we wszystkich kategoriach, w których był nominowany.
To rekord wszech czasów pod względem liczby zdobytych Złotych Malin, który jednak raczej nie zawstydzi reżysera Rhysa Frake-Waterfielda.
Wyprodukowany za 100 tys. dolarów film zarobił prawie 5 mln , głównie dzięki kontrowersjom, jakie wywołał, a już w przyszłym miesiącu na ekrany trafi sequel.
Faworytem tegorocznych Złotych Malin był obraz „Niezniszczalni 4”, który otrzymał w sumie 7 nominacji. Jednak ostatecznie został doceniony w dwóch: grający w filmie Sylvester Stallone dostał statuetkę w kategorii najgorszego aktora drugoplanowego, a Megan Fox zgarnęła nagrodę dla najgorszej aktorki drugoplanowej.
To nie jedyne niechlubne wyróżnienie dla Fox na 44. gali Złotych Malin w Los Angeles. Amerykanka została uznana również za najgorszą aktorkę za rolę w horrorze „Johnny & Clyde”.
Statuetkę dla najgorszego aktora otrzymał zdobywca Oscara Jon Voight, który w filmie „Mercy” grał irlandzkiego gangstera.
Specjalnym wyróżnieniem na gali Złotych Malin jest nagroda odkupienia, przyznawana aktorom, którzy w przeszłości byli jej laureatami, ale „odkupili swoje winy”. W sobotę przyznano ją nominowanej w 1998 roku Fran Drescher za to, jak przewodziła aktorom w czasie strajku związku zawodowego SAG/AFTRA.
Złote Maliny wręcza Fundacja Golden Raspberry Award w przeddzień ceremonii rozdania Oscarów. Przyznawane od 1980 roku wyróżnienia są traktowane jako przeciwwaga dla hollywoodzkich nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Antynagrodę wymyślił krytyk filmowy John J. B. Wilson. (PAP)
krp/ adj/
arch.