Piątek na Wall Street przyniósł już kolejny dzień z rzędu przewagę wzrostów wśród głównych indeksów. Dla Dow to był najlepszy tydzień od grudnia zeszłego roku. Jednym z powodów optymizmu jest środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej i sygnał, że może w tym roku dojść do trzech obniżek stóp proc.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,77 proc. i wyniósł 39.475,90 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,14 proc. i wyniósł 5.234,18 pkt.
Nasdaq Composite wzrósł o 0,16 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.428,82 pkt.
Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 stracił 1,27 proc. i wyniósł 2.072,00 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 1,08 proc., do 13,06 pkt.
Wszystkie trzy główne średnie odnotowały w tym tygodniu solidne wzrosty, a S&P 500 wzrósł o około 2,3 proc. Indeks Dow wzrósł o niecałe 2 proc., co było najlepszym tygodniem od grudnia. Nasdaq osiągnął lepsze wyniki z całej trójki, skacząc o prawie 2,9 proc.
„To okres trawienia po naprawdę mocnym tygodniu. Uważamy, że ogólny trend jest nadal pozytywny dla rynku, zwłaszcza gdy widzimy wybicie nowych maksimów, na dobrej drodze do piątego z rzędu miesiąca wzrostów” – powiedział Keith Lerner, współdyrektor ds. inwestycji w Truist, o piątkowych ruchach.
Jednym z powodów optymizmu był posiedzenie Rezerwy Federalnej. Bank centralny pozostawił w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a komentarz prezesa Fed Jerome’a Powella potwierdził, że obniżki nadchodzą pomimo niedawnego ataku gorących odczytów inflacji, które skłoniły niektórych inwestorów do obaw o odroczony harmonogram luzowania.
„To wystarczyło, aby ten rynek ruszył do przodu” – powiedział Lerner.
Stratedzy HSBC pod przewodnictwem Maxa Kettnera podali, że obecnie taktycznie przeważają amerykańskie akcje wobec pozycji neutralnej wcześnie. Uznali, że wzrost wycen jest uzasadniony i przyłączyli się do podobnych wezwań ze strony Societe Generale, Goldman Sachs Group i Bank of America.
„Widzimy mnóstwo powodów, dla których siła ryzykownych aktywów nie jest bańką spekulacyjną. Ponowne przyspieszenie inflacji jest ryzykiem, ale kluczem jest to, kiedy banki centralne i rynki naprawdę zaczną się tym przejmować. Wciąż jesteśmy od tego dość daleko” – napisano w raporcie HSBC.
CME FedWatch wskazuje, że rynek wycenia obecnie 70 proc. szans na obniżkę stóp procentowych Fed w czerwcu, w porównaniu z około 56 proc. na początku tygodnia.
„Rezerwa Federalna USA wysłała dość jasny komunikat – pewna odporność danych dotyczących aktywności gospodarczej nie będzie przeszkodą dla cięć stóp proc., dopóki inflacja będzie wykazywała tendencję spadkową” – napisał w raporcie Francesco Pesole, strateg walutowy ING.
„Prawdopodobieństwo niewystąpienia recesji daje silny impuls rynkom. Inwestorzy byli zbyt optymistycznie nastawieni do obniżek stóp procentowych przez Fed, oceny zostały jednak zrewidowane i rynek oczekuje teraz trzech obniżek stóp procentowych w tym roku jako bardziej realistyczne” – powiedział Max Wolman, dyrektor inwestycyjny w Abrdn w Londynie.
Rynki z zadowoleniem przyjęły w tym tygodniu decyzję Rezerwy Federalnej o pozostawieniu zainteresowanych bez zmian i utrzymaniu oczekiwań na trzy obniżki w tym roku, pomimo niedawnej fali gorących raportów o inflacji.
Ale rynek może wyprzedzać sam siebie, jak twierdzi Dana D’Auria z Envestnet.
„Rynek staje się trochę nadmiernie podekscytowany” – powiedział współdyrektor ds. inwestycji. „Nie interpretuję tych komentarzy w ten sposób, że koniecznie dostaniemy tę obniżkę stóp w czerwcu”.
Biorąc pod uwagę obecne dane, D’Auria uważa, że istnieje „całkiem przyzwoita szansa”, że bank centralny przeprowadzi cięcia mniej niż trzy razy w tym roku, dodając, że widzi większe ryzyko w zbyt wczesnych cięciach.
„Powell stara się przewlec igłę między niepozwalaniem rynkowi oczekiwać zbyt wiele, ale także nie rozczarowywać rynku. O ile dane nie potwierdzą cięcia, niekoniecznie sądzę, że je dostaniemy” – powiedziała.
Ze społek podczas czwartkowej sesji Tesla straciła nieco ponad 1 proc. po raporcie, że producent pojazdów elektrycznych ograniczył produkcję samochodów w swojej fabryce w Chinach.
Nike spadła 7 proc. po tym, jak największy na świecie producent odzieży sportowej ostrzegł, że jego przychody w pierwszej połowie roku fiskalnego 2025 spadną, w związku z ograniczaniem franczyz w celu obniżenia kosztów.
Lululemon Athletica spadła prawie 16 proc. Spółka prognozuje roczne przychody i zyski poniżej oczekiwań w związku ze spadkiem popytu na markę sportową premium w Ameryce Północnej.
FedEx wzrósł o 7 hproc. po tym, jak spółka przekroczyła oczekiwania Wall Street dotyczące kwartalnego zysku i marży operacyjnej w największej jednostce firmy kurierskiej, Express.
Platforma społecznościowa Reddit spadła prawie 9 proc. po debiucie rynkowym w czwartek.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zniżkują o 0,22 proc. do 80,89 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent spadają o 0,16 proc. do 85,64 USD/b. (PAP)
pr/wr/