New York
75°
Sunny
5:25 am8:31 pm EDT
4mph
80%
29.8
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

USA: Minister Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych NCCN 

25.10.2022

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek w Waszyngtonie porozumienie o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych National Comprehensive Cancer Network (NCCN). Umowa zakłada współpracę w sprawie zastosowania najlepszych wytycznych w leczeniu chorób nowotworowych.

Jak powiedział minister dziennikarzom po podpisaniu porozumienia („memorandum of understanding”), pozwoli ono na szersze wdrożenie sprawdzonych sposobów leczenia w ramach krajowej strategii dla onkologii.

„Jesteśmy teraz na etapie przygotowania tzw. Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma tym się właśnie różnić, jeśli chodzi o leczenie nowotworów, że stosujemy standardowe podejście, które już zostało zweryfikowane w rzeczywistości. Ośrodki amerykańskie mogą chwalić się tym, że prezentują najwyższy poziom na świecie” – tłumaczył minister.

„My te procedury tłumaczymy, dostosowujemy do naszych warunków i zapewniamy, że pacjent, który będzie prowadzony w ramach tej nowej struktury Krajowej Sieci Onkologicznej, będzie prowadzony według najlepszych standardów na świecie” – podkreślił. Zaznaczył, że porozumienie zapewni, że procedury te będą aktualizowane zgodnie z nowymi technologiami leczenia.

Jak powiedział dyrektor generalny NCCN dr Robert Carlson, umowa ma również rozszerzyć współpracę między polskimi i amerykańskimi ośrodkami w obszarze prewencji nowotworów i edukacji. Zaznaczył, że dotychczasowa współpraca – z Narodowym Instytutem Onkologii – okazała się obopólnie korzystna.

„W rezultacie współpracy z polskimi ekspertami sami wyciągnęliśmy nowe wnioski i (uzyskaliśmy) wyniki oraz zmodyfikowaliśmy nasze sposoby leczenia w Stanach Zjednoczonych” – powiedział.

Według Niedzielskiego podpisanie memorandum na poziomie ministerstwa pozwoli m.in. na „dołożenie obszaru badań klinicznych, które mogą być realizowane w ośrodkach w całym kraju”.

„Chcemy, by oprócz tego lokalnego wymiaru, który bardzo dobrze działa, doszedł też obszar wymiany wiedzy na poziomie systemowym” – oznajmił szef resortu zdrowia.

NCCN to sieć 32 wiodących niekomercyjnych ośrodków onkologicznych w USA, skupionych na leczeniu pacjentów, prowadzeniu badań naukowych i edukowaniu na temat chorób nowotworowych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner