Amerykańska firma farmaceutyczna Moderna zatrudniła byłego agenta FBI w celu śledzenia sławnych osób krytykujących szczepienia, m.in. Elona Muska, serbskiego tenisistę Novaka Dziokovicia czy aktora Russella Branda – podał dziennik „New York Post”.
Zatrudniona przez firmę osoba miała „śledzić nastroje antyszczepionkowe”. Do objęcia tymi działaniami Dziokovicia doszło po tym, gdy serbska legenda tenisa nie została dopuszczona do udziału w turniejach US Open w 2021 i 2022 r. ze względu na odmowę przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19.
Elon Musk, dyrektor generalny firmy Tesla, został oznaczony przez Modernę jako osoba „wysokiego ryzyka” po tym, gdy zamieścił na swojej platformie społecznościowej X nagranie, w którym kwestionował, czy szczepionka przeciwko Covid-19 jest w „100 proc. skuteczna”.
Russell Brand stał się przedmiotem wewnętrznego raportu Moderny, kiedy w jednym z popularnych podcastów przytoczono go jako przykład osoby „o przekonaniach antyszczepionkowych”. W raporcie Moderny wspomniano o filmie przedstawiającym Branda krytykującego firmy farmaceutyczne za osiąganie „1000 dolarów zysku co sekundę” podczas pandemii – podał amerykański dziennik.
Zdaniem dziennikarzy dział „dezinformacji” Moderny znajduje się poza działem globalnego wywiadu firmy, na którego czele stoi Nikki Rutman, była analityk FBI, która przepracowała w tym biurze 20 lat. Według doniesień dziennika dział jest odpowiedzialny za monitorowanie wiadomości i serwisów internetowych pod kątem informacji na temat sceptycyzmu wobec szczepionek. (PAP)
jbw/ adj/